Rugsėjo pabaigoje lankydamasis JAV Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nesugebėjo pasiekti savo tikslų, nes Vašingtonas, pagrindinis Kijevo sąjungininkas, liko kurčias pastarojo prašymams, rašo „The Wall Street Journal" (WSJ). Leidinys Ukrainos lyderio viešnagę JAV vertina kaip „šaltą priėmimą".
Kadenciją baigiančios Amerikos prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracijos atstovai, kaip pažymi laikraštis, išreiškė skeptišką požiūrį į V.Zelenskio Vašingtonui pateiktą „pergalės planą" ir teigė norintys gauti daugiau informacijos.
Pats Dž.Baidenas, nors ir skyrė dar vieną pagalbos paketą, kurio vertė - 8 mlrd. JAV dolerių, neleido Kijevui toliašaude ginkluote atakuoti gilyn į Rusijos teritoriją, nors tai buvo pagrindinis ukrainiečių prezidento prašymas.
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), Respublikonų partijos iškeltas kandidatu į prezidento postą, per susitikimą su V.Zelenskiu Niujorke dar kartą pareiškė, kad jeigu būtų išrinktas, jis siektų užbaigti konfliktą Ukrainoje dar prieš inauguraciją.
Po derybų jis pabrėžė, kad savo požiūrio nepakeitė. Jo nuomonę palaiko sąjungininkai-respublikonai. „Realybė tokia, kad karas Ukrainoje baigsis derybomis", - WSJ cituoja senatoriaus Marko Rubijo (Marc Rubio) žodžius.
Demokratų kandidatė į prezidentus ir dabartinė JAV viceprezidentė Kamala Haris (Kamala Harris) taip pat surengė derybas su V.Zelenskiu Baltuosiuose rūmuose. Po susitikimo politikė pažadėjo Kijevui tolesnę paramą.
V.Zelenskis savo susitikimus su kandidatais į prezidentus aiškino tuo, kad nori pasiekti sprendimų, kurie, jo nuomone, sustiprintų Ukrainą dar prieš rinkimus JAV.
V.Zelenskio „pergalės planas", kurį jis atgabeno į JAV, apima penkis punktus - keturis pagrindinius ir dar vieną, kurio prireiks po karo. Iniciatyvos detalės nėra žinomos, tačiau WSJ, remdamasi JAV ir Europos aukšto rango pareigūnais, rašė, kad ypatingų naujovių joje, kaip ir aiškaus kelio į pergalę, nėra.
Kaip rašo „The Times", keturi pagrindiniai plano punktai - operacijos Kursko srityje tęsimas, Vakarų saugumo garantijos Ukrainai, panašios į abipusės gynybos paktą stojant į NATO, „specifinių" modernių ginklų prašymas bei tarptautinė finansinė pagalba Ukrainai.
Kremlius išsakė nuomonę, kad kol iniciatyva nėra pristatyta oficialiai, ją anksti analizuoti ir patikino, jog nepaisant visų Ukrainos pareiškimų apie planus, sieks sėkmingo karinės operacijos užbaigimo.
Maskva atmeta galimybę derėtis su Kijevu, kol Ukrainos kariai nebus išstumti iš Kursko srities, kurioje kovos vyksta nuo rugpjūčio 6 dienos.