Jo vardas tapo visos kino epochos simboliu. Regis, nebuvo personažo, kurio jis nebūtų galėjęs įkūnyti ekrane - kieto policininko, vaikų psichiatro, boksininko...
Rimti jo vaidmenys jaudino, o komiški - iš tiesų prajuokindavo. Ir dar jis pasižymi stebėtinu žmogišku talentu - myli žmones ir moka su jais bendrauti.
Kai Briusas Vilisas (Bruce Willis) tuokėsi antrąjį kartą, buvusi žmona Demi Mur (Demi Moore) atėjo jo pasveikinti ir nuoširdžiai palinkėti laimės.
Teatras - būdas išspręsti problemą
1955 m. kovo 19 d. nedideliame Idar-Oberšteino miestelyje (Vokietija) gimė berniukas, kuriam buvo lemta užkariauti Holivudą. Jo tėvas Deividas Vilisas tarnavo JAV armijoje ir Vokietijoje susipažino su būsimojo aktoriaus mama, vokiete Marlena. Pasibaigus tėvo tarnybos laikui, šeima persikėlė į JAV, nedidelį Karnis Pointo miestelį N.Džersio valstijoje.
Vaikystėje Briusas Vilisas smarkiai mikčiojo - žodžiai tarsi strigdavo gerklėje, trukdydami reikšti mintis. Kiekvienas garsas jam pavykdavo sunkiai, o mėginimai bendrauti su bendraamžiais buvo tikra kankynė. Vaikai dažnai būna žiaurūs, ir Briusui nepavyko išvengti paniekinamų pašaipų. Patyčios, nejaukumas, noras pasislėpti nuo pasaulio - nepamainomi mažojo Briuso palydovai. Tėvai jam padėdavo tik tuo, kad stengėsi nepastebėti jo ydos: jie jį labai mylėjo, o tai mažajam Briusui buvo geriausias vaistas.
Bet tai niekaip nesprendė bendravimo su kitais vaikais problemos. Ir tada Briusas pasirinko kitą taktiką - būti juokingam. Jis pradėjo linksminti visus aplinkinius. Aštuntoje klasėje išsiprašė vaidmenį mokyklos spektaklyje. Ir scenoje įvyko stebuklas - jis nustojo mikčioti. O po spektaklio ir vėl pradėjo. Žinoma, jis ėmė veržtis į sceną, kurioje jautėsi ramus ir pasitikintis, ir kurioje jo bėda savaime dingdavo.
Baigęs mokyklą jis įstojo į Montklero universiteto teatro fakultetą. Bet realios scenos troškimas pasirodė stipresnis už paskaitas ir vadovėlius. Jis išvyko į Niujorką, dirbo barmenu, bandė jėgas reklamoje, vaidindavo teatre ir be perstojo lankėsi atrankose, vis sulaukdamas neigiamo atsakymo. „Žinojau, kad reikia tiesiog laikytis. Kai nepasiduodi, anksčiau ar vėliau šansas atsiras", - pasakojo jis interviu. Ir savo žvaigždžių valandos sulaukė.
Karjeros amerikietiški kalneliai
B.Viliso karjera Holivude nebuvo žaibiška. Jis iškart netapo ekrano žvaigžde, o tiesė sau kelią ilgu ir atkakliu darbu. Meistriškumą tobulino teatro spektakliuose, bet tada didelės sėkmės nesulaukė. Kine pradėjo filmuotis mažyčiuose epizoduose, o 1985 m. buvo atrinktas į serialą „Mėnulio šviesa". To meto televizijai šis projektas buvo revoliucingas: detektyvo ir romantinės komedijos mišinys su B.Vilisu ir Sibile Šeperd (Cybill Shepherd) žiūrovams patiko, o jam pelnė prestižinius apdovanojimus, įskaitant „Auksinį gaublį" ir „Emmy".
Jo herojus, detektyvas Deividas Edisonas, buvo natūralus, sarkastiškas ir žavus, ir tuo skyrėsi nuo to meto standartinių televizijos personažų. Serialas tapo tramplinu į didįjį kiną. O paskui buvo „Kietas riešutėlis", kuriame aktorius suvaidino policininką Džoną Makleiną. Skirtingai nuo nenugalimųjų Rembo ir Terminatorių, Makleinas buvo pažeidžiamas, nervindavosi, patirdavo traumų, kentėjo, bet vis tiek rasdavo jėgų kovoti. Tuo jis tapo artimesnis žiūrovams ir kardinaliai pakeitė veiksmo filmų žanrą.
„Kietas riešutėlis" tapo tikru hitu, kino teatrų kasas papildžiusiu per 140 mln. dolerių, ir pradėjo franšizę, gyvavusią kelis dešimtmečius. B.Vilisas tapo tikra žvaigžde ir virto charizmatiško, bet žemiško herojaus - vienišiaus simboliu.
B.Viliso karjeroje buvo ir pakilimų, ir nuopolių, 10-ojo deš. pradžioje kai kurie filmai su B.Vilisu sėkmės nesulaukė, bet jis nepasidavė, toliau ieškojo naujų vaidmenų, ir su boksininko Bučo Kulidžo vaidmeniu filme „Bulvarinis skaitalas" triumfuodamas grįžo į rikiuotę, tapdamas viena pagrindinių Holivudo žvaigždžių.
Filmas „12 beždžionių" parodė, kad B.,Viliso jėgoms - ir sudėtingi dramatiniai vaidmenys. O bene didžiausiu XX a. paskutinio dešimtmečio triumfu tapo filmas „Šeštasis pojūtis". Mistinis trileris ne tik pribloškė žiūrovus, bet ir padovanojo B.Vilisui vieną geriausių karjeros vaidmenų - vaikų psichiatro Malkolmo Krou. Nuo 2000-ųjų B.Vilisas toliau filmavosi įvairaus žanro filmuose. Jis visą gyvenimą daug dirbo, bet neapleido ir asmeninio gyvenimo.
Dvi meilės ir vienas susižavėjimas
1987 m. per filmo premjerą Los Andžele B.Vilisas susipažino su Demi Mur. Tada Demi palaikė artimus santykius su aktoriumi E.Estevesu (E.Estevez), su kuriuo ir atvyko į renginį. Tačiau ji nepajėgė atsispirti B.Viliso žavesiui. Netrukus aktorė išsiskyrė su E.Estevesu ir pradėjo susitikinėti su Briusu. Jų romanas plėtojosi sparčiai: praėjus keliems mėnesiams po pažinties jie susituokė Las Vegase.
Jų šeimoje gimė trys dukterys - Rumer, Skaut ir Talula, kurioms Briusas stengėsi būti geriausias tėvas. Jis siekė apsaugoti vaikus nuo viešumo ir netikrų blizgučių kupino Holivudo gyvenimo. Sutuoktiniai persikėlė į Aidahą, toliau nuo tviskančio Los Andželo. Tačiau įtempti tvarkaraščiai, Demi noras siekti karjeros ir nuolatiniai išsiskyrimai santykius atšaldė. Briusas norėjo, kad žmona daugiau laiko skirtų namams, o ji svajojo apie naujus vaidmenis. Problemos esmė buvo ta, kad tais metais Demi labai išpopuliarėjo ir buvo viena daugiausiai uždirbančių Holivudo aktorių, o Briusas tokioje situacijoje jautėsi nejaukiai. Nesutarimai vis ryškėjo, ir 2000 m. pora oficialiai išsiskyrė.
Bet jų istorija teismo salėje nesibaigė. Briusas ir Demi dėl dukterų gerovės išsaugojo gerus santykius: drauge leisdavo šventes, vienas kitą paremdavo sunkiomis akimirkomis. Jų draugystė tapo civilizuotų skyrybų pavyzdžiu. Net po daugybės metų pasklisdavo gandų, kad jie galbūt vėl susieis, bet tai buvo tik gerbėjų fantazijos.
Po skyrybų su Demi B.Vilisas ne iškart pasiryžo naujiems rimtiems santykiams. 2003 m. jis įsileido į romaną su aktore ir modeliu Bruk Berns (Brooke Burns), tačiau jis truko neilgai, po metų jie išsiskyrė. Artimi draugai kalbėjo, kad Briusas buvo dar nepasirengęs naujai santuokai. Bruk pergyveno, bet vėliau prisipažino: „Jis nuostabus žmogus, tiesiog tada buvo ne mūsų laikas",
Tikrąją laimę B.Vilisas atrado 2007 m., kai jo gyvenime atsirado Ema Heming (Emma Heming). Jie buvo pažįstami ir anksčiau, bet palaikė greičiau bičiuliškus santykius. O paskui Briusas, tarsi pavargęs nuo trumpalaikių romanų, pasižiūrėjo į Emą įdėmiau ir pradėjo ją merginti. Modelis buvo jaunesnė už jį 23 metais, bet priėmė jo rodomus dėmesio ženklus. 2009 m. jie susituokė Terkso ir Kaikoso salose Atlanto vandenyne. Vestuvėse dalyvavo Demi Mur ir judviejų dukros.
Santuokoje su Ema jam gimė dar dvi dukterys, Meibl Rei ir Evelin Pen. Briusas, jau turėdamas tėvystės patirties, visa galva pasinėrė į mergaičių auklėjimą, mėgaudamasis kiekviena minute, praleista su šeima.
Negailestingas laikas
Briusas Vilisas kasmet vis rečiau pasirodydavo ekrane, neduodavo interviu, vengdavo triukšmingų renginių. Paskutiniai vaidmenys buvo nereikšmingi, ir net filmavimo aikštelėse kolegos stebėdavosi jo keistu elgesiu.
Viskas paaiškėjo 2022 m. kovą, kai šeima pranešė apie jam diagnozuotą afaziją - kalbos sutrikimą, darantį poveikį gebėjimui bendrauti. Šia liga galima paaiškinti sunkumus įsiminti tekstą, nerišlų kalbėjimą ir netikėtą mėgstamos veiklos atsisakymą.
Žinia apie aktoriaus ligą sukrėtė jo gerbėjus. Bet dar labiau visus sujaudino kitas pranešimas: po metų artimieji pranešė, kad liga progresavo ir dabar jis serga frontotemporaline demencija. Tai yra sunki būklė, naikinanti gebėjimą bendrauti ir veikianti asmenybės bruožus, emocinį pasaulio suvokimą.
Laikui bėgant informacijos apie B.Viliso būklę vis mažėjo. Šeima nutarė saugoti jį nuo nereikalingo dėmesio. Jokių viešų kreipimųsi, kuo mažiau nuotraukų - tik trumpi pranešimai, kad juo yra rūpinamasi. Socialiniuose tinkluose kai kada pasirodydavo nuotraukų, kuriose įamžintos jaudinamos akimirkos - šeimos šventės, pasivaikščiojimai, reti muzikiniai vakarai, kur Briusas bando paniūniuoti žinomas melodijas. Jose Briusas šypsodavosi, bet jo žvilgsnyje ankstesnės ugnies nebeliko.
Dabar B.Vilisas leidžia dienas šeimos rate, jaukioje atmosferoje, toli nuo sambrūzdžio. Artimieji sako, kad liga progresuoja, aktoriaus būklė kasdien blogėja. Žmonos, buvusi ir dabartinė, ir dukros dėl jo labai pergyvena. Bet liga nesunaikina svarbiausio - žmonių ryšio. Aktorius yra mylimas, svarbus ir brangus esantiems šalia; jie daro viską, kad palengvintų jo gyvenimą, net kai jis žiūri į juos kaip į nepažįstamus.
Taip, Briusas Vilisas - jau ne tas „kietas riešutėlis:", kokį jį prisimena pasaulis, tačiau tarp namų sienų jis artimiesiems lieka pagrindinis herojus.