Kai kurie vaikai pasirenka netinkamiausią laiką ateiti į šį pasaulį. Pavyzdžiui, sugalvoja gimti ne ligoninės palatoje, o kelių tūkstančių metrų aukštyje didžiuliu greičiu skrendančiame lėktuve. Tokie drąsuoliai be ryškių įspūdžių gauna ir ypatingų dovanų. Tiesa, daug kas priklauso nuo to, kokią oro linijų bendrovę pasirinko naujojo keleivio mama, vykdama į tokią sudėtingą kelionę.
Gimimo vieta: ore
Žinoma, ir pačiai moteriai, būsimajai mamai, nereikėtų rinktis, o skrydžių bendrovei nereikėtų skatinti skristi prieš pat gimdymą. Pirmiausia dėl rizikos keleivės ir jos mažylio sveikatai. Todėl kai kurios oro linijų bendrovės nuo tam tikro nėštumo mėnesio neleidžia į lėktuvą nėščių moterų. Vienos įlaipinant prašo parodyti gydytojo pažymą, o kiti oro vežėjai klausimą „skristi ar neskristi" palieka spręsti pačiai keleivei.
Sunku įsivaizduoti, kad sprendimą gimdyti skrydžio metu būtų galima priimti sąmoningai, nebent mamos požiūriu visus argumentus dėl su tokiu įvykiu susijusių sunkumų ir rizikos nusvertų kai kurių galimų dovanų tokiam naujagimiui vertingumas. Tačiau neretai nutinka taip, kad vaikutis nutaria pasibelsti į šį pasaulį likus dar daug laiko iki numatyto gimdymo termino, o būna ir taip, kad tik pradėjusi gimdyti mama sužino apie savo nėštumą.
Taip buvo, pavyzdžiui, 2015 m. gegužę, kai 23 metų Ada Guan su savo vaikinu Vesu skrido virš Ramiojo vandenyno, vykdami iš Kalgario į Tokiją. Moteris nuoširdžiai įsivaizdavo, kad pastaraisiais mėnesiais priaugo svorio, o ir nėštumo testas buvo neigiamas, todėl lėktuve prasidėjęs gimdymas jai tapo didžiuliu netikėtumu. Beje, viskas baigėsi laimingai: į Japoniją pora atvyko jau su dukra, kurią pavadino Chloja.
Dovanų - pasas?
Bene vertingiausia dovana, kurią gali gauti toks danguje gimęs kūdikis - pilietybė tos šalies, virš kurios skrido lėktuvas vaikui gimstant. Ši taisyklė galioja toli gražu ne visada, tačiau yra tam tikras skaičius valstybių, kurios suteikia pasą „žemės teisės" principu, tai yra, savo piliečiais pripažįsta visus, kas gimė tų valstybių teritorijoje, įskaitant ir jos oro erdvę. Į šį 33 šalių sąrašą įeina kai kurios salų valstybės, daugelis Lotynų Amerikos šalių (Argentina, Brazilija, Meksika, Ekvadoras), ir taip pat JAV. O štai vaikui išvydus pasaulio šviesą, tarkime, virš Dž.Britanijos teritorijos, jos pilietybės jis tikriausiai negaus (išskyrus tuos atvejus, kai jo tėvai yra šios šalies piliečiai).
Vaikas dar gali gauti pilietybę šalies, kurioje yra registruotas orlaivis, tapęs jo gimimo vieta.
Beje, apie gimimo vietą: pirmajame mažylio dokumente taip ir bus įrašyta, kad jis gimė „ore" arba „lėktuve". Šonos Kirsti Iv Oven (Shona Kirsty Yves Owen) atveju jos trijų vardų pirmosios raidės sudaro santrumpą SKY (dangus - liet.k.), o pase nurodoma, kad jo savininkė gimė „lėktuve už 10 mylių į pietus nuo Meifildo, Sasekse". Tai buvo 1990 m. Dabar Šona dirba turizmo srityje.
Nemokamas bilietas
Yra manoma, kad tie laimės kūdikiai, kurie gyvenimo kelią pradėjo aukštai danguje skrendančio lėktuvo salone, oro linijų bendrovėje automatiškai įgyja „saviškio" statusą, o kartu su juo ir teisę visą gyvenimą nemokamai skraidyti. Deja, tai greičiau yra mitas, nors yra buvę, kad naujagimis gavo ir tokią dovaną. Vienas tokių fortūnos lepūnėlių - berniukas, gimęs lėktuve, skrendančiame bendrovės „EgyptAir" lėktuvu iš Londono į Kairą. O mama, Hijam Nadži Daaban iš Jemeno skrido šiuo maršrutu 2020 m. rugsėjį, ir jai lėktuve prasidėjo gimdymas.
Galima sakyti, kad gimdant danguje gaunamas nemokamas medicininis aptarnavimas, ypač tada, kai tarp lėktuvo keleivių yra gydytojų. Tokiu atveju jie yra kviečiami padėti gimdyvei, kiek tai įmanoma ne ligoninės sąlygomis. Moteris gali būti perkelta į pirmąją klasę, keleivius persodinus kitur, kaip buvo ir gimstant Šonai Kirsti. Jeigu mediko lėktuve nebūna, gimdymą priima personalas - skrydžių palydovės turi pagrindinių tokios pagalbos įgūdžių.
Gimdymas lėktuve - vis dėlto retas reiškinys. Nuo 1929 iki 2018 metų ore gimė 74 kūdikiai. 26 milijonams keleivių tenka viena moteris, kuriai lemta patirti tokį išmėginimą. O šiaip pasaulyje kasdien gimsta 350 000 žmonių.