Kino ir teatro aktorius, garsintojas, renginių vedėjas, dainų kūrėjas ir atlikėjas Juozas Gaižauskas, vaidinęs tokiuose serialuose kaip „Garbės kuopa“, „Nekviesta meilė“, „Širdys paklydėlės“, ,,Kriminalistai“, ir toliau kuria vaidmenis serialuose. Naujame TV3 televizijos seriale „Pamiršk mane“ aktorius įkūnija pulkininką-leitenantą ir teigia, kad jo personažas, tvirtas kariškis, seriale atsirado suvešėjus socialinėms problemoms tam, kad smurto būtų mažiau...
J.Gaižauskas jau turi patirties vaidinant kariškius, seriale „Garbės kuopa“, kaip ir naujame seriale „Pamiršk mane“, jam teko pulkininko leitenanto vaidmuo. Aukšto rango karininko vaidmeniui seriale teko ruoštis: „Mano įkūnijamas herojus daugybę metų yra kariškis, o kariškas muštras palieka pėdsaką net žmogaus fiziologijoje. Tokie žmonės nedaro nereikalingų judesių. Jie yra kitokie, apie tai būtinai reikėjo galvoti“, - teigia aktorius. Pulkininko leitenanto rangas yra užsitarnaujamas per ilgą tarnybos laiką. „Kai seriale gauni tokį karinį laipsnį, supranti, koks esi senas“, - juokiasi J.Gaižauskas.
Aktorius kaip išskirtinę Lietuvos kariškių savybę įvardija nepaprastai gerai išugdytą, tikrą ir nuoširdų patriotizmo jausmą. „Bendraujant su Lietuvos kariškiais tą išgrynintą savybę iš karto pastebi. Man džiugu, kad tokių žmonių yra, nes dabar gyvenime pas mus daug kas sujaukta“, - teigia aktorius.
Ant santvarkų ribos
J.Gaižauskas ir mokydamasis patyrė nemažai sumaišties ir pasikeitimų. Aktoriaus profesijos pradėjo mokytis 1987 metais, dar tarybiniais laikais, o mokslus baigė jau nepriklausomoje Lietuvoje, 1991 metais. Jam buvo įteiktas pirmasis lietuviškas diplomas. „Iki trečiojo kurso manėme, kad mūsų kursas, vadovaujamas amžiną atilsį režisierės Dalios Tamulevičiūtės, Vilniuje įkurs Jaunojo žiūrovo teatrą ir mes visi būsime to teatro branduoliu. Tuo metu buvome absoliučiai savimi pasitikintys ir staiga paaiškėjo, kad tokio teatro nebus. Keitėsi santvarka, atsirado kita valstybė ir visai kitas gyvenimas. Mūsų prognozuojama ateitis subyrėjo į šipulius. Baigėme ir išėjome kaip viščiukai, nelabai žinantys, ką dabar daryti“, - prisimena aktorius.
Tuo metu aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas įkūrė Šiaurės Atėnų teatrą. „Tai buvo šioks toks užsikabinimas, galimybė vaidinti spektakliuose. Vėliau mes su bendramoksliais Rolandu Kazlu, Kęstučiu Jakštu, Ramūnu Rudoku įkūrėme muzikinę humoristinę grupę „Viengungių melodijos“, nes supratome, kad reikia kažką daryti, norint išgyventi. „Viengungiai“ mums leido greitai, be jokių reklamų ir vadybos, atsidurti visų dėmesio centre“, - pasakoja J.Gaižauskas.
Vaidinti pradėjęs dar studijų laikais, aktorius prisimena, kad darbo būdavo visada, tik atlygis už jį būdavo juokingas ir pragyventi buvo sunku: „Vienu metu buvo atsiskaitoma talonais, ne litais ir ne rubliais. Suvaidini spektaklį, atrodo, nulių daug, bet už tai, ką tu gauni, neįmanoma pragyventi net savaitės. Ta situacija buvo klaiki. Mes neturėjome iš ko nusipirkti valgyti. Tai mus sukaupė bendram tikslui, sukurti bendrą projektą. Tikrai nesitikėjome, kad jau po gerų metų kartu su grupe „Viengungių melodijos“ koncertuosime tuometiniuose Vilniaus sporto rūmuose ar Kauno sporto halėje. Buvo džiugu. Tai buvo vienas iš gražiausių mūsų gyvenimo etapų“.
Trūksta teatrų
Šiandien užaugo net kelios talentingų aktorių kartos ir tikrai nemažai jaunų aktorių įsitvirtino ir sėkmingai dirba, tačiau J.Gaižauskas apgailestauja, kad šiandien naujų teatrų susikuria labai retai: „Teatrų yra per mažai. Klaipėdos teatras stovi be patalpų. Ačiū Dievui, Kauno dramos teatras, dabar Nacionalinis Kauno dramos teatras, jau turi savo namus. O kiek metų jis neturėjo didžiosios salės? Panevėžyje vyksta kažkokie keisti dalykai... Skaudu. Gaila, kad yra taip. O, pavyzdžiui, Čekijos sostinėje Prahoje, kiek žinau, kiekvienais metais įsikuria po vieną naują teatrą. Per dvidešimt metų įsikūrė dvidešimt teatrų. Norėtųsi, kad taip būtų ir Lietuvoje, ir baisu, kad neatsitiktų kaip Latvijoje, kur buvo išnaikinti visi regioniniai teatriukai ir palikta vos keletas teatrų. Baisu, kad ir Lietuvoje vykdant taupymo programą kas nors brūkštels parašą ir viską išnaikins...“
Kita vertus, turime kuo didžiuotis. Lietuvoje sukuriama nemažai kokybiškų serialų: „Kino filmų kūryboje lietuviai atsilieka nuo latvių ir estų, tačiau serialų kūrime pirmaujame. Serialų rinkoje mes, lietuviai, esame ryškūs lyderiai. Aš tikiuosi, kad kultūros finansavimas ir įstatymai pasikeis ir valstybė skirs daugiau pinigų kino kūrybai. Aišku, atsiranda vienas kitas gražus žiedelis, bet visada norisi gražių dalykų daugiau“, - reziumuoja aktorius.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „TV publika“