Kiekvienoje klimato juostoje - savi orų ypatumai. Pavyzdžiui, sausringuose rajonuose, kur yra sunku atlaikyti aukštą aplinkos temperatūrą, nuolatos tenka ieškoti naujų sprendimų ir pasitelkti išradingumą kuriant įvairiausius išeities iš padėties variantus. Būtent karščio problema pastūmėjo Irano architektus suprojektuoti keistus įgaubtus stogus, kurie veiksmingai padeda gelbėtis nuo kaitros.
Iraniečių architektų firma „BMDesign Studios", įsikūrusi Teherane, suprojektavo keistos išvaizdos stogą. Jis išsiskiria tuo, kad ant jo įrengiama piltuvo formos sistema su dvigubomis sienelėmis, kur kaupiamas ir laikomas lietaus vanduo pastatams vėsinti. Tai yra, projekto esmė - rinkti ir laikyti lietaus vandenį kaip natūralų šaldymo agentą, kad oras patalpose būtų komfortiškos temperatūros ir nereikėtų nuolatos naudoti kondicionieriaus. Sistema yra sumanyta taip, kad net nedidelis vandens kiekis galėtų nutekėti žemyn. Vėsus vanduo nesušyla, nes ant stogo neužsilaiko, o teka nuotaku, kartu vėsindamas patalpą.
Renkamas vanduo suteka į centrinį rezervuarą, kuris yra įrengtas gyvenamųjų patalpų centrinės dalies lygyje ir natūraliai reguliuoja vidaus temperatūrą. Dėl apvalios formos „dubuo" ne tik renka vandenį, bet ir sudaro šešėlį ant stogo bei padeda cirkuliuoti oro srautams. Taip sumažėja žemiau esančių patalpų perkaitimo rizika. Negana to, šešėlis dažnai krenta ir ant teritorijos aplink namą, o tokie stogai ant kelių namų gali sumažinti temperatūrą atvirose viešose vietose. Pavėsyje oro temperatūra yra gerokai žemesnė, todėl pastato sienos neįkaista, o žmonės gali pasislėpti nuo kaitros.
Šiame etape „BMDesign" architektai sustoti neketina: jiems kilo mintis sukurti panašų unikalų stogą statomai mokyklai Kermane, esančiame pietrytinėje Irano dalyje.
Kaip teigiama, šios mokymo įstaigos dizainą įkvėpė tradicinės persų architektūros motyvai. Be to, mokykloje siūloma įrengti specialias „vėjo gaudykles", kurios šviežią oro iš lauko nukreips į pastatą.
Tarp kitko, įdubusių stogų sistema - ne vienintelis išradimas orui vėsinti, jie yra plačiai naudojami karšto klimato šalyse kaip Iranas. Deja, skirtingai nuo alternatyvių koncepcijų, tradiciniuose įrenginiuose dažnai naudojami šaldymo agentai dujos arba hidrofluorangliavandeniliai, kurie sukelia šiltnamio efektą ir tuo prisideda prie klimato kaitos. Būtent todėl įvairūs karščio ir sausros problemos alternatyvaus sprendimo variantai yra vertinga ekologinė inovacija, o tai reiškia, kad iraniečių architektų sistemos, tikėtina, laukia puiki ateitis.