respublika.lt

Kaip išsaugoti sveiką protą blogų naujienų ir dirbtinumo pasaulyje

(29)
Publikuota: 2023 sausio 12 15:52:45, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

Pastarieji dveji metai buvo sunkūs - pandemija, krizės, politinis nestabilumas, karas. Naujienos pastaruoju metu visai nedžiugina, bet mažai kas gali sau leisti „prabangą" jų visai atsisakyti. Net jeigu nežiūrite televizoriaus, informacija „pasiveja" jus socialiniuose tinkluose. Kuo ilgiau skaitome naujienų juostą, tuo labiau nervinamės. Kaip išlaikyti ramybę ir neįsivaryti depresijos?

 

Dienos be naujienų ir socialinių tinklų

Nuolatinis lindėjimas interneto platformose pastaruoju metu tapo daugumos žmonių gyvenimo dalimi. Viena vertus, norime žinoti visas naujienas, ypač blogas, kita vertus - šį norą galima vadinti liguistu, nes jis daro tam tikrą žalą psichikos būklei.

Statistika rodo, kad vis daugėja žmonių, besikreipiančių į psichologus ir psichiatrus, taip pat kelis kartu padidėjo antidepresantų ir raminamųjų poreikis. Deja, artimiausiu metu gerų naujienų kažin ar verta tikėtis, todėl pasirūpinti savo psichikos būkle turime patys.

Jei norite išsaugoti psichinę sveikatą, naujienas dozuokite - įsiveskite „dienas be naujienų"! Jų atsisakykite priverstinai, nes įdiegti šį įprotį iš pradžių gali būti sunku. Pavyzdžiui, savaitgaliais nesilankykite socialiniuose tinkluose, nežiūrėkite televizoriaus. Tiesiog blokuokite informaciją. Nepamirškite, kad ją vis tiek sužinosite pirmadienį.O jeigu ištverti labai sunku - užsiprenumeruokite šeštadieniais laikraštį.

„Smulkių reikalų teorija"

Garsus psichiatras V.Franklis (V.Frankl), kadaise buvęs Osvencimo kaliniu, parašė knygą apie išgyvenimą sunkiomis, nežmoniškomis sąlygomis. Jo pagrindinis patarimas yra susijęs su „smulkių reikalų teorija". Kiekvieną dieną, vos atsikėlus, mūsų laukia tam tikros užduotys, kurias būtina atlikti, norint išsaugoti psichologinę pusiausvyrą: pasigaminti pusryčius, nusiprausti po dušu, nuvykti į darbą, nueiti į parduotuvę, pažaisti su vaiku, pabendrauti su tėvais, paskambinti draugams, ir t.t. Kiekvienas turi savų buitinių įsipareigojimų sąrašą, kuris, kad ir ką sakytumėt, padeda išsilaikyti „vandens paviršiuje" ir neprarasti tikrovės pojūčio.

Toliau dirbkite

Neapleiskite darbo! Maža to, prisiimkite kokių nors papildomų įsipareigojimų. Tai padės „persijungti, galvoti apie konkrečius uždavinius, tikrai neturėsite kada gilintis į naujienas.

Užsiimkite mėgstama veikla

Net sunkiomis sąlygomis galima rasti atgaivą tame, ką visada mėgote - muziką, poeziją, literatūrą, kiną. Gydomasis poveikis garantuotas, jeigu jums tai iš tiesų patinka. Kad ir kaip nervintumėtės, prisiverskite daryti tai, ką mėgstate. Nusipirkite bilietą į gerą filmą - poros valandų atokvėpis nuo blogų naujienų garantuotas. Koncertai, teatras, mėgstamų atlikėjų pasirodymai tikrai padės atsipalaiduoti.

Kvėpuokite!

Praktikuokite įvairias kvėpavimo technikas, su joga arba savarankiškai. Vienas paprasčiausių pratimų: atsisėskite patogiai ant kėdės, pėdos turi tvirtai remtis į grindis. Ištiesinkite nugarą, dešinės rankos smilių ir didįjį pirštą pridėkite prie taško kaktos viduryje, nykščiu uždenkite dešinę šnervę ir bent vieną minutę pamėginkite kvėpuoti kairiąja. Stebėkite kvėpavimą, stengdamiesi kuo ilgiau ištempti įkvėpius ir iškvėpius. Po minutės atlaisvinkite dešinę šnervę, bevardžiu pirštu užspauskite kairę ir vėl pakvėpuokite. Baigę atkreipkite dėmesį į savo savijautą.

Kalbėkitės

Dar vienas būdas nukreipti dėmesį kitur yra nerimastingų minčių įgarsinimas ir padėties aptarimas. Bet čia yra svarbu rasti bendraminčių, nes dialogas su tais, kieno pažiūros yra kitokios, tik pridės nervingumo ir depresijos. Deja, šiandien ne visi gali tikėtis supratimo ir paramos net iš savo šeimos narių. Pasikalbėkite su draugais, paramos galima sulaukti net ir socialiniuose tinkluose, nes ne visi domisi tik naujienomis, bet yra pasirengę ir pajuokauti, pasidalinti kokia nors svarbia ar nesvarbia informacija. Gyvenimas tęsiasi ir nereikia dėmesio sukoncentruoti į kokią nors vieną sritį, stenkitės, kad jis būtų kuo įvairesnis.

Neuždrauskite sau juoktis ir pokštauti

Nepamirškite humoro. Jeigu patiems nepavyksta rasti ko nors juokingo, kitas tikrai gebės su humoru pakomentuoti įvykius. Juokas padeda išgyventi sudėtingiausiose situacijose.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
17
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (29)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s