Per sekmadienį Kazachstane vykusius priešlaikinius rinkimus į medžilisą, Eurazijos integracijos institutas surengė balsuoti atėjusių asmenų apklausą, informavo „tengrinews.kz".
Apklausa buvo surengta 200 rinkiminių apylinkių, 124 iš jų buvo miestuose, 76 - kaimuose ir gyvenvietėse. Iš viso apklausoje dalyvavo 30 tūkst. rinkėjų. Apklausos rezultatai faktiškai sutapo su rinkimų, kuriuose dalyvavo beveik 54 proc. balso teisę turinčių asmenų, rezultatais. Juos pirmadienio vakare paskelbė šalies Centrinė rinkimų komisija.
Kaip ir buvo prognozuota, rinkimus laimėjo valdančiojo „Amanant" partija, kuriai savo balsus atidavė 53,9 proc. rinkėjų. Iš likusių šešių partijų į parlamentą nepateko tik 2,3 proc. balsų gavusi žaliųjų partija „Baitak". 3,9 proc. rinkėjų balsavo prieš visus, mat nuo šių metų toks pasirinkimas yra įrašytas į biuletenius.
Žomartas Tokajevas naujus rinkimus paskelbė reaguodamas į pernai jėga numalšintus protestus. Kritikai kaltina jį siekimu sustiprinti savo valdžią, nes rinkimuose, kuriuose dalyvavo septynios partijos, beveik neleista dalyvauti tikriems opozicijos kandidatams.
Rinkimų išvakarėse Kazachstano ambasada Vilniuje surengė susitikimą. Jo metu naujasis Kazachstano ambasadorius Lietuvoje Timuras Urazajevas supažindino su pokyčiais šalies rinkimų sistemoje. Jis atkreipė dėmesį į tai, jog praėjusiais metais nuo 20 000 iki 5000 narių buvo sumažinti reikalavimai norinčioms įsiregistruoti partijoms ir nuo 600 iki 200 asmenų - regionuose veikiančios jų atstovybėms.
Taip pat šiuose rinkimuose pirmą kartą visus 98 parlamento deputatus rinko tauta ir buvo naudojama mišri sistema - 70 proc. deputatų buvo renkami pagal sąrašus, 30 proc. - vienmandatės apylinkėse. Nuo 7 iki 5 proc. buvo sumažinta patekimo į parlamentą riba. Reaguojant į rinkėjų lūkesčius, buvo įteisinta tvarka, leidžianti atšaukti vienmandatėse apylinkėse išrinktus politikus.
Dar viena naujovė, pasak T.Urazajevo buvo 30 proc. kvota moterims, jaunimui ir asmenims su negalia - nuo šiol skirstant partijų laimėtas vietas, trečdalis mandatų atiteks būtent šioms grupėms.
Ambasadoriaus teigimu, sekmadienio rinkimai, kuomet buvo renkami ne tik parlamento, bet ir vietos savivaldų nariai, buvo konkurencingiausi per visą šalies istoriją. Skaidrumo ir sąžiningumo užtikrinimui į juos buvo pakviesta beveik 800 tarptautinių stebėtojų.
T.Urazajevas akcentavo, kad pastarojo meto rinkimai bei reformos aiškiai parodė, jog Kazachstanas faktiškai tapo nauja valstybe, o jame vykstanti politinė modernizacija išsiskiria savo apimtimi ir gyliu.
„Mes nemažai nuveikėme, bet dar daug reikės nuveikti", - apibendrino ambasadorius.