Vienai iš TV projekto “Triumfo arka” lyderių Joanai Gedmintaitei neseniai pasibaigusios muzikinės varžybos atėmė ne tik daug jėgų, bet, žinoma, ir laiko, paprastai skiriamo artimiausiems žmonėms. Net vazoninės gėlės ir tos nuskurdo.
Nuotakos žiedai
Operos solistė Joana Gedmintaitė kone kasdien savo automobiliu suvažinėja apie 30 kilometrų, mat tarp Nemenčinės plento pušynų įsikūrusiuose soduose yra jos namai. Erdviame ir moderniame dviaukštyje ji gyvena su savo brangiausiais žmonėmis - vyru verslininku Gintaru Šlepiku ir vienuolikmete dukra Diana.
Svetingai atvėrusi namų duris solistė pasakojo apie savo pomėgį gėlėms, paveldėtą iš mamos, apie žemaitišką charakterį ir darbštumą, paveldėtą iš tėvo, o jos vyras Gintaras - apie tai, kaip prieš šešerius metus buvo statomas šis namas, prie kurio projekto kūrimo pats nemažai prisidėjo. Tad šį muzikės ir technokrato, baigusio Gedimino technikos universitetą, namą galima vadinti pačių susikurtu rojaus kampeliu.
Šiuose namuose daug gėlių ir visus metus pasikeisdamos žydi kalijos. Joanos džiaugsmui, jos, regis nepajuto jos dėmesio stygiaus, - iki šiol tebeskleidžia savo skaisčius žiedus.
Kaimynystėje gyvenantis sodininkas atsistebėti negali, kaip greta esančiame sklype ir namuose kalijos žydi ištisus metus. Jis kartą ir pasakęs Joanai su Gintaru, kad dėl to, matyt, kalta jųdviejų meilė.
“Kalija yra meilės, vestuvių, nuotakos gėlė. Jokiu būdu ne laidotuvių. Tas baltumas, grakštumas, žiedo forma yra jausmų tyrumo simbolis, - įsitikinusi dainininkė. - Kai liūdna, gali su gėlėmis ir pasikalbėti. Jos tikrai jaučia žmogaus nuotaikas”.
Kalijas Joana atsivežė iš mamos darželio. Beje, gėlės jai vaikystėje nerūpėjo, laistyti laistė ir ravėjo, kai mama paliepdavo, o jų auginimu ir puoselėjimu susidomėjo tik tapusi savarankiška. Todėl ir ant dukros Dianos nepyksta, kai ši gyvena savo pomėgiais - muzika, įvairiais dailiais darbeliais iš karoliukų ir pan.
Žiemos darželis
Jau bemaž devynerius metus Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dirbanti Joana, kilusi nuo Rietavo. Daugiavaikės šeimos atžala iš tėvų paveldėjo ne tik muzikalumą, bet ir meilę žemei bei viskam, kas su ja susiję.
Ji ir įvairių prieskoninių žolių pati vazonėliuose užsiaugina. Ant virtuvės palangės žaliuoja petražolės, bazilikas, melisa, kurie, pasirodo, yra patvariausi. Rozmarinas gerokai apvytęs, bet šeimininkė tikisi, kad kada nors atsigaus. Dar namų darželyje auga ir saldymedis, kurį šeimininkai vartoja vietoj cukraus, taip pat vaistams nuo gerklės perštėjimo ypač tinkamas kambarinis eukaliptas. Pamatau ant vieno augalo kažką boluojant. Ogi tai medvilnė... Pasirodo, ją Joana užsiaugino iš sėklos.
“Štai čia auga gėlė stephanotis. Aš jos net nepersodinau, ji, vargšelė, irgi nebuvo laiku laistoma, skyriau mažai dėmesio, bet žiūriu, kad ji neblogai išsilaikė ir net pumpurus krauna. O prieš “Triumfo arką” orchidėjos tiesiog klestėjo, džiugino žiedais, dabar nežinau, kaip bus. Manau, kad vis dėlto ir jos vėl žydės, nes kelios iš jų jau gal kokius šešis kartus žydėjo”, - pasakojo solistė.
Joana džiūgauja, kad dabar parduotuvėse daug įvairiausių gėlių. Jai širdis apsąla, kai pamato kokią nors nematytą gražuolę. Bet juk visų nenusipirksi. Ir taip jų daug. Kada nors, kai turės daugiau laiko, muzikė ketina įsirengti žiemos sodą. Ir vyras tai idėjai pritaria. O vasarą kieme yra tokių alpinariumų su egzotiškomis gėlėmis ir akmenimis, kur pritaikytas ypatingas apšvietimas. Svečiai stebisi ir negali atitraukti akių nuo tokio pasakiško vaizdelio.
Į langą beldžiasi obelis
Pagal Joanos ir Gintaro vizijas namą, kuriame būtų daug šviesos, suprojektavo architektas Tomas Eimulis. Pro didžiulį langą matyti vos sniegą ant šakų išlaikanti obelis ir keli paukščiukai, kuriems čia yra lesalo. “Senoliai pranašauja, kad, ko gero, bus ilga žiema, - kalba Joana. - Tad iki tol, kol obelis apsipils baltais žiedais, žiemiškų vaizdų matysime dar daug”.
Šeimininkai norėjo, kad svetainėje būtų daug erdvės ir vyrautų ramios spalvos. Spalvingumo namams suteikia gėlės, ant sienų kabantys paveikslai ir vienas kitas suvenyras. Beje, ypatinga vieta skirta ir J.Gedmintaitės meninėms fotografijoms, kurias padarė garsi fotografė Lina Taukačikienė, o išdidino ir įrėmino Gintaras. “Kai mama išvyksta gastrolių, mes su tėčiu pasižiūrime į nuotraukas”, - šypsosi mergaitė. Paaiškėja, kad tėčiui neretai tenka ir pašeimininkauti virtuvėje, kai nėra mamos. Gintaras juokiasi: “Valgį ruošti man visai patinka. Mėgstu improvizuoti. Nė karto niekas nėra pasakęs, kad neskanu. O sykį su draugais be moterų pagalbos nutarėme išvirti didžkukulius. Ir mums visai šauniai pavyko”.
Egzotiški namiškiai
Vargu ar atspėtumėte, kokie gyvūnai įsikūrę šiuose jaukiuose namuose. Namiškiai džiaugiasi padūkėliu katinu Pūkiu, varliuku ir voriuku Onansiu, kuris vis rezga tinklą toje pačioje vietoje. O štai jaukus varliukas buvo rastas prekybos centre pirktoje nežinia iš kur atsiųstų salotų gūžėje.
“Negi tokį egzotišką svečią išmesi. Apgyvendinome jį ant jukos. Mūsų mergaitė nebijo nei vorų, nei varlių, nei pelių, - juokiasi Gintaras. - O ir mums patiems smagu, kad tie visi gyvūnėliai sugyvena taikiai, vienas kito neėda”.
J.Gedmintaitė juokaudama pažada ateityje savo gėlių daugiau neskriausti, nors vėl norėtų, kad para būtų ilgesnė: intensyviai rengiasi operos “Figaro vedybos” premjerai Operos teatre ir Dalios Ibelhauptaitės režisuojamiems “bohemiečių” spektakliams. J.Gedmintaitės vyras prie tokios dienotvarkės, kai žmona beveik neturi laiko buičiai, o kartais keliasi ir naktį, kad pasižiūrėtų į partitūrą ir įsimintų kokį svetima kalba dainuojamos arijos žodį, pripratęs. Štai ir dukros Dianos, M.K.Čiurlionio menų mokyklos mokinukės, galbūt būsimosios pianistės, auklėjimui jis skiria kartais daugiau laiko negu mama.
Joanos patarimas
Pavasarį, kai tik žemė atšyla ir nebėra didelių šalnų pavojaus, kalijas reikėtų persodinti į dirvožemį. Išėmę iš vazono nuskabykite didžiuosius šoninius lapus, nukratykite šaknis, ir kalijos vėl žydės visą vasarą. O rudenį, maždaug spalio viduryje ar pabaigoje, kai šalnos pakąs lapus, šias meilės gėles išraukite ir, nuplėšę nereikalingas šaknis, palikę pagrindinę, vėl ją įtupdykite į tuos pačius vazonus ir neškitės namo. Toks atsinaujinimas joms patinka.
Parengta pagal "Respublikos" priedą "JuliusBrigita"