respublika.lt

Visų akys nukreiptos į Ameriką - į valdžią grįžta D.Trampas

+ Vito Tomkaus trigrašis

(340)
Publikuota: 2025 sausio 20 19:20:43, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Nemaža dalis visuomenės tikisi, kad į Baltuosius rūmus sugrįžęs Donaldas Trampas sumažins pasaulyje tvyrančią įtampą. EPA-Eltos nuotr.

Donaldas Trampas (Donald Trump) inauguracijai, kuri įvyko sausio 20 d., ruošėsi savo stiliumi: pirmą kartą per daugiau nei 150 metų pasaulio politikai dalyvavo valdžios perdavimo JAV ceremonijoje. Oficialiai iškilmės prasidėjo šeštadienį, sausio 18 d. Ką D.Trampas pakvietė į savo antrąją inauguraciją ir kaip renginys atrodė šį kartą?

 

Tradicijų nepaisymas

Ankstesnio JAV prezidento inauguracijoje D.Trampas nedalyvavo - tada jis ignoravo Džo Baideno (Joe Biden) pergalę. Šį kartą respublikonas į Kapitolijų kvietė ne tik įvairių požiūrių amerikiečių politikus, bet ir bendraminčius iš viso pasaulio.

Vienas įdomesnių - kvietimas Argentinos vadovui Chavjerui Milėjui (Javier Milei), D.Trampo „mėgstamiausiam prezidentui".

Tokiais veiksmais D.Trampas vėl sutrikdė įprastą Amerikos politinio gyvenimo tvarką, nes tradiciškai JAV prezidentų inauguracijose dalyvauja tik užsienio diplomatai. Remiantis JAV Valstybės departamento įrašais, kuriuos cituoja „CBS News", nė vienas pasaulio politikas nuo 1874 m. nedalyvavo valdžios perdavimo JAV ceremonijoje.

Be Ch.Milėjaus, kvietimus į inauguraciją gavo Italijos premjerė Džordža Meloni (Giorgia Meloni) (kurią D.Trampas neseniai pavadino „fantastiška moterimi"), Salvadoro prezidentas Najibas Bukelė (Nayib Bukele), Ekvadoro prezidentas Danielis Noboa (Daniel Noboa) ir Kinijos prezidentas Si Dzinpingas (Xi Jinping).

„Politico" teigė, kad į inauguraciją buvo pakviestas ir Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas. Tačiau Zoltanas Kovačas (Zoltan Kovacs), jo biuro valstybės sekretorius, atsakingas už tarptautinę komunikaciją ir santykius, tai paneigė: „Būkime atviri: skirtingai nei bet kuris kitas užsienio lyderis, nė vienas Vengrijos vyriausybės atstovas negavo „oficialaus" kvietimo į Amerikos prezidento inauguraciją sausio 20 d.. V.Orbanas renginyje nedalyvaus."

D.Trampas į šventę taip pat pakvietė „buvusius": buvusį Lenkijos ministrą pirmininką Mateuša Moravieckį (Mateusz Morawiecki) ir „atogrąžų D.Trampą" - buvusį Brazilijos prezidentą Žairą Bolsonarą (Jair Bolsonaro). Tačiau pastarasis negalėjo dalyvauti ceremonijoje: Brazilijos teismas atmetė jo prašymą laikinai išduoti pasą, kuris iš jo buvo atimtas atliekant tyrimą dėl politiko dalyvavimo riaušėse po 2022 m. prezidento rinkimų.

D.Trampas per savo inauguraciją norėjo matyti visą Europos šalių dešiniųjų ir kraštutinių dešiniųjų politikų komandą.

„Žmonės, kuriuos jis pakvietė, turi bendrą ideologinę giją: daugelis jų atstovauja politinio spektro dešinei ar net kraštutinei dešinei arba yra lyderiai, kuriuos D.Trampas anksčiau gyrė. Šia prasme inauguracija daug pasako apie jo administracijos politinę trajektoriją", - rašo „Politico".

O štai EK pirmininkė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) į D.Trampo „vakarėlį" nebuvo pakviesta. Kvietimo nesulaukė ir „olandų D.Trampas" Gertas Vildersas (Geert Wilders), kuriam po sensacingos pergalės parlamento rinkimuose šiek tiek pritrūko jėgų užimti Nyderlandų premjero kėdę.

Pirmose eilėse - turtingiausi žmonės

Svarbūs D.Trampo iškilmių svečiai buvo Amerikos milijardieriai, kurie pagal „Bloomberg" indeksą yra trys turtingiausi pasaulio žmonės. „SpaceX", „X" ir „Tesla" generalinis direktorius Ilonas Maskas (Elon Musk), „Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas (Jeff Bezos) ir „Meta" generalinis direktorius Markas Cukerbergas (Mark Zuckerberg) turėjo užimti vietas pirmoje eilėje.

Jei I.Maskas aktyviai palaikė D.Trampą per rinkimų kampaniją, tai M.Cukerbergas turėjo sunkiai dirbti po respublikono pergalės, kad įtiktų naujajai administracijai.

„Meta" peržiūrėjo savo turinio moderavimo politiką ir paaukojo 1 mln. JAV dolerių D.Trampo inauguraciniam fondui. Tokią pat sumą pervedė tiek Dž.Bezoso „Amazon", tiek „ChatGPT" neuroninį tinklą sukūrusi Semo Altmano (Sam Altman) „OpenAI".

D.Trampo inauguracinis komitetas sausio pradžioje surinko rekordinę aukų sumą - 170 mln. JAV dolerių. Palyginimui, prieš ketverius metus Dž.Baidenas savo inauguracijai surinko beveik tris kartus mažiau - apie 62 mln.

Be to, ceremonijoje turėjo dalyvauti prancūzų milijardierius ir technologijų verslininkas Ksaveras Nilis (Xavier Niel) - tas pats, kuris padėjo „Telegram" įkūrėjui Pavelui Durovui po jo sulaikymo Prancūzijoje.

Kaip viskas vyko

Oficialios iškilmės D.Trampo antrosios prezidento kadencijos proga prasidėjo šeštadienį, sausio 18 d. Dienos programoje buvo numatyti fejerverkai „Trump National Golf Club" klube Virdžinijoje ir išrinktojo viceprezidento Dž.D.Venso (J.D.Vance) vardu organizuota vakarienė naujojo kabineto nariams.

Kitą dieną D.Trampas sakė kalbą savo „pergalės mitinge", prieš tai padėjęs vainiką prie Nežinomo kareivio kapo Arlingtone. Dar viena iškilminga vakarienė vyko sekmadienio vakarą.

Inauguracijos diena, sausio 20-oji, prasidėjo pamaldomis Šv.Joano bažnyčioje. Vėliau, laikantis tradicinės taikaus valdžios perdavimo simbolikos, D.Trampas ir jo žmona Melanija (Melania) susitiko su Dž.Baidenu ir jo žmona Džil (Jill) rytinės arbatos Baltuosiuose rūmuose.

Vidurdienį vietos laiku (19 val. Lietuvos laiku) D.Trampas ir Dž.D.Vensas turėjo prisiekti netoli Kapitolijaus, dalyvaujant buvusiems JAV prezidentams ir jų sutuoktiniais (išskyrus Mišelę Obamą (Michelle Obama). Po to jų pirmtakai Dž.Baidenas ir Kamala Haris (Kamala Harris) oficialiai turėtų palikti Baltuosius rūmus. Tiesa, išvakarėse, dalyvaudamas pamaldose Pietų Karolinoje, Dž.Baidenas susirinkusiems parapijiečiams pareiškė, kad jis niekur neišeis.

Tą pačią dieną D.Trampas, jau eidamas 47-ojo JAV prezidento pareigas, Ovaliajame kabinete turėtų pasirašyti kelis dokumentus, pradėti paradą Pensilvanijos prospekte ir pasirodyti keliuose vakarėliuose. Šventines iškilmes užbaigs dar vienos pamaldos antradienį.

Respublikono inauguracija po dviejų pasikėsinimų į jo gyvybę pernai vyksta padidinto saugumo sąlygomis. Vašingtone tuo rūpinasi 7800 Nacionalinės gvardijos karių ir keli tūkstančiai apsaugos darbuotojų.

Labiausiai Amerikos teisėsaugos pareigūnai bijojo vadinamųjų vienišų vilkų - kaip, pavyzdžiui, to, kuris Naujųjų metų išvakarėse surengė teroristinį išpuolį Naujajame Orleane.

Prezidentas skuba

Pirmadienį CNN pranešė, kad D.Trampas nurodė padėjėjams per kelias dienas po jo inauguracijos surengti pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pasak kanalo šaltinių, vienas iš pokalbio tikslų bus aptarti asmeninį susitikimą artimiausiais mėnesiais, kad būtų galima pabandyti nutraukti karo veiksmus Ukrainoje.

Kol kas neaišku, ar sutarta dėl konkrečios pokalbio datos, bet D.Trampas yra įsitikinęs, kad tiesioginis bendravimas su V.Putinu yra būtent tai, ko reikia norint rasti sprendimą, leisiantį užbaigti karinį konfliktą.

Maskva atsakė, kad yra pasirengusi deryboms su naująja JAV administracija.

Vito Tomkaus trigrašis: Bepigu Trampui, kuris pripažįsta, kad yra tik dvi lytis, o ką daryti mūsiškiams su savo likusiom 70-čia lyčių? Kur dabar jas visas susikišti?!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
114
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (340)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu gynybai kasmet skirti 5-6 proc. nuo BVP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +4 C

-1 +1 C

-1 +3 C

+1 +3 C

-1 +3 C

0 +2 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s