Maždaug keturioms dešimtims 15-35 m. jaunuolių ar vyrų Lietuvoje kasmet diagnozuojama gana reta liga - sėklidžių vėžys. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) medikai teigia, kad su šia diagnoze susidūrusiems vyrams nereikėtų verkti - jau yra visos galimybės juos pagydyti.
Vaikus būtina operuoti
Pasak VUL SK Urologijos centro direktoriaus prof. Felikso Jankevičiaus, sėklidžių vėžys yra piktybinis auglys, kuris dažniausiai atsiranda sėklidėje, kitose vietose jis gali prasidėti rečiau (pvz., krūtinėje, pilve). Negydomas plinta limfa ir krauju į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis bei kitus organus.
Vis dar nėra tiksliai žinomas šios ligos sukėlėjas, tačiau išskiriama keletas rizikos veiksnių - nenusileidusi sėklidė, nenormalus sėklidės išsivystymas, nustatytas sėklidžių vėžio atvejis šeimoje, sėklidžių traumos, nevaisingumas, jaunas amžius, marihuanos rūkymas ir kt.
“Nenusileidusi sėklidė riziką susirgti sėklidės vėžiu padidina 40 kartų, todėl tokius vaikus reikėtų kuo greičiau operuoti. Patartina tai daryti nuo 6 mėnesių amžiaus iki vaikas sulauks metų, - sakė F.Jankevičius. - Jeigu vaikai operuojami vėliau nei 13 metų, rizika jiems ateityje susirgti sumažėja, tačiau išlieka penkis kartus didesnė nei bendros populiacijos. Dėl nevaisingumo kenčiantys vyrai dėl sėklidžių vėžio turėtų būti tiriami profilaktiškai”.
Vis dažniau kaip rizikos susirgti sėklidžių vėžiu veiksnys minimas marihuanos rūkymas.
Patariama reguliariai tikrintis
Sėklidžių vėžys gali turėti ne vieną požymį ar simptomą. Paprastai jis prasideda tik vienoje sėklidėje.
Dažniausiai ligai būdingi simptomai - guzelis ar padidėjimas vienoje iš sėklidžių, sunkumo jausmas kapšelyje, slogus skausmas pilve, kirkšnyje ar juosmenyje, staigus skysčio rinkimasis kapšelyje, skausmas ar nepatogumas sėklidėje ar kapšelyje, nepaaiškinamas nuovargis ar prasta bendra savijauta.
Išvengti sėklidžių vėžio atsiradimo jokio patikimo būdo nėra. Tik reguliariai tikrinantis galima aptikti naviką dar esant ankstyviausiai stadijai.
“Vyrams rekomenduojama bent kartą per mėnesį apsičiupinėti sėklides - sukietėjimas, guzelių atsiradimas aptinkamas labai nesunkiai”, - sakė F.Jankevičius.
Kilus įtarimui dėl sėklidžių vėžio diagnozei patvirtinti naudojamas ultragarso tyrimas, nustatomas vėžio žymenų kiekis kraujyje, atliekamas sėklidės audinio tyrimas mikroskopu arba siekiant nustatyti ligos išplitimą - kompiuterinė tomografija.
Navikai sėkmingai gydomi
Sėklidžių vėžį galima išgydyti, tačiau gydymas yra sudėtingas ir gana sunkus. Jis priklauso nuo paciento pasiryžimo bei gydančių gydytojų patirties: onkologo, kuris skiria chemoterapiją, bei urologo, kuris operuoja. Labai svarbu, kad sėklidę šalintų tik didelę sėklidžių navikų gydymo patirtį turintys chirurgai.
Ankstyvos stadijos atvejais sėklidės pašalinimas gali būti vienintelis gydymo būdas. Po operacijos pacientas turi reguliariai pasirodyti gydytojui: pirmus kelerius metus kas keletą mėnesių, paskui rečiau.
Jei sėklidžių vėžys yra išplitęs, tuomet skiriamas papildomas gydymas - chemoterapija.
Sėklidžių vėžį galima išgydyti, tačiau gydymas turi būti pradėtas laiku ir patikėtas šios srities profesionalams.
Prof. F.Jankevičiaus teigimu, išgyvenamumas susirgus sėklidės vėžiu priklauso nuo ligos išplitimo. Jeigu navikas apsiriboja tik sėklide, pritaikius reikiamą gydymą, pasveikimas - šimtaprocentis. 98 proc. pacientų pasveiksta, jei vėžys išplitęs į retroperitoninius limfmazgius, jei liga išplitusi į daugelį kitų organų, pasveikimo galimybė siekia 80 proc. Palyginti su kitų vėžio lokalizacijų atvejais, tai yra labai daug, tad sėklidės vėžys priklauso ypač gerai pagydomų solidinių navikų grupei.
Tokių gydymo rezultatų padėjo pasiekti labai efektyvios chemoterapijos schema - ji gydant šią ligą padarė revoliuciją.
Didelė sėklidžių vėžio gydymo patirtis sukaupta VUL SK. Čia yra visos sąlygos atlikti ne tik diagnostiką, bet ir modernų chirurginį gydymą bei chemoterapiją, o prireikus ir kaulų čiulpų transplantaciją.
Tai įdomu
Prieš pradedant gydyti sėklidžių vėžį vyrams kyla vienas pagrindinių klausimų - ar jų seksualinis gyvenimas ir vaisingumas nenukentės? Deja, dėl tam tikro sėklidžių vėžio gydymo gali atsirasti nevaisingumas, kuris gali būti ir nuolatinis.
Pacientams, kurie planuoja turėti vaikų, prieš gydymą rekomenduojama užšaldyti spermos. Tokia paslauga teikiama ir Lietuvos privačiose klinikose, ji kainuoja apie 800 litų.
Tačiau jeigu šalinama tik viena sėklidė, nėra jokios priežasties nerimauti, kad dėl to nebus galima susilaukti vaikų ar nukentės vyro lytinis pajėgumas. Sveika sėklidė pagamina daugiau testosterono (vyriško lytinio hormono) ir spermos, kad kompensuotų pašalintos sėklidės funkciją. Jei pašalinamos abi sėklidės, papildomai skiriamas pakaitinis gydymas testosteronu. Tai būtina norint išsaugoti vyriškumą ir erekciją. Net ir pašalinus abi sėklides, tačiau vartojant testosteroną, erekcija nesutrinka.
Akivaizdus sėkmingo sėklidės vėžio gydymo pavyzdys - daugkartinis dviračių lenktynių “Tour de France” čempionas Lansas Armstrongas. Jis sirgo sėklidės vėžiu, kuris buvo išplitęs į pilvo limfmazgius, smegenis, plaučius. Sportininkas buvo gydomas chirurgiškai ir chemoterapija, jau po gydymo septynis kartus iš eilės laimėjo “Tour de France” lenktynes.
Prieš gydymą jis pasirūpino savo reprodukcine ateitimi - buvo užšaldyta jo spermos ir sportininkas su savo žmona susilaukė trijų vaikų. Sakoma, kad dabar jis turi naują draugę ir su ja žada turėti vaikų, tik jau įprastu, fiziologiniu būdu.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"