Žinoma, neįmanoma visada jaustis laimingiems ir išgyventi tik teigiamas emocijas. Problemos ir gyvenimo sunkumai gali aptemdyti džiaugsmą ir gerą ūpą. Norint tokioje būsenoje neįstrigti ilgam, kai kada pakanka paprasto veiksmo. Kaip pagerinti nuotaiką ir pasijusti laimingesniems?
Kodėl žmonėms nepavyksta visada būti laimingiems?
„Pagrindinė priežastis, dėl kurios visi žmonės nori būti laimingesni, bet dažnai tokie nesijaučia, yra neteisingas suvokimas, kas yra laimė ir kokia ji turi būti. Laimė - išmatuojamas reiškinys, kuriame galime tobulėti ir kaupti patirtį. Tai ne tikslas, ne paskirties taškas - tai kryptis. Jūs negalite tiesiog būti laimės būsenoje, bet galite tapti laimingesni. Ir neturite ją jausti visą laiką. Be to, niekada neišmoksite ir neužaugsite, jeigu negausite ir neigiamos patirties" - teigia amerikietis rašytojas, Harvardo universiteto profesorius Arturas Bruksas (Arthur C.Brooks). Jis yra įsitikinęs: norint įvertinti laimę, reikia patirti ir nelaimę. „Gera žinia yra ta, kad jums nenutiks nei tai, nei tai. Kiekvienas gyvenimas yra kupinas ir malonių emocijų, ir pergyvenimų. Iš tiesų turime tiesiog norėti gyventi, ir gyventi visavertį gyvenimą - tai reiškia patirti visą galimų emocijų ir pergyvenimų spektrą, ir mokėti juos valdyti"- aiškina rašytojas.
Kodėl pirmadienį reikia rengtis ryškiai?
A.Bruksas teigia, kad žmogaus vidinei būsenai ypač niūrūs būna pirmadieniai, kaip sakoma, pirmadienis - sunki diena. Apklausų duomenys rodo, kad beveik 60 proc. žmonių tai yra nemėgstamiausia savaitės diena.
„Norėdamas nykų pirmadienį pažvalėti, naudojuosi tokia gudrybe: specialiai rengiuosi ryškių spalvų drabužiais, nes jie padeda man pasijusti žvalesniam ir laimingesniam. Seniai žinomas faktas, kad spalvos, kuriomis apsisupate, gali tiesiogiai veikti jūsų nuotaiką. Neseniai sužinojau, kad mano gudrybė su drabužiais turi pavadinimą - „dopamininė apranga", tai yra, džiaugsmo suteikianti ir nuotaiką gerinanti apranga", aiškina autorius.
Dopaminine apranga pavadinta stiliaus tendencija, padedanti pasijusti laimingiems, pradėjo plisti koronaviruso pandemijos laikotarpiu. Žmonės pavargo nuo niūrių įvykių ir pabandė sau pakelti nuotaiką rengdamiesi ryškiai, rašo ir britų laikraštis „Today". Spalvingus drabužius su daugybe dekoratyvinių elementų pradėta vadinti dopamininiais - pagal pasitenkinimo hormono pavadinimą. Dopaminas - tai cheminė medžiaga, kurią išskiria mūsų smegenys, kai tikimės malonumo arba laukiame apdovanojimo. Jis išsiskiria natūraliai, kai su mumis vyksta kas nors malonaus. Gerinti nuotaiką ir gyvenimą pripildyti malonių akimirkų - tokia „dopamininės aprangos" paskirtis.
77 aprangos atspalviai
Kokią nuotaiką sukuria spalvos? Pagal spalvų psichologiją (tai psichologijos sritis, tirianti spalvų poveikį žmogaus emocijoms, elgsenai ir psichikos būklei), pagrindinės spalvos turi tam tikras simbolines reikšmes:
Raudona - aistra, susijaudinimas, meilė;
Rožinė - švelnumas, santūrumas, praktiškumas;
Violetinė - paslaptingumas, taurumas, prašmatnumas;
Mėlyna - išmintingumas, viltis, protas, ramybė;
Žalia - natūralumas, harmoningumas, gaivumas;
Geltona - viltis, džiaugsmas, pavojus;
Oranžinė - šiluma, gerumas, džiaugsmas;
Balta - sąžiningumas, abejingumas;
Juoda - taurumas, paslaptingumas, šaltumas.