Pasirengimą pasaulio pabaigai jau sunku vadinti paranoja, o jeigu ir taip, vadinasi, pamišimas tapo masiniu reiškiniu. Juk statistika rodo, kad nuo 2022 metų balandžio iki 2023-ųjų balandžio Amerikos piliečiai išleido 11 milijardų dolerių įsigyti pirmosios būtinybės daiktams, kurių jų manymu prireiks įvykus apokalipsei.
Apklausų duomenimis, apie trečdalis JAV gyventojų prisipažįsta, kad vienaip ar kitaip ruošiasi pasaulio pabaigai, tačiau nedaugelis jų turi lėšų pasistatydinti arba nusipirkti tikras slėptuves - tokias, kokias turi milijardieriai.
Požeminiai rūmai Havajuose
Priklausomai nuo turčių vaizduotės ir galimybių jų slėptuvės atrodo įvairiai - kai kas statydinasi visą požeminį miestą, kai kas nusiperka salą Žemės pakrašty, toliau nuo karų ir kataklizmų, o kai kas įsirengia „išgyvenimo būstą".
Gruodžio pabaigoje landūs žurnalistai iššniukštinėjo, kad požeminę tvirtovę Havajuose statydinasi Markas Cukerbergas (Mark Zuckerberg). Projekto vertė - 100 mln. dolerių. Milijardierius nutarė megaslėptuvę įsirengti tiesiog po turima valda. Tai yra didžiulė požeminė teritorija su energijos, vandens ir maisto produktų atsargomis bei durimis, galinčiomis atlaikyti galingą sprogimą. Joje galima visiškai autonomiškai gyventi ilgą laiką.
Milijardierius ir politikas, turtingiausias Ajovos valstijos žmogus Frenkas Vanderslutas (Frank VanderSloot), kurio turtas vertinamas 2,7 mlrd. dolerių, taip pat įsirenginėja slėptuvę. Neseniai jis nusipirko 2000 akrų ploto rančą netoli nuo M.Cukerbergo rezidencijos. Už ją milijardierius sumokėjo 51 mln. dolerių. Nežinia, kas iš ko pasiskolino idėją, bet kalbama, kad po ta ranča F.Vanderslutas taip pat įsirenginėja slėptuvę, galinčią atlaikyti stiprų sprogimą, kaip M.Cukerbergo.
Naujoji Zelandija: saugiausia vieta
Amerikietis programuotojas, tinklaraštininkas ir verslininkas Semiuelis Harisas Oltmenas (Samuel Harris Altman) taip pat turi planą, ką daryti gresiant pasaulio pabaigai, kurią paskelbė jau prieš septynerius metus. 2016 m. „OpenAI" generalinis direktorius prasitarė žurnalistams, kad su draugu, vienu iš „PayPal" kūrėjų Piteriu Tiliu (Peter Thiel) pasaulinės katastrofos atveju slėpsis viename iš požeminių P.Tilio namų Naujojoje Zelandijoje. Ten, jo nuomone, būtų visiškai saugu.
Vėliau paaiškėjo, kad „įtvirtintą irštvą" P.Tilis ketina įsirengti laukinėje gamtoje, šalia istorinio, saugomo Vanakos ežero ir ne mažiau istoriškai svarbaus kalno Naujosios Zelandijos Pietų saloje. Tačiau 2022 m. vietos visuomenės taryba pasipriešino P.Tilio planams. Statybos vietoje apsilankę įgaliotieji nepriklausomi specialistai padarė išvadą, kad būsimasis bunkeris sugadins nuostabų kraštovaizdį.
Ši Žemės vieta yra išvis labai populiari tarp Silicio slėnio elito, Naująją Zelandiją laikančio puikia vieta slėptis įvykus apokalipsei, pirmiausiai susijusiai su stichinėmis nelaimėmis. Tarp turtuolių net juokaujama: „Jeigu perki nekilnojamąjį turtą Naujojoje Zelandijoje, viskas apie tave yra aišku. Tiesiog pamerk akį ir nieko nesakyk, juk visi ir be žodžių viską suprato".
Beje, vienas iš „LinkedIn" kūrėjų Ridas Hofmanas (Reid Hoffman) tikino, kad mažiausiai pusė jo kolegų milijardierių turi slėptuves arba JAV, arba ne Amerikos žemyne. Tokiuose požeminiuose rūmuose, suprantama, yra visko, ko reikia turtingiausiems pasaulio žmonėms: ir baseinai, ir sūkurinės vonios, daugybė svetainių ir miegamųjų, namų kino teatrai, garažai. Firmos, statančios superslėptuves, turtuoliams žada, kad jie net nepastebės pasikeitimų savo gyvenime, tiek jų siūlomose slėptuvėse bus gražu ir patogu.
Iš kurios pusės gresia bėda?
Specialistai aiškina, kad milijardierių baimės, visai kaip ir paprastų žmonių, yra susijusios su laukiamu klimato pasikeitimu ir Žemėje padažnėjusiais regioniniais karais. Pasaulį sukrėtęs karinis konfliktas Ukrainoje, o dabar dar ir Izraelio ir Gazos karas tik padidino karinių veiksmų eskalacijos ir išplitimo, branduolinio ginklo panaudojimo (tyčinio arba atsitiktinio) riziką, o tai reiškia, kad didėja ir slėptuvių paklausa tarp piliečių, kurie gali sau leisti jas turėti.
Bet ir tai dar ne visos priežastys. Pasaulyje vis dažniau pasigirsta kalbų apie galimą naujos pandemijos protrūkį - a la COVID-19, tik dar didesnio mirtingumo. Bendrovės, rengiančios amerikiečių apklausas, praneša, kad labiausiai dėl to nerimauja žmonės, gimę po 1997 metų. Tai psichologiškai pažeidžiamiausia karta, kuri nenori žūti pačiame jėgų žydėjime ir tikisi pralaukti nelaimę saugioje vietoje, kol „viskas aprims".
Beje, sprendžiant iš M.Cukerbergo šiųmetinių planų, 2024-aisiais apokalipsė dar neturėtų įvykti: visame pasaulyje garsaus socialinio tinklo įkūrėjas vasarą ketina dalyvauti „amžiaus vestuvėse" - tuoksis turtingiausio Azijos žmogaus, Indijos milijardieriaus Mukešo Ambanio (Mukesh Ambani) sūnus Anantas ir bus surengta nepaprastai prabangi šventė, kurioje dalyvaus pasaulio elitas.