respublika.lt

„Rolex“ bumas nepraeina net per krizes

(24)
Publikuota: 2024 spalio 12 13:53:56, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Pavadinimas „Rolex“ atėjo į galvą savaime, tarsi kas būtų pašnabždėjęs į ausį. Pixabay nuotr.

Laikrodis „Rolex" - ne šiaip mechanizmas, rodantis laiką. Tai vardas, prestižas ir sėkmės rodiklis. Šie laikrodžiai yra vertinami kaip turtingumo elementas, todėl privilegijuotos klasės atstovai, vos praturtėję, iškart skuba nusipirkti šį modelį. Bet už laikrodžio populiarumo slypi ilga tuo metu jauno Hanso Vilsdorfo (Hans Wilsdorf) atkaklaus darbo istorija.

 

Nuojauta nenuvylė

XX a. pradžia - laikas, kai laikrodžiais jau buvo sunku ką nors nustebinti, bet rankiniai laikrodžiai buvo skirti tik moterims. Vyrai naudojosi kišeniniais laikrodžiais, tikriausiai manydami, kad mažas mechanizmas negali laiko rodyti tiksliai. Jaunasis Hansas Vilsdorfas domėjosi mada ir pastebėjo, kad liemenės tampa nebemadingos, o būtent jų kišenėlėse ir būdavo nešiojami kišeniniai laikrodžiai. Jis „užsikrėtė" idėja sukurti gerą rankinį laikrodį ir įrodyti, kad jis gali būti patikimas.

Su laikrodžio mechanizmu Hansas buvo jau susipažinęs, nes spėjo keletą metų padirbėti laikrodžių gamykloje Šveicarijos Šo de Fono miestelyje - buvo atsakingas už kišeninių laikrodžių tikslumo patikrą, taigi, jam buvo žinomi visi tuo metu gaminami laikrodžių modeliai. 1903 m. H.Vilsdorfas persikėlė į Angliją ir dar dvejus metus dirbo kitoje aukštos kokybės laikrodžius gaminančioje įmonėje. O po dvejų metų, turėdamas šiek tiek santaupų, nusprendė įkurti savo. Verslą pradėjo su Alfredu Deivisu (Alfred Davis), todėl kompanija iš pradžių vadinosi „Wilsdorf & Davis" ir gamino rankinius laikrodžius (tada jie buvo vadinami „apyrankėmis").

Spontaniškas raidžių derinys

1958 m., kai buvo minimas jo įmonės įsteigimo 50-metis, Hansas Vilsdorfas pasakojo, kaip atsirado pavadinimas „Rolex". Tai įvyko 1908 m. Jis sakė, kad ilgai negalėjo rasti tinkamo žodžio, todėl stalas buvo apverstas tūkstančiais lapelių su pavadinimais, bet nė vienas jam nepatiko. Jis norėjo paprasto, bet skambaus raidžių derinio.

Pavadinimas „Rolex" jam atėjo į galvą savaime, tarsi kas būtų pašnabždėjęs į ausį, kai jis važiavo dviaukščiu autobusu. Nieko nereiškiantis žodis, bet lengvai ištariamas įvairiomis kalbomis, be to, trumpas, todėl tilpo ciferblate. Viskas tiko idealiai, tad po dviejų dienų kompanija „Wilsdorf & Davis" patentavo prekės ženklą „Rolex".

Svarbiausia - laikrodžio mechanizmo kokybė

Hansas Vildorfas neabejojo, kad ateitis priklauso rankiniams laikrodžiams, todėl norėjo iškart pagaminti geriausią to meto laikrodžio mechanizmą. Jau dirbdamas Šveicarijoje jis girdėjo apie Hermaną Eglerį (Hermann Aegler) iš Bjeno, kuris pradėjo gaminti „ebauches" - pagrindinius mechanizmus aukštos kokybės laikrodžiams. Vos įsteigęs savo firmą, H.Vilsdorfas jam pateikė iki tol neregėto dydžio užsakymą.

Nuo tada ir prasidėjo „Aegler" ir „Rolex" bendradarbiavimas. Bendrovė nuolatos dirbo, siekdama pagerinti laikrodžių mechanizmų tikslumą ir kokybę. Būtent to ir norėjo verslininkas. Juos tobulinant, buvo sukurtas korpusas, apsaugantis laikrodį nuo vandens, mechanizmas buvo paslėptas visiškai sandariame korpuse- šarve, kurio buvo neįmanoma net subraižyti. Norėdama įrodyti, kad laikrodis veikia ir po vandeniu, kompanija pasitelkė plaukikę Mersedes Keri (Mercedes Carey). Ji ketino perplaukti Lamanšą ir sutiko išbandyti laikrodį - pasikabinusi jį ant kaklo, įveikė sąsiaurį. Laikrodis veikė kaip niekur nieko. Taip buvo sukurtas modelis „Rolex Oyster".

Demonstruojant laikrodžius kai kuriuose miestuose, pasirinktų parduotuvių vitrinose buvo pastatyti akvariumai su vandens augalais ir auksinėmis žuvytėmis ir į juos panardinti rankiniai laikrodžiai „Rolex Oyster".

Mersedesai išreklamavus laikrodį, jie nepaprastai išpopuliarėjo. Ir nuo tada „Rolex" bumas nepraeina. Po 4 metų buvo pagaminti automatiniai laikrodžiai, užvedami nuo rankos judesio. Kompanija greitai patentavo išradimą ir tapo nepralenkiama lyderė. Paskui laikrodyje atsirado data ir net savaitės diena. Daugelis kitų firmų laikrodžių taip pat gaminami su šiomis funkcijomis, bet „Rolex" - nepranokstami. Norint įrodyti jų patikimumą, su jais buvo kopiama į Everestą, leidžiamasi į neįtikėtiną beveik 11 tūkst. metrų gylį, pritvirtinus prie robotizuotos batiskafo rankos.

„Rolex" pamėgo kariškiai

Rankinių laikrodžių „Rolex" patogumą ir patikimumą kariškiai įvertino jau Pirmojo pasaulinio karo metais. Karininkai suprato, kad yra daug patogiau pasižiūrėti į ranką negu traukti jį iš kišenės. O lakūnams jie tapo tiesiog neįkainiojamu radiniu. Vietoj pigių modelių kariškiai rinkosi „Rolex". Iš britų pilotų, patekusių į nelaisvę, laikrodžiai būdavo atimami. Apie tai išgirdęs H.Vilsdorfas paragino visus karo belaisvius, iš kurių buvo atimti jo kompanijos laikrodžiai, rašyti pareiškimus, nurodant, kur ir kada jie buvo konfiskuoti. Kompanija pasišovė kompensuoti pilotams jų įsigijimo išlaidas. Vienas toks laikrodis „Rolex Oyster" jau 2022 m. buvo parduotas už 189 tūkst. dolerių.

Rolex - prestižinis prekės ženklas

Kompanija „Rolex" yra uždara, apie jos pajamas spręsti yra sunku, nes ji biržoje akcijų nepardavinėja. Bet apie jos populiarumą galima spręsti pagal kitus požymius. Pavyzdžiui, „Rolex" reklamos praktiškai niekur nematyti, nes kompanijai jos nereikia. Ją galima pamatyti tik lenktynėse, regatose, golfo, jojimo varžybose, parodose - tuo parodant, kad jie yra ten, kur būna pasiturintys žmonės, kad tai - sėkmės lydimų žmonių gyvenimo būdo dalis. Laikrodžius galima apžiūrėti reklamos lankstinukuose, bet užsisakyti - negalima, tik nusipirkti parduotuvėje, nes firmos vadovybė laikosi nuomonės, kad laikrodžius reikia pamatyti savo akimis, pačiupinėti ir pasimatuoti. Užtat klastočių pagaminama labai daug. Pasitaiko ir labai kokybiškų, kurias atskirti nuo originalo galima tik atidarius laikrodžio mechanizmą.

Kandidatus savo gaminiams pristatyti kompanija renkasi labai kruopščiai, to nepatikėdama neaiškios reputacijos asmenybėms. Juos pristato sportininkai, kino, mados pasaulio garsenybės, politikos veikėjai. Per metus firma pagamina per 500 tūkst. laikrodžių, bet patenkinti paklausai to nepakanka. Jų vertę iliustruoja pardavimai aukcionuose. 2017 m. „ Phillips de Pury" aukcionų namai pardavinėjo lenktynininko Polo Niumeno (Paul Newman) laikrodį. Jis buvo parduotas už neįtikėtiną sumą - daugiau kaip 17,5 mln. dolerių, o kitas - už beveik 15,5 mln. dolerių.

„Rolex" laikrodžiai išlieka paklausūs net krizių laikotarpiais. Juos įsigyti galima už sumas, siekiančias 100 000 dolerių, todėl yra aišku, kad klientai nėra paprasti darbininkai. Kompanija reklamai, jeigu ji jai reikalinga, be to, labai kokybiška, pinigų negaili. 2013 m. jai buvo išleista 61,5 mln. dolerių, pasikviečiant „Rolex" nešiojančias garsenybes.

Bet yra populiarių asmenybių, kurie ir be reklamos vertino ir vertina „Rolex" - Pablas Pikaso (Pablo Picasso), Elvis Preslis (Elvis Presley), Martinas Liuteris Kingas (Martin Luther King), Sofija Loren (Sophia Loren), Robertas de Niras (Roberto de Niro).

2005 m. aukcione už 120 tūkst. dolerių buvo parduotas prezidento Dž.Kenedžio (J.Kennedy) laikrodis, kurį jam padovanojo Merilina Monro (Marilyn Monroe). Tiesa, jis jo nenešiojo, liepė jo atsikratyti, bet po daugybės metų laikrodis vėl kažkaip atsirado. Jo tikrumą įrodo išgraviruotas užrašas.

„Rolex Day-Date" puošė Lindono Džonsono (Lyndon Johnson) ranką; tarp „Rolex" gerbėjų - verslininkas Vorenas Bafetas (Warren Buffett), kuris yra pasirengęs nupirkti net pačią bendrovę, bet juokauja, kad vadovybė apie tai žino, tik jam neskambina. Teisus buvo Hansas Vilsdorfas, kuris jau 1914 metais sakė, jog ateitis priklauso rankiniams laikrodžiams: „Kišeniniai laikrodžiai beveik visiškai išnyks, o rankiniai laikrodžiai juos galutinai pakeis!"

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
23
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s