Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su žiniasklaidos ir komunikacijos eksperte dr. Jolanta Mažyle.
- „Kantar" atlikti TV auditorijos tyrimo rezultatai rodo, kad populiariausių laidų Lietuvoje dešimtuke yra „Nuo...iki", „Bučiuoju, Rūta", „KK2", „Lietuvos talentai" ir panašios laidos. Ar tai reiškia, kad rimtų analitinių, pažintinių laidų jau nebereikia arba galbūt jų ir nebėra?
- Pirmiausia kalbėti apibendrintai negalėčiau dėl to, kad nesu giliai susipažinusi su šio tyrimo ataskaita. Tačiau kalbant apskritai apie „skonius" manau, kad viskas priklauso nuo to, kokia yra suformuota auditorija. Šiuo atveju matome tik to formavimo rezultatą. Žiniasklaidos atstovai kartais sako: mes žinome, ko reikia auditorijai. Kaip mes pripratome prie greito sintetinio maisto ir dabar nebegalime nuo jo atsitraukti, taip yra ir su tuo, ką mes žiūrime. Juk žinome garsią frazę: „Ką valgai, toks ir esi". Aš kitaip sakau: „Ką skaitai, su kuo būni, toks ir esi".
Žmonės visą laiką būna su tomis laidomis jas žiūrėdami. Žmogus nuo tam tikrų efektų tarsi persikūnija į laidų dalyvius. Anksčiau žmonės susitikę kalbėdavosi apie knygas, vėliau buvo laikotarpis, kai kalbėdavosi apie serialus, tai dabar tos „muilo operos" yra sukeltos į mūsų gyvenimą. Ir jos - dar „arčiau žmogaus". Kadangi „muilo operų" veikėjai šiaip yra išgalvoti, o laidų veikėjus mes žinome. Jie yra mums žinomi iš valdžios tribūnų, atlikėjai, kurie gal net ir mano gatvele kartais pravažiuoja savo limuzinu.
- O kodėl televizijos nėra suinteresuotos šviesti visuomenės? Tik dėl to, kad minėtos laidos yra pigesnės?
- Negalėčiau atsakyti apie ekonominę dalį, nes parengti pramoginę laidą irgi reikia daug išteklių. Bet jos pritraukia ir daugiau auditorijos, vadinasi, gauna ir daugiau reklamos. Žiniasklaidos savininkams tai, ko gero, svarbiausia.
- Sakėte, kad žmonės dabar priprato prie tokių laidų. O kodėl jie buvo pradėti prie to pratinti?
- Nepamirškime, kad mes esame bendrame vaizdo, kultūros darinyje. Populiarieji Vakarų televizijų kanalai seniai turi ir „sunkesnes" pokalbių laidas, ir nemažai „Fox" stiliaus laidų. Jūs savo pirmajame klausime bandėte užsiminti apie žiniasklaidos misiją. Bet reikia nepamiršti, kad žiniasklaida yra verslas. O verslas ieško formų, kaip uždirbti, kaip pritraukti auditorijos dėmesį.
- Tai galbūt dėl to, kad visuomeninis transliuotojas vykdo kažkokią misiją, jis su daugiau nei 50 mln. eurų biudžetu pagal populiarumą dažniausiai nusileidžia dviem komerciniams kanalams?
- Negalima daryti kažkokių apibendrinimų vien pagal reitingus. Reikėtų išsamaus nacionalinio tyrimo apie pasitikėjimą žiniasklaida. A priori tai turėtų apimti visą visuomenės informavimo lauką, jo dalyvius. Nes šių dienų akivaizdoje tai matyčiau ir kaip nacionalinio saugumo reikmę.
- LRT neturi teisės transliuoti komercinių reklamų, todėl lyg ir vien dėl to turėtų būti patrauklesnė už komercinius kanalus.
- Turėtų būti patrauklesnė. O kodėl tokia nėra? Galbūt tai tik hipotetinis teiginys? Todėl manau, kad reikėtų detalesnio tyrimo dėl TV kanalų žiūrimumo, pasiekiamumo ir, pasikartosiu, auditorijos pasitikėjimo. Negalėčiau LRT žiūrimumo plačiau komentuoti dėl labai paprastos priežasties: aš pati šitos televizijos (nors ten yra puikių autorių), nežiūriu, nors kaip mokesčių mokėtoja taip pat moku visuomeniniam transliuotojui kažkokią dalį mokesčių kaip ir moka kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis.
- Kodėl nežiūrite?
- Aš apskritai jau prieš 15 metų esu „išmetusi" televizorių. Laidas pagal savo domėjimosi sritį ir pagal profesiją, kai reikia ką nors analizuoti, žiūriu internetu.
Tiesa, norėčiau atkreipti dėmesį, kad LRT turi tikrai vieną gerą dalyką - mediateką, kur yra daug, tarkime, dokumentikos, tinkamos švietimui ir ugdymui. Tai iš tiesų mūsų kultūros lobis!
O dėl aktualijų... Nesu šito kanalo fanė. Kaip, beje, ir kitų, nes pernelyg viskas slenka paviršium ir su tais pačiais pašnekovais, veidais. Tiesiog taupydama savo laiką nuo to atsiriboju, nes yra ir kitų būdų kaip gauti objektyvią, teisingą ir tikslią informaciją. Nematau prasmės gaišti savo laiko ir lėšų - kad televizorius tuščiai burgztų, o aš turėčiau už tai padengti papildomas elektros išlaidas.