JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija iškėlė Kijevui konflikto užbaigimo sąlygas, kurios numato 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos pripažinimą Rusijai ir atsisakymą įstoti į NATO.
Vakarų pareigūnai apie tai pasakojo „The Wall Street Journal" (WSJ), cituodami konfidencialų dokumentą, pateiktą Ukrainai per derybas Paryžiuje balandžio 17 d.
Pasak Valstybės departamento atstovo, dokumentas pateikia aptarimui galimų variantų sąrašus, o ne ultimatumą.
Ukrainos pusės atsakymo tikimasi savaitės pabaigoje Londone vyksiančiame Jungtinių Valstijų, Ukrainos ir ES atstovų susitikime, pažymi WSJ.
Jei pozicijos būtų suderintos, iniciatyvos galėtų būti siunčiamos į Maskvą. Leidinys taip pat pažymi, kad JAV specialusis pasiuntinys Styvas Vitkofas (Steve Whitkoff) po daugiašalių konsultacijų Londone vėl gali vykti į Maskvą.
Leidinio šaltiniai patikslino, kad Vašingtono pasiūlymai nereiškia Rusijos kontrolės įteisinimo keturiuose Rytų Ukrainos regionuose, tačiau ir nereikalauja rusų karių išvedimo iš jų.
Be to, Jungtinės Valstijos neketina riboti karinės paramos Kijevui ar blokuoti Europos karių dislokavimą Ukrainoje.
Tarp pasiūlymų yra neutralios zonos aplink Zaporožės atominę elektrinę, kurią galimai kontroliuos JAV, sukūrimas.
„Bloomberg" balandžio 19 d. rašė, kad Vašingtonas yra pasirengęs pripažinti Rusijos kontrolę Kryme kaip plataus taikos susitarimo tarp Maskvos ir Kijevo dalį.
Visgi, pasak leidinio, JAV pripažinus Krymą rusišku, būtų pažeisti tarptautiniai įstatymai ir sutartys. Tarptautinė bendruomenė nepripažįsta pusiasalio kaip Rusijos dalies, o Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą yra sakęs, kad neperleis teritorijos.
Rusijoje Krymo nuosavybės klausimas laikomas išspręstu.
Balandžio pradžioje „Reuters", cituodama šaltinius, rašė, kad S.Vitkofas per susitikimą su D.Trampu valstybės vadovui teigė, jog greičiausias būdas pasiekti paliaubas Ukrainoje yra pripažinti Rusijos kontrolę Ukrainos prarastose teritorijose. Po susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu balandžio 11 d., S.Vitkofas, pasak WSJ, užsiminė, kad Maskva gali gauti kai kuriuos regionus, bet tikrai ne visus.
Ukrainos prezidentas tuomet apkaltino S.Vitkofą perėmus Rusijos pusės strategiją.
Pasak jo, specialusis Jungtinių Valstijų prezidento atstovas neturi įgaliojimų aptarinėti teritorijų, kurios priklauso Ukrainos žmonėms, klausimų.