Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su psichologu, rašytoju Vytautu Čepu.
- Ką jūsų namuose rodo televizorius?
- Nesu didelis telemanas. Pasižiūriu televizorių tik pripuolamai. Tiesa, išimtis būtų sportas - neseniai vykusią olimpiadą žiūrėjau. Žinias pasižiūriu per du kanalus - LNK ir TV3.
- LRT nepakliūva į jūsų žiūrimų informacinių laidų sąrašą?
- Man nuo LRT kartais net koktu pasidaro. Kaip galima taip neprofesionaliai dirbti? Pavyzdžiui, į diskusijų laidą pakviečia du aršiausius vienos linijos atstovus ir, tarkime, du konservatoriai ima diskutuoti kokia nors tema. Apie ką jie diskutuos, jei abu vieną dūdą pučia ir vienodai klavišus Seime spaudo? Į debatus reikia kviesti žmones, kurių nuomonės nesutampa. Arba, žiūrėk, sukviečiami laidos dalyviai pakalbėti aktualia tema, pavyzdžiui, dėl migrantų, dėl Šeimų maršo. Jei jau kvieti kalbėti apie Šeimų maršą, tai ir iš to Šeimų sąjūdžio žmogų reikia pakviesti, bet ne. Laidos vedėja šešis žmones pakviečia, tarp kurių vienas neutralus, tarkime, iš „valstiečių". Bet ir jis galų gale išsigandęs - nes penki oponentai prieš jį stovi. Na ir „diskutuoja": visi kala tuos maršininkus prie kryžiaus.
TV priedermė yra pateikti maksimaliai objektyvią nuomonę, atspindėti visus požiūrių taškus. Bet to nėra - matome vien minusinę arba vien pliusinę problemos pusę. Visuomenėje nuomonių įvairovė yra, bet ta įvairovė neatsispindi žiniasklaidoje, štai kur bėda. Ir kai valstybinė televizija, tai yra, iš visų mokesčių mokėtojų pinigų gyvenanti LRT, atspindi tik vienos partijos nuomonę, to negali būti. Bet yra. Todėl nėra ko ir kalbėti apie demokratiją.
- Kur tada gaunate informaciją apie tai, kas vyksta? Iš feisbuko?
- Feisbuko aš specialiai neturiu. Ten tokie burbulai apgailėtini susidaro. Antivakserių burbulas, pasiskiepijusiųjų burbulas, Šeimų maršo burbulas. Žmonės tuose burbuluose neretai tik neigiamą energiją kraunasi.
Žinote, koks prie Seimo vykusio mitingo, pasibaigusio riaušėmis, teigiamas dalykas pasimatė tarp visų neigiamų dalykų - kartuvių, holokausto simbolikos ir panašiai? Kad buvo parodyta, jog yra ir kita Lietuva - nepatenkinta, pikta, galbūt nelabai išsilavinusi, bet kuri ir žodžių kišenėje neieško, ir akmenį gali paleisti. Ji yra, ji niekur nedingo. Bet atleiskite, ar ta vieną nuomonę aptarnaujanti LRT kokioje nors laidoje apie tai kalbėjo? Apie tą skurstančią, kitokią nuomonę nei oficialioji turinčią visuomenės dalį? Ar juos išklausė?