Eteriniai aliejai - koncentruotos aromatinės medžiagos, išgaunamos iš augalų. Tai ne šiaip malonūs kvapai, o tikros gamtos dovanos, galinčios gydyti, raminti, teikti žvalumo ir grožio.
Kas tas eterinis aliejus
Įsivaizduokite gėlės žiedo viduriuką, sultingą citrusinio vaisiaus žievelę arba sakingą medžio žievę. Būtent šiose augalų dalyse - žiedlapiuose, lapuose, žievėje, šaknyse, vaisiuose - slepiasi brangūs eterinių aliejų lašai.
Šie lakūs aromatiniai junginiai - ne šiaip kvapios medžiagos. Augalams jie - galingas išgyvenimo instrumentas: jie privilioja apdulkinančius vabzdžius, atbaido kenkėjus, apsaugo nuo ligų ir padeda prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų.
Šie aliejai išgaunami įvairiais būdais. Labiausiai paplitęs būdas - distiliavimas, kai žaliava apdorojama karštais garais.
Kitas variantas - šaltas spaudimas, naudojamas aliejams iš citrusinių vaisių žievės išgauti. Trečiasis būdas - ekstrakcija, naudojama išgauti aliejui iš trapių žiedų, pavyzdžiui, jazminų.
Šių veiksmų rezultatas - koncentruotas sodraus kvapo skystis, pasižymintis unikalia sudėtimi ir įvairiomis terapinėmis galimybėmis.
Kam naudojami
Mūsų dienomis eteriniai aliejai yra nepaprastai populiarūs. Tuo nereikia stebėtis: jie yra natūrali alternatyva sintetinėms priemonėms daugelyje gyvenimo sričių.
Žinoma, aromaterapija ir masažas - pirma, kas ateina į galvą, bet eterinių aliejų naudojimo sritis yra gerokai platesnė.
Valymas. Arbatmedžio, citrinų, eukalipto eteriniai aliejai puikiai padeda palaikyti švarą ir gaivą namuose. Pakanka įlašinti keletą lašų į vandenį, skirtą plauti grindims arba natūraliam purškalui paviršiams valyti.
2015 m. mokslininkai lygino arbatmedžio eterinio aliejaus priešgrybelinį poveikį su pramoninėmis priemonėmis kaip etanolis ir actas. Eksperimento metu buvo vertinama šių medžiagų poveikis grybeliams Aspergillus fumigatus ir Penicillium chrysogenum, kurie yra labiausiai paplitę patalpų ore. Geriausias rezultatas - arbatmedžio eterinio aliejaus.
Apsauga nuo vabzdžių. Uodų, muselių ir kitų įkyrių vabzdžių įkandimai gali sugadinti bet kokį poilsį gamtoje. Snapučių, citrinžolės, levandų, mėtų eteriniai aliejai pasižymi repelentinėmis savybėmis, atbaido kenkėjus. Juos, į vandenį įlašinus keletą lašų, galima naudoti kaip purškalą nuo vabzdžių arba aromatinėje lempoje gryname ore.
Namų vaistinėlė. Daugelis eterinių aliejų pasižymi priešuždegiminėmis, antiseptinėmis, priešvirusinėmis savybėmis. Arbatmedis - natūralus antiseptikas, levanda - raminamoji ir žaizdas gydanti priemonė, eukaliptas - gelbsti persišaldžius.
Eteriniai aliejai naudojami net maisto pramonėje, kaip natūralūs komponentai, lėtinantys produktų gedimą, konservantai. Dėl antibakterinių savybių jie pratęsia produktų tinkamumo vartoti laiką, neleisdami vystytis bakterijoms ir grybeliams.
Reikia būti atsargiems
Kai kuriuose eteriniuose aliejuose yra medžiagų, kurios gali būti toksiškos arba netinkamai naudojant sukelti alergines reakcijas.
Fenoliai. Tai yra natūralūs antiseptikai, pasižymintys stipriu priešbakteriniu ir priešvirusiniu poveikiu. Didelės koncentracijos jie gali būti toksiški kepenims ir inkstams, dirginti odą ir gleivines. Fenolių gausu čiobreliuose, raudonėlyje, gvazdikėliuose, cinamone. Šiuos aliejus rekomenduojama naudoti mažos koncentracijos (1-2 lašai/5 ml bazinio aliejaus). Nenaudokite ant pažeistos odos ir pasikonsultuokite su gydytoju, jeigu sergate lėtinėmis ligomis.
Ketonai. Kai kurie iš jų pasižymi priešvirusinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, bet didelė jų koncentracija gali kenkti nervų sistemai. Jų yra tujų, šalavijų, isopo (juozažolės) aliejuose. Juos naudokite atsargiai, naudokite silpnos koncentracijos, venkite naudoti ilgai.
Fototoksiniai aliejai. Kai kurie eteriniai aliejai didina odos jautrumą saulės šviesai, o tai gali baigtis nudegimais ir pigmentacija. Prie tokių priklauso kai kurių rūšių bergamotės, laimas, citrina, apelsinas, greipfrutas, vaistinė šventagaršvė. Todėl venkite odą tepti šiais aliejais prieš eidami į lauką (12 val.)
Prabangos kvapas
Kai kurie eteriniai aliejai - tikra brangenybė. Jų kaina gali kelis kartus viršyti aukso kainą. Tokios kainos paslaptis - gamybos sudėtingumas, augalų retumas, unikalios savybės.
Nerolis. Gaunamas iš karčiojo apelsinmedžio žiedų. 1 kg aliejaus gauti reikia apdoroti apie 1 toną žiedų. Pasižymi išskirtiniu, gėlių-citrusinių aromatu. 10 ml kaina - apie 65-100 eurų.
Ladanas. Asocijuojamas sau senoviniais ritualais ir yra dvasinio apsivalymo simbolis. Gaunamas iš smilkalinės bosvelijos, augančios Afrikoje ir Arabijos pusiasalyje, sakų. 10 ml kaina - apie 75-110 eur.
Santalas. Tai brangus šilto medienos aromato aliejus, gaunamas iš santalmedžio. Dėl santalmedžių miškų kirtimo jis tampa vis retesnis ir brangesnis. 10 ml kaina gali siekti 150-200 eurų.
Jazminas. Žiedai skinami rankomis naktį, kai kvapas pasiekia intensyvumo piką. 10 ml jazminų eterinio aliejaus kaina svyruoja nuo 90 iki 250 eurų.
Damasko rožė. Aromatų karalienė, meilės ir grožio simbolis. Norint gauti vos 1 kg eterinio aliejaus reikia apie 4 tonų žiedlapių, surinktų rankomis auštant. 10 ml aliejaus kaina gali siekti 200-300 eurų.
Naudingiausių eterinių aliejų Top-10
Levandų
Jame yra naudingų medžiagų, kurios ramina, gerina miegą, padeda nuo galvos skausmo ir nerimo. Įlašinkite keletą lašų į aromatinę lempą arba naudokite masažui. Levandų aliejaus galima įlašinti į atpalaiduojamąją vonią.
Arbatmedžio
Pasižymi antiseptinėmis savybėmis, padeda nuo aknės ir grybelinių infekcijų. Keletą aliejaus lašų įlašinkite į bazinį aliejų (pavyzdžiui, alyvuogių arba kokosų) ir naudokite probleminėms odos vietoms tepti.
Melisų
Atpalaiduoja, gerina nuotaiką, veikia prieš virusus. Naudokite aromatinėje lempoje arba įlašinkite į kosmetiką odai drėkinti ir raminti.
Eukaliptų
Valo kvėpavimo takus, padeda persišaldžius ir kosint. Inhaliacijos su eukaliptų eteriniu aliejumi naudingos sergant kvėpavimo takų ligomis. Užtenka kelis lašus įlašinti į karštą vandenį ir kvėpuoti garais.
Bergamočių
Gerina nuotaiką, mažina stresą ir nerimą. Geriausia naudoti aromatinėje lempoje arba įlašinti į veido kremą.
Rozmarinų
Gerina atmintį, tonizuoja, malšina galvos skausmą. Įlašinkite į masažo aliejų arba įtrinkite į odą, jei skauda galvą. Naudingas ir plaukų augimui.
Imbiero
Padeda nuo pykinimo ir gerina virškinimą. Naudojamas inhaliacijoms arba galima įlašinti į arbatą.
Greipfrutų
Jame esančios medžiagos stiprina imunitetą, padeda nuo depresijos, gerina virškinimą. Aliejaus galima įlašinti į aromatizacijai skirtą vandenį arba masažo mišinį.
Citrinžolės
Pasižymi antiseptinėmis savybėmis, padeda nuo galvos skausmo. Naudokite su arbatomis arba kaip oro gaiviklį.
Žaliosios citrinos (laimo)
Žvalina, gerina nuotaiką, veikia prieš mikrobus. Įlašinkite jo į gėrimus arba naudokite aromatinėje lempoje. Šių eterinių aliejų galima rasti specializuotose parduotuvėse, vaistinėse ir internetinėse parduotuvėse.
Aromatai ir augintiniai
Mūsų augintiniai kvapus užuodžia daug geriau negu žmonės, todėl visada vėdinkite patalpas, kuriose purškiate aliejus, kad jų koncentracija nebūtų per didelė; nestatykite aromatinės lempos šalia gyvūno dubenėlių; atsiradus bet kokiems neįprastiems simptomams nedelsdami kreipkitės į veterinarą.
Šių aliejų kategoriškai negalima naudoti šalia gyvūnų: arbatmedžio, taškuotosios mėtos, eukalipto, kėnio, tujos.