Kuba - didžiausia Karibų jūros sala, kurios plotas yra beveik 110 tūkst. kv.km, joje gyvena per 11 mln. žmonių. Kuba garsėja komunistiniu režimu ir legendinėmis joje vykusios revoliucijos asmenybėmis: tai šalies vadovas Fidelis Kastras (Fidel Castro), vadovavęs jai daugiau kaip pusę amžiaus (1959-2011), taip pat vienas garsiausių šimtmečio žmonių, Kubos partizanų lyderis Ernestas Če Gevara (Ernesto Che Guevara).
Žinoma, Kuba garsėja ne tik revoliucine praeitimi, bet ir geriausiais pasaulyje cigarais, romu, automobiliais ir nuostabiu gamtovaizdžiu. Todėl Kuba visada buvo populiarus turistų tikslas. Jei ketinate apsilankyti šioje turtingos istorijos ir gražioje šalyje arba norite apie ją daugiau sužinoti, susipažinkite su kai kuriais įdomiais faktais apie Kubą.
Iki 2008 m. kubiečiams nebuvo leidžiama turėti mobiliųjų telefonų ir naudotis jais.
Kuba - vienintelė šalis, kurią norintys aplankyti amerikiečiai turi gauti leidimą vyriausybės lygiu.
Ernestas Hemingvėjus (Ernest Hemingway) buvo vienintelis amerikietis, kuris karštai mylėjo Kubą ir dažnai joje lankėsi. Apysaką "Senis ir jūra" ir romaną "Kam skambina varpai" jis parašė gyvendamas Kuboje.
Iki 1997 m. turistams ir kubiečiams buvo draudžiama bendrauti baiminantis, kad užsieniečiai gali vietos gyventojus supažindinti su tikrove, ne tokia kaip ta, kuri vaizduojama žiniasklaidoje. Per pastaruosius 19 metų padėtis pasikeitė į gera.
Iš 2 mln. kubiečių ir kubiečių kilmės amerikiečių, gyvenančių JAV, beveik 70 proc. yra įsikūrę Floridos valstijoje.
Neseniai Barakas Obama tapo pirmuoju Amerikos prezidentu, apsilankiusiu Kuboje po 1959 m. revoliucijos,
per kurią buvo nuverstas JAV palaikomas diktatorius F.Batista.
Portugalas Matiasas Peresas (Matias Perez), gyvenęs Kuboje ir turėjęs savo verslą, buvo ir oro baliono pilotas, jis 1856 m. birželio 28-ąją dingo, pakilęs į orą centriniame parke. Jo dingimas taip paveikė kubiečius, kad iki šiol, kai kas nors išnyksta ore, kubiečiai sako "nuskrido kaip Matiasas Peresas".
Kuba yra antroji pasaulyje šalis pagal gydytojų skaičių. Ji gali pasigirti viena geriausių sveikatos apsaugos sistemų pasaulyje.
Kubos gyventojų raštingumas - vienas didžiausių pasaulyje (99,8 proc.)
Kuboje buvo labai mylimas ir gerbiamas Džonas Lenonas (John Lennon). Viename jo vardu pavadintame parke stovi jam skirtas paminklas. Dėl tos skulptūros iškilo problema: žmonės visą laiką vogė jos akinius, tad prie skulptūros buvo pastatytas apsaugininkas, kuris stebi, kad akiniai nedingtų.
Karibų krizės įkarštyje Kuboje buvo dislokuota per 150 branduolinio ginklo vienetų.
Beveik 60 metų Kuboje buvo uždrausta kokakola. Legaliai nusipirkti šio gėrimo tapo įmanoma tik pernai. Kuba - viena iš dviejų šalių, kuriose XXI amžiuje buvo uždrausta kokakola. Antroji - Šiaurės Korėja.
Atėjęs į valdžią, Fidelis Kastras žadėjo kovoti su Vakarų kapitalizmu. Jo įsakymu šalyje buvo sunaikinti visi žaidimai "Monopolis".
Kubietiška šarvuotoji žuvis atractosteus tristoechus, išlikusi nuo paleozojaus eros karbono periodo, gyvena tik Kubai priklausančiuose vandenyse ir niekur daugiau pasaulyje.
Taip pat Kuba yra vienintelė vieta planetoje, kur galima pamatyti Kubos krokodilą, neįtikėtinai baisią reptiliją, esančią ties išnykimo riba. Specialistai teigia, kad šis krokodilas - agresyviausias pasaulyje.
Fidelis Kastras garsėjo ir barzda, tačiau mažai kas žino, jog jis pradėjo ją auginti dėl to, kad dėl Amerikos embargo negalėjo rasti skustuvo.
Fidelio Kastro ir Ernesto Če Gevaros barzdos tapo pasipriešinimo simboliais, ypač tarp jaunimo, ir jos baisiai nervino Amerikos vyriausybę. CŽV parengė pasikėsinimo į Kubos lyderį planą, pagal kurį turėjo būti panaudotos talio druskos, dėl kurių turėjo nuslinkti barzda. Tai buvo vienas iš kelių šimtų (!) nepavykusių pasikėsinimų į Fidelį Kastrą.
Nepaisant JAV ir Kubos priešiškumo politikoje ir kultūroje, Kuba viena pirmųjų pasiūlė savo pagalbą po uragano Katrina. Kubos vyriausybė pasiūlė medicinos pagalbą, venesuelietiško benzino ir 5 milijonus dolerių. Amerikiečiai atsisakė.
Kuboje draudžiama fotografuoti kariškius, policininkus ir oro uosto darbuotojus. Bandantieji tai daryti bus areštuoti.
Vos 5-6 proc. kubiečių yra prieinamas atviras, nemokamas internetas. Kiti gali naudotis cenzūruota versija, kurią kontroliuoja vyriausybė.
Garsusis gėrimas iš romo, kokakolos ir žaliosios citrinos, JAV ir Europoje žinomas pavadinimu "Cuba libre" (Laisvoji Kuba), Kuboje vadinamas "mentirita".
Bet kuri viešojo transporto priemonė privalo pavėžėti "balsuojančiuosius" pakelėje.
Nors statistinio kubiečio pajamos mažos, 92 proc. gyventojų gyvena privačiuose namuose.
Pirmą ir paskutinį kartą Kuboje snigo 1857 m. kovo 12 d. Kitaip tariant, tai buvo vienintelis snygis šalies istorijoje!
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis"