respublika.lt

Ateities valdovai: XXI a. jaunieji Europos sostų įpėdiniai

(17)
Publikuota: 2024 lapkričio 10 10:48:55, Parėngė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Leonora

 

Jai - aštuoniolika, ir ji taps Ispanijos karaliene, beje, pirmąja valdove per daugiau kaip 100 metų. Susipažinkite - Leonora, Astūrijos princesė. Šioje šeimoje nelygios santuokos visada buvo smerkiamos, bet Leonoros tėvas vis dėlto į žmonas išsirinko nekilmingą merginą, žurnalistę Letisiją Ortis (Letizia Ortiz). Infantė gimė 2005 m. spalio 31-ąją, o kadangi ji - pirmasis vaikas šeimoje, būtent jai teks užsidėti karūną iškart po tėvo. Leonora mokėsi prestižinėje mokykloje, iš pradžių Ispanijoje, paskui Velse. Nuo šešerių metų ji griežia violončele ir puikiai jodinėja. Bet pagal karalystės įstatymus būsimasis monarchas turi būtinai gauti karinį parengimą, taigi Leonorai teks matuotis ne tik batelius pokyliui, bet ir uniformą ir aulinius. O kalbėti viešai ji pradėjo nuo 13 metų: būtent tada Leonora buvo pasodinta į sostą šalia tėvo kaip sosto įpėdinė ir pirmą kartą pasakė kalbą Servanteso institute.

Ir net XXI amžiuje griežtas ispaniškas etiketas niekur nedingo! Kadaise jis pravirkdydavo užsienietes princeses, patekusias į Madridą, bet ir dabar karaliaus rūmuose tvarka yra griežta. Leonorai ir jos jaunesniajai seseriai draudžiama sakyti „Man tai nepatinka", jos neturi teisės rinktis patiekalų, labai ribotai gali valgyti saldumynų. Žurnalistas Ch.Apesarena, nuodugniai tyrinėjęs valdančiosios šeimos buitį, knygoje „Pilypo VI moterys" pasakoja, kad karaliaus dukroms darbo dienomis neleidžiama naudotis internetu. Princesių dienotvarkė surašyta minučių tikslumu. Televizijos šou ir pramoginės laidos leidžiamos tik savaitgaliais, o likusiomis dienomis Leonora ir Sofija eina miegoti ne vėliau kaip 21 val. Merginos neturi teisės bendrauti su žurnalistais, viešai gauti dovanų ir ryškiai reikšti emocijas. „Princesės nesijuokia" - ši taisyklė Ispanijos karaliaus rūmuose yra žinoma nuo XV amžiaus! Šypsotis galima, bet santūriai.

Džordžas

Vienas labiausiai pasaulyje atpažįstamų vaikų - princas Džordžas. Vyresnysis karaliaus Karolio III anūkas Dž.Britanijos karūną užsidės po senelio ir tėvo. Jis yra metais jaunesnis už savo „kolegę" iš Švedijos - gimė 2013 m.

„Jam juk šalta, kodėl jis su šortais?" - prieš keletą metų stebėdavosi publika kas kartą, kai princas pasirodydavo viešai. Išties, Džordžas paprastai mūvėdavo šortus, o šaltu oru vilkėdavo megztinius aukšta apykakle. Tačiau nereikia galvoti, kad jo tėvai, Ketrina ir Viljamas, išsikraustė iš proto. Tai - tradicija. Teisė mūvėti įprastas kelnes įgyjama nuo tam tikro amžiaus, 8 metų. Taigi dabar Džordžas šortų jau nebemūvi, o jo jaunesnysis brolis iki kelnių dar neužaugo... Išimtis yra daroma tik itin šaltu oru ir per ypač svarbias ceremonijas.

Džordžas buvo pavadintas karaliaus Jurgio VI (George) vardu. Kai princas kada nors taps karaliumi, jis bus vadinamas Jurgiu VII. Daugelio manymu Džordžas yra panašus į princesę Dianą, savo močiutę. O štai į mamą, Ketriną, jis išties visai nepanašus. „Vienintelis vaikas, panašus į mane, tai Luisas", - ne kartą juokdamasi tvirtino Velso princesė. Džordžas mokosi mokykloje ir greičiausiai mokslus tęs Itone, kaip ir visi kilmingiausios giminės atstovai, o toliau - kaip išeis. Viskas priklausys nuo princo gabumų.

Džordžas mėgsta futbolą ir regbį. Pasaulį apskriejo nuotrauka iš stadiono, kur jis sėdi šalia tėvo ir karštai palaiko mėgstamą komandą. Jis anksti pradėjo lankytis oficialiuose renginiuose, o tėvai jį dar pratina dalyvauti labdaringoje veikloje. 2020 m., kai visas pasaulis sėdėjo užsidaręs namuose, Džordžas su šeima internetu pardavinėjo tortus. Pinigai atiteko Afrikos dramblių apsaugos fondui, kurį globoja jo tėvas.

Kristianas

Danijos princas Kristianas - Leonoros bendraamžis. Šioje karalystėje viskas vyksta tradiciškai: jau keletą šimtmečių vyriausieji sūnūs pavadinami arba Frederiku, arba Kristianu. Taigi princo tėvas yra vardu Frederikas. Bet sostas Kristianui atiteks dar negreitai: penkiasdešimt metų Daniją valdė jo močiutė, dabar atėjo jo tėvo eilė ir tik po to Kristianas taps karaliumi.

Antrasis princo vardas - Valdemaras, nes jo šaknys - rusiškos. XII amžiuje Daniją valdė karalius Valdemaras Didysis, o vardą jis gavo pagerbiant Didįjį kunigaikštį Vladimirą Monomachą, jo senelį iš motinos pusės, mat karaliaus motina buvo rusų kunigaikštytė.

Šiuolaikinis princas Kristianas tapo pirmuoju Danijos karališkosios šeimos atstovu, lankiusiu valstybinį vaikų darželį ir mokyklą. Mokslus jis tęsė Šveicarijoje, bet dėl visiems žinomų 2021 metų įvykių Kristianas turėjo grįžti namo. Tad princui teko krimsti mokslus namie, mokykloje internate, įsikūrusioje buvusiame vienuolyne. Ir vėl neilgai! 2022 m. pavasarį Daniją supurtė skandalas: pasirodė, kad mokykloje viešpatauja visiškai nepriimtina tvarka. Kristianui ir vėl prisiėjo keisti mokyklą,

Princas Danijoje yra nepaprastai populiarus, ne kartą buvo pripažintas „gražiausiu princu Europoje". O tėvynėje yra net keletas jo gerbėjų klubų. Yra žinoma, kad princas žaidžia tenisą, bėgioja, kalba trimis užsienio kalbomis ir domisi jachtų varžybomis.Tarp karališkųjų vaikų yra viena tikrai po laiminga žvaigžde gimusi mergaitė. Ji vardu Elizabeta ir ji paveldės Belgijos sostą. Mat labai ilgai karalystėje galiojo įstatymas - sostas yra skirtas tik vyrams! O likus keleriems metams iki princesės gimimo, jis buvo pakeistas. Dabar yra svarbu, kas gims pirmas. Berniukas? Puiku. Mergaitė? Sostas atiteks jai. Kai 2001 m. pasaulį išvydo Elizabeta, visi iškart suprato - laukia moters valdymo epocha. Pirmoji per visą šalies istoriją!

Elizabeta

Tarp karališkųjų vaikų yra viena tikrai po laiminga žvaigžde gimusi mergaitė. Ji vardu Elizabeta ir ji paveldės Belgijos sostą. Mat labai ilgai karalystėje galiojo įstatymas - sostas yra skirtas tik vyrams! O likus keleriems metams iki princesės gimimo, jis buvo pakeistas. Dabar yra svarbu, kas gims pirmas. Berniukas? Puiku. Mergaitė? Sostas atiteks jai. Kai 2001 m. pasaulį išvydo Elizabeta, visi iškart suprato - laukia moters valdymo epocha. Pirmoji per visą šalies istoriją!

Elizabeta - Belgijos karaliaus Pilypo ir jo žmonos, karalienės Matildos dukra. Ji mokėsi Briuselio mokykloje, paskui Oksforde ir visus metus jai teko lankyti Karališkąją karo akademiją. Sosto įpėdinis privalo ne tik gaudytis politikoje, bet ir mokėti vadovauti kariuomenei. Abejotina, kad per vieną kursą Elizabeta eksternu įgijo svarbių įgūdžių, bet „varnelė" buvo padėta. Užtat gerai žinoma, kad princesė laisvai kalba keturiomis Europos kalbomis ir truputį penktąja - kinų.

2013 m. karališkoji šeima išsigando - jų dukrai kažkas ėmė grasinti. Todėl buvo skubiai sustiprinta Elizabetos apsauga. Pavojus pasirodė netikras, bet tėvai nenorėjo rizikuoti.

Princesė mėgsta irkluoti, studijuoja okeanografiją ir dirba pagalbos benamiams centre. Dvidešimt dvejų princesė dar neskuba tekėti ir kol kas nebuvo pastebėta su kuo nors palaikanti romantiškus santykius. O jeigu dabar būtų laikomasi tokių pačių papročių kaip prieš porą šimtmečių, Elizabetai būtų sunku rasti porą. Mat šiuolaikinėse karališkose šeimose - daug princesių, o štai princų - trūksta. O esami yra gerokai jaunesni už Elizabetą. Gerai, kad dabar nėra jokios būtinybės būsimajai karalienei ieškoti būtinai princo.

Estele

Mama - karūnos princesė, tėtis - fitneso treneris, o ji pati - būsimoji karalienė. Princesė Estelė kada nors sės į Švedijos sostą. Jos šeimos istorija yra nepaprastai įdomi: valdančiosios Bernadotų dinastijos pradininkas - Napoleono maršalas Žanas Batistas Bernadotas (Jean Baptiste Bernadotte). 1810 m. Riksdagas vienbalsiai išrinko Bernadotą Švedijos sosto įpėdiniu, nors jis nekalbėjo naujosios tėvynės kalba ir buvo prisiekęs respublikos šalininkas. Buvo pasakojama, kad jaunystėje jis išsitatuiravo šūkį „Mirtis karaliams!" Bet nutiko taip, kad būtent jį Švedijos karalius pasirinko savo įpėdiniu. Karolis XIV Jonas (tokiu vardu jis buvo vadinamas) iki gyvenimo pabaigos sveikinamąsias kalbas skaitydavo iš popierėlio. O štai jo sūnus užaugo tikras švedas. Šiuolaikiniai Švedijos karaliai - jo tiesioginiai palikuonys. Princesė Estelė - taip pat.

Ji gimė 2012 m. ir eina į mokyklą, kaip visos jos amžiaus mergaitės. Jos mama, karūnos princesė Viktorija, ištekėjo už savo asmeninio trenerio, kuriam po vestuvių buvo suteiktas hercogo titulas. Taip, šiuolaikinės princesės teka iš meilės, bet be titulų - niekaip! Be bendrojo išųsilavinimo mažoji princesė Estelė lanko pamokas teatro mokykloje. Tėvų manymu būsimajai karalienei tai bus naudinga - ji išmoks užtikrintai elgtis viešumoje ir neužsikirsdama rėžti kalbas. Beje, Estelės mama taip pat kadaise mokėsi aktorinio meistriškumo. Matyt, ši patirtis jai atrodo vertinga.

Žakas ir Gabriela

Karūnos princas Žakas ir jo sesuo kartu mokėsi privačioje mokykloje „Le petit Ecole", paskui valstybinėje mokykloje „Stella". 2021 m. pradžioje jie buvo išsiųsti į mokymo įstaigą, kurioje be visų kitų mokslų didelis dėmesys yra skiriamas katalikiškam auklėjimui. Jie - visai dar vaikai, jų charakteriai tik formuojasi. Bet kalbama, kad princesė Gabriela yra daug rimtesnė ir tvirtesnė už brolį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
13
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar apsiperkate per Juodojo penktadienio išpardavimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +4 C

-7 +4 C

-5 +5 C

-5 +2 C

-2 +5 C

-1 +3 C

0-11 m/s

0-9 m/s

0-8 m/s