respublika.lt

Ko mokoma brangiausiose ir išskirtiniausiose pasaulio mokyklose

(16)
Publikuota: 2024 liepos 31 13:32:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Visi „InstitutLe Rosey“ abiturientai įstoja į universitetus, 30 proc. - į vieną iš 25 geriausių pasaulio universitetų. swisspremium.com nuotr.

„Institut Le Rosey", Šveicarija

 

„Institut Le Rosey" (arba tiesiog „Rosey"), elitinė internatinė mokykla, kurią 1880 m. įsteigė Polis Emilis Karnalis (Paul Emille Carnal), yra viena seniausių ir prestižiškiausių Šveicarijos mokyklų, kurioje išsilavinimą įgyja garsių ir turtingų žmonių vaikai. Mokykloje ne tik puoselėjamos senos mokymo tradicijos, bet ir diegiamos pasaulinės inovacijos, kad ‚Le Rosey" moksleiviai gautų tik geriausia.

Mokykla įsikūrė netoli Ženevos miesto. O iš pagrindinio „Le Rosey" korpuso, senovinės XIV a. pilies, atsiveria neįtikėtino grožio Alpių ir nuostabios gamtos vaizdai. „Institut Le Rosey" yra vienintelė mokykla pasaulyje, kurioje pamokos vyksta dviejose skirtingose rezidencijose, priklausomai nuo sezono: žiemos miestelyje (Gštado miestuke) ir vasaros miestelyje (Rolio mieste prie Ženevos ežero). Mokykloje mokosi 400 abiejų lyčių 8-18 metų vaikų iš įvairiausių šalių, 60 proc. jų - europiečiai. Dėstoma anglų ir prancūzų kalbomis.

„Rosey" filosofija grindžiama tuo, ką pedagogas iš Harvardo H.Gardneris vadino „daugialypiu intelektu": „Mūsų tikslas - akademinėmis, sporto ir meno programomis ugdyti visų auklėtinių talentus". Ši mokymo įstaiga savo auklėtiniams siūlo nestandartinį požiūrį į mokymą, kai įprasti mokomieji dalykai derinami su ekskursijomis, sportu arba ekstremaliais potyriais.

Mokykla turi teniso aikštynų, baseinų, arklides, 1000 vietų koncertų salę, golfo, futbolo ir šaudymo iš lanko aikštes, elektromobilių lenktynių trasą ir ūkį. Taip pat mokyklai priklauso buriavimo centras prie Ženevos ežero ir jachta Viduržemio jūroje.

Mokyklos auklėtinių akademinis pažangumas - beveik šimtaprocentinis. Mokymas čia yra panašus į studijas aukštosiose tuo, kad moksleiviams tenka daug laiko skirti savarankiškam darbui.

Visi mokyklos abiturientai įstoja į universitetus, 30 proc. - į vieną iš 25 geriausių pasaulio universitetų.

Norint mokytis „La Rosey" reikia gerai mokėti anglų ir prancūzų kalbas ir dar gauti dideles pajamas. Mokslas „Le Rosey" atsieina apie 130 000 eurų per metus.

Šios mokyklos absolventų sąrašas yra laikomas paslaptyje ir niekada nebuvo paskelbtas visas. Tačiau yra žinoma, kad čia mokėsi kelių multimilijonierių ir aristokratų kartų atstovai - Rotšildų, Borgezių, Niarchosų, Rokfelerių, karališkųjų šeimų nariai, tarp mokyklos auklėtinių yra ir keletas monarchų - Belgijos Boduenas I, Persijos šachas Mohamedas Reza Pehlevis, Monako kunigaikštis Renjė III. Į „Le Rosey" vaikus siuntė Džonas Lenonas (John Lennon), Elizabeta Taylor (Elisabeth Taylor) ir Rodžeris Muras (Roger Moore), ten mokėsi Vinstonas Spenseris Čerčilis (Winston Spencer Churchill), legendinio britų premjero anūkas. Dabar čia mokosi daugiausiai verslininkų vaikai.

„THINK Global School", JAV

Ši prestižinė mokykla yra vadinama „keliaujančia" („travelling high school"), bet pagrindinė jos būstinė yra Niujorke. Tokios mokymo įstaigos steigimo idėja 2010 metais kilo Hariui ir Džoanai Makpaikams (Harry & Joann McPike) iš Naujosios Zelandijos. Dabar mokykloje mokosi vaikai iš 30 pasaulio šalių nuo 15 iki 18 metų, t.y. vyresniųjų klasių mokiniai. Kiekvieną semestrą (o jų per mokslo metus būna keturi) pamokos vyksta vis kitoje šalyje. Per 36 mokslo mėnesius mokiniai spėja apsilankyti 12 įvairių šalių. Kad būtų lengva adaptuotis ir „įsipaišyti" į naują programą, jiems padeda specialus dėstytojas - tutorius.

Pagrindinė mokomoji kalba - anglų, bet per 3 metus galima gerai patobulinti arba išmokti (pagal pageidavimą) ir kitų užsienio kalbų. Aišku, „THINK Global School" naudojasi naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis. Kiekvienas vaikas turi „Macbook" arba „iPad", pakeičiančius vadovėlius ir sąsiuvinius. Pamokos vyksta ne tik klasėse, bet dažnai ir gamtoje. Įdomu, kad „THINK Global School" ne tik mokomasi standartinių dalykų, bet ir dalyvaujama įvairiuose neįprastuose projektuose, kuriems skiriama pusė viso mokymo laiko. Čia yra svarbu ne tik pasiekti iškeltą tikslą, bet ir įgyti naudingų įgūdžių. Mokestis už mokslą gali būti įvairus (mokyklos vadovybė atsižvelgia į šeimos pajamas), bet ne didesnis kaip 95 tūkst. dolerių per metus. Nors norinčių įstoti čia mokytis paraiškų kasmet gaunama tūkstančiai, mokykla gali priimti vos 60 mokinių.

„Mountain Mahogany Community School", JAV

Čia vaikai yra mokomi teisingai ir maloniai komunikuoti su aplinkiniu pasauliu. Ši mokymo įstaiga buvo atidaryta 2005 metais Naujosios Meksikos valstijoje. Mokslas čia - visiškai nemokamas, tik patekti į ją nėra paprasta. Kiekvienais metais mokyklos administracija rengia pretendentų, užpildžiusių specialias anketas, loteriją.

Mokymo programos pagrindas - psichologų ir neurologų grupės tyrinėjimų išvados. O jos yra tokios: kad vaikai puikiai mokytųsi, reikia ne griežtumo ir „kalimo", o aktyvaus įsitraukimo, saugumo jausmo ir teigiamos atmosferos. Šioje mokykloje vaikai yra mokomi auginti augalus, gaminti valgyti ir siūti, stebėti gamtą, bendrauti sociume. Bet, aišku, standartinių mokomųjų dalykų taip pat niekas neatsisakė.

„Watershed School", Kolorado valstija, JAV

Tai - savotiška „nuotykių mokykla". Mokymo programa yra sudaryta taip, kad mokiniai išvyksta į nuotykingą kelionę. Kalbama ne apie kelionę aplink pasaulį, o apie mokomąsias ekspedicijas. Žinoma, dėstomi ir įprasti dalykai, bet medžiaga geriausiai įsimenama, kai mokinys pats gali viską pamatyti arba išmėginti. Pavyzdžiui, geografijos, o kartu ir biologijos vaikai mokosi išvykę į žygį baidarėmis, su sustojimais miške. Šioje mokykloje mokytojai ir mokiniai gali kartu dalyvauti jogos treniruotėse ir rašyti eilėraščius, važinėtis dviračiais ir kurti robotus.

„Institut auf dem Rosenberg", Šveicarija

Šioje šalyje yra nemažai senų ir prestižinių mokyklų.

Viena iš jų - „Institut auf dem Rosenberg", dažnai vadinama tiesiog Rozenbergu. Tai yra privati, Gademanų (Gademann) šeimai priklausanti tarptautinė internatinė mokykla. Ją 1889 m. įsteigė Ulrichas Šmitas (Ulrich Schmidt). Mokykla įsikūrė St.Galeno mieste, kur didžioji gyventojų dalis kalba vokiškai. Iki 1930 m. ši mokymo įstaiga vadinosi „Institut Dr.Schmidt", bet įkūrėjui mirus jos pavadinimas buvo pakeistas. Mokykloje dėstoma anglų arba vokiečių kalba.

„Institut auf dem Rosenberg" įsikūrė nepaprastai gražioje ir ekologiškai švarioje vietovėje tarp Bodeno ežero ir Alpšteino kalnų masyvo. Įskaičiavus mokslo ir maitinimo išlaidas, 2023 m. „Rozenbergas" buvo brangiausia mokykla pasaulyje - bendros išlaidos sudaro apie 150 000 Šveicarijos frankų arba 175 000 USD per metus. Kaina aukšta, bet visiškai pagrįsta. Vaikai gyvena prabangiomis sąlygomis, restauruotose vilose su puikia virtuve ir mokomi pagal individualų tobulėjimo planą. Kadangi mokykloje mokosi nedaug, 230-300 mokinių, personalo ir mokinių santykis yra 1:4, o vienoje klasėje čia mokosi vidutiniškai 8 mokiniai, didžiausias dėmesys čia skiriamas individualiam ugdymui.

Mokykla, skirtingai nei dauguma kitų privačių įstaigų, nepriima jokių aukų ir taiko „griežtą privatumo politiką" - nepatvirtina ir nepaneigia esamų ar buvusių mokinių pavardžių. Teigiama, kad mokyklos nenoras aptarinėti garsių buvusių mokinių pavardes atspindi „tylų pasitikėjimą" savo „gaminio" kokybe. Yra tikrai žinoma, kad čia mokėsi Švedijos princesės Madlenos vyras Kristoferis O‘Nilas (Christopher O‘Neill), Nobelio premijos laureatas Marijus Molina (Mario Molina), daugybė politikų ir verslo lyderių.

„Institut aud dem Rosenberg" absolventai sudaro glaudų tarptautinį tinklą, kuris padeda jiems tolimesnėje karjeroje.

Mokiniams yra siūlomos kelios mokymo programos, pagal kurių rezultatus galima be vargo įstoti į prestižinius viso pasaulio universitetus. Kad vaikai įvairiapusiškai lavintųsi, mokykla siūlo rinktis iš daugybės sporto renginių, nuolatos rengia ekskursijas į Šveicarijos, Prancūzijos, Austrijos, Vokietijos ir Italijos muziejus, galerijas, teatrus.

Ryškiausias mokslo metų renginys - „Rosenberg" pokylis, į kurį atvyksta garsūs svečiai iš viso pasaulio.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (16)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kieno galva turėtų lėkti po audros?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+12 +20 C

+12 +19 C

+19 +25 C

+19 +25 C

+20 +22 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s