Ukraina, kuri kaltina Rusiją karių telkimu prie jos sienų ir baiminasi, kad Baltarusija gali pradėti siųsti migrantus į jos teritoriją, vakar pradėjo specialiąją operaciją, skirtą savo sienų sustiprinimui.
Anot Ukrainos sienos apsaugos tarnybos, šioje specialioje operacijoje prie šalies sienos su Baltarusija dalyvauja Nacionalinės gvardijos kariai, policijos pareigūnai, ginkluotosios pajėgos ir kitų rezervų kariai. „Patruliavimui ir stebėsenai taip pat bus aktyviai naudojama aviacija ir dronai", - teigiama tarnybos pranešime.
Ukraina prie savo sienos su Baltarusija dislokavo 8,5 tūkst. papildomų karių ir baiminasi, kad gali būti įvelta į migrantų krizę, kurios metu prie Europos Sąjungos (ES) išorinių sienų iš Baltarusijos atvyko tūkstančiai migrantų. Briuselis kaltina Minską dirbtinai sukūrus šią krizę, tačiau pastarasis kaltinimus neigia.
Kijevas taip pat nerimauja, kad prie šalies sienos su Baltarusija gali įvykti karinis puolimas.
Ukrainos karinės žvalgybos vadovas praėjusį savaitgalį leidiniui „The Military Times" teigė, kad Rusija prie Ukrainos sienų sutelkė daugiau kaip 92 tūkst. karių ir rengiasi iki sausio pabaigos ar vasario pradžios inicijuoti puolimą.
Maskva šiuos teiginius atmeta ir savo ruožtu skundžiasi didėjančiu NATO aktyvumu regione.
Ukraina užvakar teigė, kad turi apginti savo teisę į nepriklausomybę, ir visoje šalyje surengė karines pratybas.
Narystės NATO siekianti Ukraina anksčiau šiais metais gavo didelę JAV amunicijos ir „Javelin" raketų siuntą, o tai sukritikavo Maskva. Antradienį Ukrainos karinis jūrų laivynas sulaukė dviejų JAV patrulinių laivų, kurie yra Vašingtono paramos šaliai paketo dalis.
Britai įspėja Rusiją
Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė Liz Tras (Liz Truss) vakar įspėjo Rusiją, kad ši padarytų didelę klaidą, jei užpultų Ukrainą, ir pridūrė, jog Londonas glaudžiai bendradarbiauja su savo NATO sąjungininkėmis dėl paramos Kijevui.
Rusijos karių judėjimas prie Ukrainos sienų sukėlė nerimą Vakaruose, kad Maskva galimai rengiasi įsiveržimui į šią šalį. Rusija keliskart paneigė, kad ketina imtis tokių veiksmų, ir savo ruožtu pareiškė, jog savo pačios teritorijoje karius gali dislokuoti bet kur. Maskva taip pat ėmėsi kaltinti Ukrainą ir NATO, kad šios pačios didina įtampą.
„Manau, kad tai būtų didelė Rusijos klaida, - naujienų agentūrai „Reuters" sakė L.Tras, paklausta apie galimą įsiveržimą. - Esame labai artimi Ukrainos sąjungininkai ir bendradarbiaujame su NATO partneriais, taip pat tiesiogiai su Ukraina, siekdami užtikrinti, kad šalis turėtų visapusišką paramą."
Rusija vakar Juodojoje jūroje surengė karines pratybas ir pareiškė, kad šaliai reikia didinti savo kovinę parengtį, nes prie savo sienų stebi padidėjusį NATO aktyvumą.
JAV ir NATO yra parodžiusios savo palaikymą Ukrainai tokiais būdais, kuriuos Maskva laiko provokuojančiais, įskaitant anksčiau šį mėnesį Juodojoje jūroje stebėtus karo laivų manevrus bei JAV patrulinių laivų pristatymą Ukrainos kariniam jūrų laivynui.
Rusai stiprinsis
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu vakar pareiškė, kad šaliai reikia toliau plėtoti savo ginkluotąsias pajėgas, atsižvelgiant į „padidėjusį NATO aktyvumą" prie jos sienų.
„Sudėtinga karinė ir politinė padėtis pasaulyje ir padidėjęs NATO šalių aktyvumas prie Rusijos sienų reikalauja tolesnės kokybiškos ginkluotųjų pajėgų plėtros", - sakė S.Šoigu pareigūnams, jo pastabas transliavo televizija.
Vienas iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų prioritetų yra „didinti jų efektyvumą, palaikyti branduolinių pajėgų kovinę parengtį ir stiprinti nebranduolinių atgrasymo pajėgų potencialą", pridūrė gynybos ministras. Kol Vakarų šalys reiškia nerimą dėl pranešimų apie Rusijos karinę veiklą netoli Ukrainos, o JAV pareiškė realų susirūpinimą dėl naujo karių telkimo pasienyje, Maskva atmeta Vakarų teiginius, kad Rusija galimai rengiasi įsiveržti į Ukrainą, ir teigia, kad bet koks kariuomenės telkimas yra atsakas į didėjantį NATO aktyvumą prie jos sienų.
Užvakar S.Šoigu apkaltino Vašingtoną, kad šis siunčia savo bombonešius treniruotis suduoti branduolinį smūgį Rusijai - iš Rytų ir Vakarų - per „Global Thunder" karines pratybas.
Vakarų baimės dėl Rusijos planų Rytų Ukrainoje atsinaujino tuo metu, kai dėl netikėtos migrantų krizės Kremliaus sąjungininkės Baltarusijos ir ES narės Lenkijos pasienyje kilo susirėmimai.