Daugiau negu 60 užsienio politikos ekspertų pasirašė atvirą laišką, raginantį NATO nežadėti Ukrainai kvietimo prisijungti prie Aljanso prieš bloko viršūnių susitikimą, kuris vyks liepos 9-11 dienomis Vašingtone. Jo tekstą paskelbė leidinys „Politico".
Tarp pasirašiusiųjų Džeimsas Aktonas (James Acton) iš Karnegio tarptautinės taikos fondo, Aiša Achmad (Aisha Ahmad) iš Toronto universiteto, Robertas J. Artas iš Brandeiso universiteto, Ema Ašford (Emma Ashford) iš Stimsono centro (pelno nesiekianti, nešališka ekspertų grupė, analizuojanti su pasauline taika susijusias problemas), Endriu Bacevičius (Andrew Bacevich) ir Džordas Bybi (George Beebe) iš Kvinsio vardo atsakingo valstybės valdymo instituto, Danelis Besneris iš Vašingtono universiteto, Rahelė Bovard (Rachel Bovard) iš Konservatyvios partnerystės instituto, Danas Kaldvelas (Dan Caldwell) iš Gynybos prioritetų fondo (Amerikos užsienio politikos ekspertų grupė, įsikūrusi Vašingtone, pasisakanti už santūresnę JAV užsienio politiką) ir kiti.
Autoriai bet kokį signalą apie galimą Kijevo narystę bloke pavadino nepagrįstu. Jie priminė Vašingtono sutarties 5 straipsnį, pagal kurį išpuolis prieš vieną iš Aljanso narių bus laikomas išpuoliu prieš visas nares.
„Kai kurie asmenys teigia, kad Ukrainos įstojimas į NATO atgrasys Rusiją nuo pakartotinio įsiveržimo į šią šalį. Jie įsivaizduojamą dalyką bando pateikti kaip tikrovę", - perspėja ekspertai.
Kalbas apie Kijevo prisijungimą prie Aljanso pasibaigus karo veiksmams jie įvertino kaip „motyvaciją" Maskvai juos tęsti.
Pasak autorių, su Rusija susiję iššūkiai gali būti išspręsti nepriimant Ukrainos į NATO.
2023 metų lapkritį aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigė, kad visos bloko narės atmetė Kijevo stojimo į NATO iki karo veiksmų pabaigos galimybę. 2024 metų birželį jis Ukrainos pergalę kare pavadino „absoliučiu minimumu", atveriančiu jei kelią narystei Aljanse.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išvakarėse pripažino, kad šalis negaus kvietimo į bloką prieš artėjantį viršūnių susitikimą, tačiau Kijevas norėtų matyti kažką panašaus į jį.
Maskva ne kartą pareiškė, kad Kijevo potenciali narystė NATO kelia grėsmę Rusijai. Prezidentas Vladimiras Putinas planus plėsti Aljansą Ukrainos sąskaita pavadino viena iš karinės operacijos (nei Rusija, nei Ukraina konflikto karu nevadina - aut. past.) priežasčių.