respublika.lt

Škotai kelia sparnus iš Jungtinės Karalystės

(0)
Publikuota: 2021 sausio 05 12:45:46, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Škotijos premjerė Nikola Stardžen tvirtai nusprendė išvesti škotus iš Jungtinės Karalystės. EPA-Eltos nuotr.

Škotijos pirmoji ministrė Nikola Stardžen (Nicola Sturgeon) savaitgalį pareiškė Europos Sąjungai, esą „tikimės greitai vėl prisijungti prie jūsų" kaip nepriklausoma valstybė, po Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES.

 

„Kaip nepriklausoma Europos Sąjungos narė, Škotija būtų partnerė ir tiltų statytoja", - savo partijos tinklalapyje rašė N.Stardžen.

Dauguma škotų 2016 m. „Brexit" referendume balsavo už pasilikimą ES, o tai suteikė proveržio Škotijos judėjimui dėl pasitraukimo iš JK.

Pralaimėjusi 2014 m. vykusį referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderė N.Stardžen reikalauja dar vieno referendumo ir tikisi iš naujo prisijungti prie ES, jei škotai nubalsuotų už nepriklausomybę.

„Vis daugiau ir daugiau žmonių Škotijoje tiki, kad mūsų siekius galima geriausiai įgyvendinti ir toliau prisidedant prie bendrų pastangų ir solidarumo, kuriems atstovauja ES", - rašė ji. „Dėl „Brexit" mes galime tai padaryti tik kaip nepriklausoma valstybė narė, - pridūrė N.Stardžen. - Mes nenorėjome pasitraukti ir tikimės greitai vėl prisijungti prie jūsų kaip lygiavertė partnerė."

Naujausios apklausos rodo, kad škotai palaiko nepriklausomybės idėją, o koronaviruso pandemija įvarė dar didesnį pleištą tarp regioninės valdžios ir Londono.

Vis dėlto priėmimas į ES nebūtų vien formalumas, nes Škotijos biudžetas yra smarkiai deficitinis. N.Stardžen taip pat turėtų sulaukti JK premjero Boriso Džonsono (Boris Johnson) pritarimo referendumui, o tai yra nerealu. Jis jau atmetė tokio referendumo galimybę, tačiau SNP veikiausiai spaustų B.Džonsoną, jei Škotijos partijai pavyktų gerai pasirodyti artėjančiuose vietos rinkimuose.

Nors N.Stardžen 2014 m. referendumą vadino vieną kartą pasitaikančiu įvykiu, dabar ji teigia, kad „Brexit" referendumas ir JK išstojimas iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos pakeitė situaciją iš esmės. „Dabar, pačiu blogiausiu metu - viduryje pandemijos ir ekonominės recesijos - susiduriame su kietuoju „Brexit" prieš savo valią", - šeštadienį teigė ji. „Pernelyg ilgai JK vyriausybės vedė Škotiją klaidinga kryptimi, o tai baigėsi „Brexit". Nenuostabu, kad daugelis žmonių Škotijoje nebegali daugiau to tverti", - pridūrė škotų premjerė.

Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Atsiskirti visada galima ir mes tą žinome ne blogiau už škotus, jeigu prisimintume tarybinius laikus... Antai Josifas Visarionovičius Stalinas buvo sukonstravęs sistemą taip, kad kiekviena respublika turėjo teisę išeiti, bet faktiškai to padaryti negalėjo - Stalinas net sakė: tam, kad jie neišeitų, ir yra Komunistų partija... O anglai, kaip žinoma, tokios partijos neturi, tačiau jie turi labai ilgą ir didingą istoriją bei gilias tradicijas - su Tarybų Sąjunga šiuo požiūriu jų nepalyginsi...

Tačiau išėjimas visada yra galimas. Pažvelgus į istoriją, pamatytume, jog bet kuri imperija visada turi savo pabaigą. Britų imperijos dezintegracija, kuri prasidėjo po Pirmojo pasaulinio karo, o gerokai įsibėgėjo po Antrojo, dabar vyksta mūsų akyse. Tai yra ilgalaikis procesas ir pati logika sako, kad škotai gali atsiskirti, tačiau niekas negali pasakyti, kada tai įvyks.

Patys škotai apie tai kalba visą laiką. Jie visą gyvenimą buvo kažkokio didesnio darinio dalis, todėl nejaus jokios diskomforto, patekę į dar didesnį darinį, kuris ir yra ES. Yra netgi tokių keistai formalių požymių. Antai Škotijos banko leidžiamas svaras ir dabar šiek tiek skiriasi užrašu nuo anglų svaro... Kai eilinio škoto paklausdavau, kuo jis pirmiau jaučiasi - britu ar škotu - didesnė dalis atsakydavo, kad škotu. Ir tik tie škotai, kurie turi gerą padėtį britų visuomenėje ir dažniau būna Londone, nei namie, pasako, kad pirmiau jie yra britai. Kitaip sakant, yra daug požymių, rodančių, jog škotai yra pasiruošę atsiskirti ir tai matydavau netgi bendraudamas su britų karininkais ir stebėdamas, jog net tarp jų - tarp anglų ir škotų - didesnės vienybės nesimatė...

Tuo metu Londono publika jaučia tam tikrą psichologinį diskomfortą tiek dėl imperijos subyrėjimo, tiek ir dėl dabartinio irimo. Seniai įsitikinau, kad britai savo viduje iki šiol skausmingai pergyvena imperijos griūtį ir dėl to labai gerai supranta kitas griūvančias imperijas... Dėl to yra be galo sunku suderinti anglų ir škotų pozicijas. Taip pat ir dėl to, jog škotai vis dar turi gana gerai išsaugoję savo savastį.

Na, o jeigu artimiausiu metu škotai neišstos iš Jungtinės Karalystės, tai būtinai išsireikalaus iš Londono vienokių ar kitokių privilegijų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s