respublika.lt

A.Bružas kviečia į humoro maratoną

(0)
Publikuota: 2015 sausio 12 18:22:19, Agnė VAITASIŪTĖ-KEIZIKIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
A.Bružas: Mėgti juoktis, paprasčiau į viską žiūrėti ir nedramatizuoti ten, kur nereikia - tai sveiko žmogaus sindromas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Teatro "Kitas kampas" įkūrėjas, meno vadovas ir aktorius Audrius Bružas (35) įsitikinęs - humoras gelbsti bet kokiose situacijose. O kad humoro būtų dar daugiau, jis nutarė, kad metas Lietuvai turėti savo komedijų festivalį. Sausio 15-18 d. Vilniuje įvyks pirmasis humoro festivalis "Vilnius Comedy Fest". Keturias dienas truksiantis humoro maratonas žada patenkinti įvairius skonius - nuo "stand-up" pasirodymų jaunimui iki klounados spektaklio visai šeimai.

 

- Sausio 15-18 d. Vilniuje vyksiančiame pirmajame komedijų festivalyje "Vilnius Comedy Fest" apsilankys ne vienas svečias iš užsienio. Pagal kokius kriterijus atsirinkote žmones, kuriuos pristatysite Lietuvos žiūrovams?

- Iš tiesų pasaulyje yra daug talentingų humoro trupių ir atlikėjų. Rinkdamiesi žiūrėjome į tai, kaip jų humoras skambės esamame kontekste, kaip Lietuvoje jis bus suprantamas. Be to, festivalio tikslas pateikti kuo spalvingesnę humoro paletę. Pavyzdžiui, festivalis prasidės nuo lietuvių improvizacijos teatro "Kitas kampas" pasirodymo, toliau pasirodys puikus talentingas lietuvių improvizatorius "Jama&W" bei svečias iš Didžiosios Britanijos "Beardyman" - tai bus muzikinės improvizacijos. Iš JAV atvykstantis Godfrėjus (Godfrey) - "stand-up" (komiko monologas su publika) meistras. Prieš jo pasirodymą matysite Olegą Šurajevą - drąsų, talentingą ir nenuspėjamą Lietuvos komedijinio žanro atstovą. Trupė "Aga-Boom" - klounada iš Niujorko visai šeimai. Kaip matote, festivalis nebus vieno žanro. Norime parodyti, kad humoras gali būti įvairus. Jau esame numatę, ką į šį festivalį kviesime ir kitąmet.

- Kaip kilo idėja surengti tokį festivalį?

- Mūsų teatras "Kitas kampas" gyvuoja jau šešerius metus. Jis susiformavo ne tik kaip ansamblis, bet ir kaip tam tikrą estetiką, etiką bei skonį turintis ir žiūrovams skleidžiantis reiškinys. Nutarėme praplėsti esamos auditorijos humoro ir jo rūšių suvokimą. Lietuvoje nėra daug komedinio žanro atlikėjų. Yra tik vienas profesionalus improvizacijos teatras, keletas "stand-up" trupių. Ne visi galime važinėti po pasaulį ir stebėti profesionalų pasirodymus. Šio festivalio tikslas - parodyti geriausius. Tik šitaip suprasime, koks yra mūsų pačių humoras ir ar mums dar reikia į kažką lygiuotis.

- Kaip manote, ar mes jau išaugome iš to humoro, kai juokėmės iš vyrų, persirengusių moterimis, ar moterų - vyrais?

- Gal tai kur nors dar ir yra juokinga. Nežinau, iš ko mes išaugome, o iš ko ne. Bet, vertinant pasaulinį kontekstą, reikia pripažinti, kad mūsų humoro tradicijos yra primityvokos. Nemažai komikų kuria antro galo humorą. Jis nei geras, nei blogas, tiesiog primityvus.

- Jūsų trupė važinėja po įvairius Lietuvos miestus, ar pastebite, kad skirtinguose miestuose publika skirtingai reaguoja į tuos pačius juokus?

- Be abejo, kad publika yra skirtinga, bet mes nebandome prie jos prisitaikyti. Improvizaciniame žanre gimstantis humoras yra humoras, gimstantis iš paradokso, nesusikalbėjimo. Gyvenimiškos prigimties tiesa yra pati juokingiausia ir linksmiausia. O pats blogiausias dalykas yra antihumoras - tai yra bandymas juokinti. Čia didžioji dalis ir paslysta. Humoras gimsta iš paradoksų - tas taip pasakė, anas kitaip suprato. O kai kyla noras pajuokinti, atsiranda noras užsidėti skarelę ar dar kokius nors papildomus dalykus. Tada viskas ir atrodo arba apgailėtinai, arba neprofesionaliai.

- O kaip manote, ar įmanoma išmokti juokinti, įžvelgti paradoksus?

- Galime lavinti skonį, plėsti savo akiratį. Bet humoro rūšys yra skirtingos, vienam juokingi kokie nors labai intelektualūs dalykai, kitam - kokios nors paradoksinės situacijos, nesusipratimai, trečiam - satyra, ydų pašiepimas, bet ne šaipymasis.

- Ar pats nebuvote peržengęs tos ribos tarp ydų pašiepimo ir pašaipos?

- O kur ta riba yra? Viskas priklauso nuo žiūrovo, nuo jo vertinimo. Vienam gali būti humoras, o kitam - įžeidimas. Kad ir kaip ten būtų, jei žmogus nebijo iš savęs pasijuokti, jis retai kada įžeidžiai pašieps kitą. Nes pašiepti nėra blogai, blogai yra tyčiotis. Patyčios yra tam tikras noras žeminti, sumenkinti, įskaudinti, paniekinti kitą. Bet tai jau nebėra humoras. O pašiepimas gali būti ir aštrus, ir skausmingas, gali ir nepatikti žmogui, bet nepatiks arba dėl to, kad tai nesvetima jo paties prigimčiai ir jis nenori iš savęs pasijuokti, arba yra per daug susireikšminęs.

- Kokią vietą humoras užima jūsų kasdieniame gyvenime?

- Pats žodis "humoras" yra sąvoka, reiškianti skysčių balansą mūsų organizme. Jei šis balansas nesutrikęs, žmogus yra sveikas. Taigi, mano manymu, humorą suprantantis žmogus yra tiesiog sveiko požiūrio žmogus, gebantis pasijuokti iš savęs ir galintis su kitais smagiai kvailioti. Mėgti juoktis, paprasčiau į viską žiūrėti ir nedramatizuoti ten, kur nereikia, - tai sveiko žmogaus sindromas.

- Ar tai reiškia, kad humoras jums gyvenime padeda?

- Be abejo. Neabejoju, kad jis padeda visiems. Todėl aš ir linkęs išlaikyti tą sveiką balansą. Kaip jį išlaikyti - čia jau priklauso nuo tam tikro pozityvaus mąstymo. Negaliu pasakyti, ar tas optimizmas įgimtas ar įgyjamas. Juk vienas atsikelia, žiūri pro langą ir sako: "O ir vėl Kalėdos be sniego...", o kitas gali atsikelti ir sakyti: "O lyja! Super, Kalėdos bus su lietumi." Viskas nuo požiūrio priklauso.

- Sakykite, o ar sceninis humoras seka kokiomis nors tendencijomis - šiemet juokauja apie tai, kitąmet - apie kitką?

- "Stand-up" žanras visada įtraukia aktualijas. Bet viskas priklauso nuo požiūrio. Įdomiausia yra žmogiška prigimtis, todėl kūrybiškiausi sprendimai nebūtinai turi sietis su aktualijomis.

- Yra temos, kurios dabar yra "ant bangos"?

- Jei kabėsime apie "stand-up", visada yra trys pagrindinės temos. Tuo tarpu improvizacijos temų yra labai daug. Yra keli segmentai, iš ko gimsta humoras - visų pirma tai, kad aktoriai niekada nežino, ką darys, ir žiūrovui visada smagu žiūrėti, ar humoristai susimaus, ar ne. Jis serga už tave, stebi, kaip aktorius sugeba greitai reaguoti, sukurti istoriją, pasijuokti iš savęs. Kalbant apie "stand-up" žanrą, dažniausiai yra juokaujama politinėmis, rasinėmis ir religinėmis temomis. Tai trys kertiniai banginiai. Be abejo, neišvengiama tema yra vyro ir moters santykiai. Čia amžina tema apie nieką. Jos elgiasi taip, jie - taip. Visi vyrai - kiaulės, visos moterys - paleistuvės. Labai primityvus požiūris.

- Grįžkime prie festivalio. Jį atidarys "Kito kampo" pasirodymas. Ko žiūrovams iš jo tikėtis?

- Kadangi festivalis vyks didelėje erdvėje - Teatro arenoje, tai bus koncertinis improvizacinis pasirodymas. Kaip visada į jį bus įtraukiami ir žiūrovai, naujiena bus tai, kad pasirodysime su muzikos grupe, su tam tikrais kviestiniai svečiais. Kas jie - tegu būna staigmena. Jie improvizuos kartu su mumis.

- Kokio pasirodymo pats labiausiai laukiate?

- Laukiu viso festivalio ir galbūt rezonanso, kaip žmonės reaguos, kokie atlikėjai jiems labiausiai patiks. Viena yra pamatyti vaizdo įrašą, o visai kas kita - gyvai.

- Pats vaidinate ir kino komedijose. Visai neseniai buvo pristatyta nauja komedija "Nepatyręs", kurioje atlikote pagrindinį vaidmenį. Kaip vertinate lietuviškas kino komedijas?

- Nesu matęs visų naujausių lietuviškų komedijų, bet, mano manymu, kine gal dar kartais per daug pasikliaujame tam tikromis tendencijomis. Reikėtų nebijoti būti drąsesniems. Pavyzdžiui, filme "Nepatyręs" mes leidome sau tokiems būti. Kurdamas personažą, pažvelgiau į jį iš savo bokšto. Raginčiau ir kitus nebijoti įdėti savo autentikos, savo spalvų.

- O kaip vertinate televizines humoro laidas?

- Žiūrint kokias. Jei pažiūrėsime tokias kaip "The Tonight Show Starring Jimmy Fallon", jis labai talentingas vedėjas. Jei žiūrėsime vietinį kontekstą, man truputį kvaila apie tai kalbėti, nes pats tame dalyvauju. Buvo labai gera laida "Pagauk kampą", "Dar pažiūrėsim". Iš tikrųjų tai buvo lyg reiškinys, perlaužiantis tam tikrą stilistiką, platformas, įnešantis naują požiūrį.

- Dar bandysite sugrįžti į televiziją su kokiais nors panašiais projektais?

- Galime tą bandyti inicijuoti, bet tam reikia labai daug energijos. Turi būti užsidegęs, turėti idėją, turi ja tikėti, visas kolektyvas turi tai daryti su meile. O jei norėsi tik parduoti produktą kokiai nors prodiuserių kompanijai ir užsidirbti iš to pinigų, nieko nebus. Be meilės, azarto, noro padaryti tai drąsiai, nebijant, kas ką pasakys, nieko nebus. Taip yra ir "Kitame kampe" - nesitaikstome prie nieko, darome taip, kaip mums patinka.

- Pastebėjau, kad jūsų trupėje - vien vyrai. Ar tai reiškia, kad moterų humoro jausmas prastesnis?

- Labai daug diskutuota šia tema, pradedant improvizacijos ir apskritai teatro ištakomis. Juk moterų ilgą laiką ten nebuvo. Nežinau kodėl. Galime daryti tik prielaidas. Moteris yra motina, todėl matyti besiplaikstantį ir save pašiepiantį vyrą scenoje yra normalu, o tokios drąsios, ryškios ir temperamentingos moterys pasitaiko labai retai. Gal tai tokie archajiniai dalykai.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s