respublika.lt

Ką žinai apie žiemos simbolį - sniego Senį?

(0)
Publikuota: 2016 sausio 14 15:15:14, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Iš kur ir kodėl atsirado Sniego Senis? EPA-Eltos nuotr.

Atėjus žiemai ir pasnigus viskas tampa panašu į stebuklingą pasaką, ir kone kiekviename kieme, tarsi burtininko lazdele pamojus, atsiranda juokingų sniego žmogeliukų. Šis linksmas žiemos atributas žmonėms yra žinomas jau ne vieną šimtmetį, tačiau ne visi žino, kokia antgamtinė reikšmė buvo teikiama sniego seniams praeityje.

 

Pirmieji seniai - piktos sniego pabaisos

Jei tikėsime padavimu, pirmasis sniego figūrą nulipdė italų skulptorius, architektas ir poetas Mikelandželas Buonarotis (Michelangelo Buonarroti). Vaikiška knyga, pirmą kartą iliustruota žmogaus iš sniego atvaizdu, buvo išleista Leipcige. Pirmieji sniego seniai buvo vaizduojami kaip nuožmios, piktos įspūdingų matmenų sniego pabaisos - ir neatsitiktinai, nes tais senais laikais atšiaurios žiemos su speigais ir kiaurai košiančiomis pūgomis teikdavo daug rūpesčių. Veikiausiai būtent tada ir atsirado prietarai, pagal kuriuos sniego būtybės kelia tikrą pavojų žmonėms. Pavyzdžiui, buvo manoma, kad pavojinga juos lipdyti per pilnatį: to nepaisantiems grėsė košmariški sapnai, naktinės baimės ir šiaip visokios nesėkmės. O Norvegijoje buvo tikima, kad yra pavojinga į sniego figūrą žiūrėti vėlai vakare iš už užuolaidos: be to, blogas ženklas susidurti su ja savo kelyje naktį, buvo patariama ją iš tolo aplenkti.

Norų pildytojas-angelas

Ir tik XIX a. sniego būtybės "sušvelnėjo" ir netrukus virto nepakeičiamu Kalėdų ir Naujųjų metų atributu. Sveikinimo atvirukai su mielo besišypsančio Sniego Senio, apsupto linksmų vaikų, atvaizdu labai išpopuliarėjo. Įdomu, kad Vakarų Europos tautų folklore sniego žmogus - visada vyriškos lyties, sniego bobų ir snieguolių niekada neturėjo. Pagal seną padavimą šventasis Pranciškus Asyžietis sniego senių lipdymą laikė savotišku kovos su piktosiomis dvasiomis būdu. O pagal kitą krikščionišką legendą sniego seniai - tai angelai, juk sniegas yra dangaus dovana. Vadinasi, sniego žmogutis - ne kas kitas kaip angelas, kuris gali perduoti Dievui žmonių prašymus. Todėl iš šviežiai iškritusio sniego būdavo lipdoma figūrėlė, tyliai šnabždant jai savo norus. Buvo tikima, kad vos tik ji ištirps, prašymas bus iškart pristatytas į dangų ir netrukus išsipildys.

Sniego senio aksesuarų reikšmė

Europos šalyse sniego seniai buvo visada lipdomi šalia namų, puošiami girliandomis ir namų rakandais, aprišami šaliais, o į rankas gaudavo šluotas. Jų aprangos detalės yra mistinio pobūdžio. Pavyzdžiui, nosį vaizduojanti morka turėjo palankiai nuteikti dvasias, siunčiančias derlių ir vaisingumą. Apverstas kibiras ant galvos simbolizavo namų gerovę. Rumunijoje nuo seno yra žinomas paprotys sniego figūrą puošti karoliais iš česnako galvučių: buvo tikima, kad tai padės išsaugoti namiškių sveikatą ir apsaugos juos nuo tamsiųjų jėgų išdaigų. Rusijoje figūros iš sniego buvo lipdomos nuo pagoniškų laikų ir garbinamos kaip žiemos dvasios. Į jas, kaip ir į Senį Šaltį, būdavo kreipiamasi prašant padėti ir sutrumpinti žiemos speigus. Buvo tikima, kad tokius gamtinius reiškinius kaip rūkas, sniegas, pūga valdo moteriškos lyties dvasios, todėl jas pagerbiant buvo lipdomos sniego bobos. Ne veltui rusų kalboje yra tokios frazės kaip "motinėlė žiema" ("zima matuška") ir "tėvelis šaltis" ("moroz batiuška").

Pasakų herojai

Sniego seniai yra nuostabių pasakų vaikams herojai, o iš jų garsiausia - H.K.Anderseno "Sniego senis": šuo papasakojo sniego žmogui apie savo gyvenimą, apie žmones ir apie krosnį, prie kurios taip mėgo šildytis būdamas mažas šuniukas. Ir šiam kilo nepaaiškinamas noras prisiartinti prie krosnies. Kiauras dienas, užuot džiaugęsis svilinančiu šalčiu, jis liūdėjo, žvelgdamas pro langą į krosnį... Atėjo pavasaris, ir sniego senis ištirpo. Ir tik tuomet išaiškėjo jo liūdesio priežastis: jis buvo sutvirtintas žarstekliu, kuris ir krebždėjo jame, pamatęs gimtąją krosnį. Kitos gražios vokiečių pasakos "Rudo sniego senio svajonė" ("Der Wunsch des braunen Schneemannes") herojus Mendis Fogelis - šokoladinis sniego senis. Jis svajoja pamatyti sniegą, ir jo draugas, berniukas Timas, išneša jį į lauką. Šokoladinis sniego senis susižavi balta žiemos diena ir vaikų svaidymusi sniego gniūžtėmis. Galų gale, taip pat apsnigtas, jis nuoširdžiai džiaugiasi, manydamas, kad dabar yra toks pat baltas kaip ir viskas aplinkui, o Timas nedrįsta sugriauti jo laimės.

Šiandien mūsų civilizuotame pasaulyje sniego figūrų lipdymas yra ne tik mėgstama vaikų pramoga - organizuojamos jų lipdymo šventės. Visame pasaulyje siekiama rekordų lipdant didžiausius senius besmegenius. Aukščiausias pasaulyje Sniego Senis buvo nulipdytas 1999 m. Jungtinėse Valstijose - o aukštis siekė 37 m 20 cm, o svoris - 6 tūkst. tonų sniego.

Raskite ir jūs laiko pasidžiaugti žiema ir būtinai nulipdykite savo Sniego Senį!

Parengta pagal priedą  „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s