Kaip būtų nuostabu savo akimis pamatyti praeityje gyvenusių žmonių buitį: kokiuose namuose jie gyveno, kokiomis gatvėmis vaikščiojo, kaip užsidirbdavo gyvenimui, kaip pramogaudavo... Šiai svajonei įgyvendinti geriausiai tiktų laiko mašina, bet kol kas ji neišrasta. O pasinerti į praeitį galimybė vis dėlto yra, ir tam užtenka tik persikelti erdvėje. Pasakojame apie kai kurias įdomias vietas, kuriose galima prisiliesti prie istorijos.
Kižai (Rusija)
Ši sala Onegos ežero šiaurinėje dalyje, Karelijoje, pirmiausia garsėja to paties pavadinimo muziejumi - draustiniu. Čia iki mūsų dienų išliko XVIII-XIX a. medinės architektūros ansamblis. Pagrindinis objektas - vadinamasis Kižų pogostas, kurį sudaro dvi cerkvės ir varpinė. Įspūdingiausia architektūros ansamblio dalis - Viešpaties Atsimainymo cerkvė, pastatyta 1714 m. vietoje sudegusios to paties pavadinimo cerkvės. Taip pat Kižuose yra medinių gyvenamųjų namų, kurių dalis buvo atgabenta į salą iš kitų Karelijos kaimų. Muziejaus lankytojai gali dalyvauti edukacinėse praeities amatų programose ir paragauti tradicinių kareliškų patiekalų.
Lankasteris (JAV)
Amišai - vieni pagrindinių „gyvenimo praeityje" specialistų. Šios religinės grupės atstovai atsisako didžiosios dalies šiuolaikinių patogumų ir technologijų, pirmenybę teikdami kaimiškam gyvenimui. Amišų bendruomenių daugiausia yra JAV ir Kanadoje, o viena didžiausių ir žinomiausių įsikūrė Lankasterio apygardoje (Pensilvanijos valstija). Amišai čia apsigyveno prieš 300 metų ir per tą laiką jų gyvenimo būdas praktiškai nepasikeitė: jie važinėja arklių traukiamais vežimais, be technikos dirba žemę ir patys siuvasi drabužius. Jų kaime galima pamatyti vėjo malūną, vandens ratą, klėtį, kalvę ir tvartą gyvuliams, o turguje lankytojai gali nusipirkti šviežių daržovių, vaisių ir saldumynų.
Hahoe (Pietų Korėja)
XIV-XV a. įkurtas klaninis Hahoe kaimas yra ankstyvosios Džiosono epochos paminklas. Čia išliko tradiciniai namai (su šiaudiniais stogais - paprastų žmonių, dengti čerpėmis - aristokratijos), Konfucijaus mokykla ir kt. seni pastatai. Kaimas yra pastatytas pagal feng šui principus ir yra lotoso formos, o jo centre auga 650 metų amžiaus skirpstulas, kuris pagal vietos padavimus yra deivės Samsin namai. Hahoe iki šiol gyvena žmonės, o 70 proc. gyventojų priklauso vienam klanui - Riu. Jie saugo senovines tradicijas, pavyzdžiui, dėvėdami klasikines kaukes vaidina spektaklius su šamanų ritualų elementais.
Mon Sen Mišelis (Pranzūzija)
Šis kalnas - tvirtovė Normandijoje yra unikalus Viduramžių paminklas. Gyvenvietė čia atsirado 709 metais, kai pasak legendos pats arkangelas Mykolas Avranšo vyskupui nurodė saloje pastatyti bažnyčią. X a. Mon Sen Mišelyje įsikūrė vienuoliai benediktinai, įsteigę savo abatiją, kuri greitai tapo viena pagrindinių piligrimystės vietų krikščioniškuose Vakaruose. Abatija veikia iki šiol: 2001 m. joje apsigyveno Jeruzalės vienuolijų atstovai: septynios vienuolės ir trys vienuoliai, kurie keturis kartus per dieną atlieka liturgines apeigas.
Inlės ežeras (Mianmaras)
Ant Inlės ežero krantų įsikūrė 17 intų tautybės žmonių kaimų. Vietos gyventojai ežeru plaukioja laiveliais ir kanojomis, gyvena mediniuose ir bambukiniuose namuose ant polių ir, kaip darė daugybės kartų atstovai, vandenyje, dirbtinėse salose, augina žemės ūkio kultūras. Daugiausia jie maitinasi daržovėmis ir vaisiais, išaugintais „plaukiojančiuose daržuose", ir ežero žuvimi. Pagrindinis transportas - valtys. Intų vyrai čia praktikuoja unikalų būdą irkluoti - viena koja, kad rankos liktų laisvos žvejybai.
Sinje (Kinija)
Sinjė kaimas Džedziango provincijoje buvo įkurtas XIII a. ir garsėja gerai išsilaikiusia Mingų ir Čingų epochų architektūra. Čia galima išvysti 230 senovinių rezidencijų ir 16 giminių salių -šventyklų, skirtų sudievintiems protėviams. Šiandien Sinjė gyvena per 3500 žmonių, ir dauguma jų turi tą pačią pavardę - E - ir bendrą protėvį, gyvenusį prieš 30 kartų. Aštuntoje kartoje giminė pradėjo dalytis į mažesnius klanus, kiekvienas su savo giminės šventykla. Mūsų dienomis Sinjė išliko penkios giminės. Kaime keletą amžių rašoma didelė genealoginė knyga, kuri kartą per 60 metų per iškilmingą ceremoniją yra oficialiai atnaujinama. Taip pat Sinjė vis dar vyksta senovinis Šansi festivalis, skirtas protėviams pagarbinti. Jis yra rengiamas trečiojo mėnesio pagal kinų Mėnulio kalendorių trečiąją dieną. Sinjė - viena iš nedaugelio vietų Kinijoje, kur ši tradicija išliko, ir pagal svarbą vietos žmonėms Šansi pranoksta Naujuosius metus.
Tumstounas (JAV)
Šis istorinis miestelis Arizonos valstijoje - radinys Laukinių Vakarų gerbėjams. Tumstouno centras atrodo tarsi vesterno dekoracija: pastatai išliko iš tų laikų, kai šiois gatvėmis vaikščiodavo tikri kaubojai. Miestas buvo įkurtas XIX a. pabaigoje, kai čia buvo aptikta sidabro rūdos, ir tapo viena sparčiausiai augančių gyvenviečių: vos per 7 metus gyventojų skaičius nuo 100 padidėjo iki 14 000. Būtent Tumstoune 1881 m. įvyko legendinis valdžios atstovų ir kaubojų - banditų susišaudymas. Dabar čia gyvena apie 1300 žmonių, miestas gyvuoja daugiausia iš turizmo. Turistams čia rengiami istoriniai vaidinimai ir performansai.