Buvo tikimasi, kad Donaldo Trampo (Donald Trump) sugrįžimas į Baltuosius rūmus suteiks naują impulsą nacionalinėms populistinėms partijoms ir jų lyderiams: Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui (Viktor Orban), Slovakijos premjerui Robertui Fico (Robert Fico), dešiniojo sparno partijai „Alternatyva Vokietijai" ir Marinai Le Pen (Marine Le Pen) bei jos „Nacionaliniam susivienijimui". Tačiau taip gali ir nenutikti, rašo NBC DFW.
Pokyčiai, bet ne tokie
„D.Trampo perrinkimas antrai kadencijai nuskambėjo tarsi raginimas imtis struktūrinių politinių poslinkių link panašių judėjimų ir Europoje. Tačiau dabar vaizdas Europoje yra nevienareikšmis, o daugelis D.Trampo „apaštalų" pralaimi", - teigia Timotis Ešas (Timothy Ash), „Bluebay Asset Management" besivystančių rinkų strategas.
V.Orbanas ir R.Fico priešinosi ES iniciatyvoms nutraukti ryšius su Rusija ir dėl Europoje kylančių kainų pasisakė už rusiškų energetinių išteklių tiekimo išsaugojimą. Jie taip pat atvirai kritikavo karinės ir finansinės pagalbos Ukrainai didinimą bei grasino neparemti ES sankcijų Rusijai pratęsimo. Visgi gavęs bloko energetines saugumo garantijas, V.Orbanas pakeitė savo poziciją.
V.Orbano populiarumas Vengrijoje mažėja, nepasitenkinimas jo vadovavimo stiliumi auga, o jo pagrindinis politinis varžovas Peteris Madjaras (Peter Magyar) populiarėja. R.Fico sausį vos išvengė balsavimo dėl nepasitikėjimo - jo politiniai oponentai tiesiog atsisakė tai padaryti. Pasak analitikų, abu politikai gali būti nugalėti kituose rinkimuose, kurie Vengrijoje vyks 2026 m., Slovakijoje - 2027 m.
Sprendžiant iš nuomonių apklausų, P.Madjaro partija „Tisza" lenkia V.Orbano partiją „Fidesz": „Tisza" palaiko 35-45 proc. apsisprendusių rinkėjų, t. y. 4-6 proc. daugiau nei „Fidesz". Jei ši tendencija tęsis, prieš ES nusiteikęs V.Orbanas 2026 m. rinkimus gali pralaimėti. „V.Orbano laukia sunkiausi metai nuo atėjimo į valdžią 2010-ais. Tai paveiks jo galimybes daryti įtaką ES darbotvarkei", - teigia „Eurasia Group" analitikai.
Atsižvelgiant į gilėjančią politinę krizę, dėl kurios R.Fico vyriausybė atrodo vis labiau pažeidžiama Slovakijoje, rinkimai gali įvykti anksčiau nei planuota. „Praėjusią savaitę R.Fico valdančioji koalicija prarado daugumą parlamente po to, kai keturi parlamentarai atšaukė savo palaikymą", - priminė konsultacinės firmos „Teneo" patarėjas Vidurio ir Rytų Europos klausimais Andrius Tursa.
Taip pat Slovakiją krečia vieni didžiausių visuomenės protestų nuo 1989 m. Remiantis apklausomis, opozicinė „Progresyvi Slovakija" aplenkė R.Fico kairiąją populistinę SMER-SJS ir tapo populiariausia partija šalyje.
Dešiniųjų perspektyvos
Populistinės partijos per pastarąjį dešimtmetį sustiprino savo pozicijas ES, nes išaugo Vokietijos „Alternatyva Vokietijai" ir Prancūzijos „Nacionalinio susivienijimo" svarba. Abi partijos po sėkmės rinkimuose dabar daro įtaką savo vyriausybių politikai.
Tačiau nors populistinės antieuropietiškos partijos gali laimėti daugiau balsų artėjančiuose šių metų rinkimuose Vokietijoje, Austrijoje ir Čekijoje, „euroskeptikų" Europos Vadovų Taryboje vis dar yra per mažai, kad jie galėtų rimtai trukdytų ES sprendimų priėmimui.
„Jeigu gauna vietų Vyriausybėje, jie linkę migruoti į politinį centrą. Vienintele išimtimi tapo Vengrija. Todėl dešiniųjų perspektyvos labai priklausys nuo to, ar vyriausybės ras būdų, kaip išspręsti migracijos krizę, kuri yra stipriausias populistų paramos ES veiksnys", - pabrėžė analitikai.