respublika.lt

Ką naujo išvysime Los Andžele (I dalis)

(9)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 30 14:39:09, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Tais atvejais, kai beisbolas būdavo įtrauktas į olimpinių žaidynių programą, į jas neatvykdavo elitinės MLB lygos žaidėjai. EPA-Eltos nuotr.

2028 m. Los Andželo olimpinių žaidynių programa skirsis nuo tos, kurią neseniai matėme Paryžiuje. Į programą grįžo arba pirmą kartą pateko penki žaidimai: beisbolas su savo atmaina softbolu, kriketas, skvošas, lakrosas ir sušvelnintas amerikietiško futbolo variantas.

 

Šiandien pristatome dvi iš penkių sporto šakų - beisbolą ir kriketą. Beisbolas lietuviams pažįstamas geriau, turime šio žaidimo nacionalinę komandą, o ir olimpinėse žaidynėse ši sporto šaka jau yra palikusi savo pėdsaką. Buvusiose britų kolonijose ypač mėgstamas kriketas olimpinėje dienotvarkėje iki šiol buvo šmėstelėjęs tik labai trumpam.

S.Dariaus iniciatyva

Pirmosios oficialios beisbolo rungtynės JAV sužaistos dar XIX amžiaus viduryje. Du svarbiausi inventoriaus daiktai - lazda ir kamuoliukas. Puolančios komandos žaidėjas siekia atmušti mestą kamuoliuką ir, apibėgęs visas bazes, grįžti į namų bazę. Besiginanti komanda stengiasi, kad puolėjas apskritai neatmuštų kamuoliuko, o jei atmuša - pagauti jį ore arba pristatyti į kažkurią bazę anksčiau, nei ten nubėga puolėjas.

Populiarinti žaidimą Lietuvoje bandė didysis sporto entuziastas, lakūnas Steponas Darius. 1922-1923 m. Kaune vyko varžybos, lietuviai netgi sužaidė draugiškas rungtynes su estais, kurias laimėjo 11:7. Visgi beisbolas mūsų šalyje tarpukariu netapo labai populiarus, o sovietmečiu apskritai buvo uždraustas.

XXI amžiaus Lietuvoje beisbolas nėra kažkokia egzotika. Dovydas Neverauskas yra žaidęs elitinėje JAV MLB lygoje, mūsų šalies rinktinė nuolat dalyvauja Europos čempionato atrankos varžybose. Šią vasarą atrankoje pagaliau nusišypsojo sėkmė - lietuviai pateko į 2025 m. Europos čempionatą.

Tai priimtas, tai išmestas

Beisbolas ilgai buvo olimpinio judėjimo paribiuose - ne savas, bet ir nevisai svetimas. Parodomosios rungtynės žaistos 1900, 1912, 1924, 1936, 1956 ir 1964 m. olimpinėse žaidynėse. Kai kurie mačai sulaukė didelio dėmesio, pavyzdžiui, 1956 m. Melburne Australijos ir JAV beisbolininkų rungtynes stebėjo net 114 tūkst. žiūrovų. 1984 ir 1988 m. žaidynėse jau vyko ne atskiros rungtynės, parodomieji turnyrai, kuriuose žaidė po keletą komandų.

Nuo 1992 iki 2008 m. beisbolas buvo visaverčiu olimpinės šeimos nariu. Tiesa, olimpiniuose turnyruose nedalyvavo patys geriausi žaidėjai. 1992 ir 1996 m. net ir taisyklės leido dalyvauti tik mėgėjams, o vėliau, kai atsirado teorinė galimybė žaisti MLB beisbolininkams, klubai atsisakė juos išleisti.

Tai, kad neatvykdavo žvaigždės, nepatiko Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vadovams ir beisbolas buvo išbrauktas iš programos. Tuometinis IOC prezidentas Žakas Rogas (Jacques Rogge) paaiškino, ko reikia, kad beisbolas grįžtų. Reikia pritraukti geriausius žaidėjus ir griežtai laikytis Tarptautinės antidopingo agentūros taisyklių.

2012 m. Londone ir 2016 m. Rio de Žaneire beisbolas nebuvo žaidžiamas. Galimybę sugrįžti suteikė tai, kad 2021 m. žaidynės vyko Tokijuje, o Japonijoje beisbolas yra labai populiarus. To nepasakysi apie Prancūziją, tad Paryžiuje šio žaidimo neišvydome. Žaidynių organizatoriai gali pasiūlyti IOC keletą sporto šakų, populiarių jų šalyse, į pageidavimus įprastai yra atsižvelgiama.

Kubiečių auksas

JAV - beisbolo tėvynė, tad atrodytų pagrįsta spėti, jog amerikiečiai olimpinėse žaidynėse susišlavė daugiausiai medalių. Visgi toks spėjimas būtų neteisingas. JAV į žaidynes siųsdavo studentus ir žemesnių lygų žaidėjus, o Kuba, kurioje beisbolas irgi yra labai populiarus, deleguodavo geriausius sportininkus. Kubiečiai iškovojo auksą 1992, 1996 ir 2004 m. bei sidabrą 2000 ir 2008 m. Amerikiečiai laimėjo tik 2000 m. 2008 m. olimpiniais čempionais tapo korėjiečiai, o 2021 m. - šeimininkai japonai. Prieš trejus metus Tokijuje Kubos rinktinė apskritai nežaidė.

Beje, reikalavimas atsiųsti geriausius beisbolininkus taip ir nebuvo išgirstas. Taip, japonai būtent geriausius ir siuntė, bet 2021 m. finale jų įveiktai JAV rinktinei atstovavo arba veteranai, tuo metu nežaidę MLB, arba jauni beisbolininkai, į elitinę lygą patekę jau po žaidynių.

Aišku, kad Los Andžele amerikiečiai, kaip ir japonai, bus tarp favoritų. Kas dar gali tikėtis medalių? Ankstesnėse žaidynėse medalius yra pelniusios Taivano, Nikaragvos, Australijos, Kanados ir Dominikos Respublikos komandos.Tokijuje bronza atiteko Dominikos Respublikai. Kaip matome, tarp prizininkių - nė vienos Europos valstybės.Tokijuje Europai atstovavo Izraelio rinktinė, aplenkusi tik meksikiečius ir likusi šeštoje pozicijoje.

Akivaizdu, kad Europos komandos Los Andžele nebus tarp favoričių nei beisbole, nei softbole. Softbolas yra beisbolo variacija, jį olimpinėse žaidynėse žaidžia moterys. Šis žaidimas buvo programoje 1996, 2000, 2004 ir 2008 m., paskui vėl atsirado Tokijuje. Tris pirmuosius olimpinius softbolo turnyrus laimėjo amerikietės, 2008 ir 2021 m. stipriausios buvo japonės. Medalius yra pelniusios Australijos, Kinijos ir Kanados komandos.

Žaidimas iš amžių glūdumos

Los Andželo žaidynėse žiūrovai matys daug lazdų ir kamuolių, nes šis inventorius yra pagrindinis ir krikete. Tiesa, šiame žaidime lazdos plokščios. Krikete dar yra nedideli varteliai, pastatyti abiejuose maždaug 20 m ilgio aikštelės galuose. Puolančios komandos atstovas meta kamuolį, jis ir visa komanda stengiasi nugriauti vartelius. Besiginančioje komandoje aktyvūs būna tik du žaidėjai, jie bando rinkti taškus (ranus) atmušimais arba perbėgimais.

„Atmušėjai stengiasi lazda kuo toliau numušti į aikštę vartelių kryptimi metamą kamuolį ir pasikeisti vietomis, t.y. nubėgti prie priešingų vartelių ir, jei galima, grįžti atgal. Bėgiojama tol, kol vienas iš atmušėjų praranda teisę žaisti, t.y. kai varteliai nuverčiami.

Kamuolio metikas stovi prie vienų vartelių, saugas - prie kitų. Metikas taiko kamuolį į priešingus vartelius, norėdamas juos nugriauti. Po 6 metimų žaidėjai keičiasi vietomis. Kamuolį meta kitas komandos gaudytojos žaidėjas. Už vartelių esantis saugas gaudo neatmuštus kamuolius ir stengiasi ranka su kamuoliu nugriauti vartelius, kol gynėjas bėga nuo vienų vartelių prie kitų", - taip žaidėjų funkcijas apibūdina Visuotinė lietuvių enciklopedija. Taškus galima rinkti ne tik bėgiojant, bet ir išmušant kamuolį už aikštės ribų.

Lietuvoje kriketas irgi žaidžiamas, bet daugiausiai - užsieniečių, atvykusių iš šalių, kuriose ši sporto šaka yra labai populiari. O populiari ji buvusiose Didžiosios Britanijos kolonijose.

Kriketas turi panašumų į beisbolą, bet jo istorija - daug senesnė. Jis tikrai jau buvo žaidžiamas XVI amžiuje, o XVIII amžiuje buvo nustatytos oficialios taisyklės ir atsirado kriketo klubai. Tradiciškai kriketas - džentelmenų sportas, žaistas aristokratų ar viduriniosios klasės atstovų. Žinoma, išplitus po pasaulį ir keičiantis laikams, socialinė žaidimo terpė kiek pasikeitė. XXI amžiaus Pakistanas ar Indija - ne XIX amžiaus Anglija. Azijoje ir Australijoje dėl kriketo iš proto eina dešimtys milijonų žmonių, nebūtinai pasiturintys džentelmenai.

Sutrumpintos rungtynės

Teoriškai kriketas yra žaistas olimpinėse žaidynėse. Iš tiesų įvyko tik vienerios rungtynės 1900 m. Paryžiaus žaidynėse, kuriose buvo daug painiavos ir mačo dalyviai vargu ar patys suprato, kad yra olimpiečiai. Tose rungtynėse mėgėjiška komanda iš Didžiosios Britanijos nugalėjo Prancūzijos ekipą. Jai taip pat daugiausiai atstovavo britai, bet gyvenantys Prancūzijoje.

Ilgą laiką įtakingiausios kriketo organizacijos pačios nenorėjo grįžti į olimpinę šeimą. Pavyzdžiui, prieštaravo Indijos bei Anglijos ir Velso federacijos. Problemą kėlė ir tai, kad klasikinio kriketo rungtynės trunka 3-4 dienas, sunku įsivaizduoti jų įkomponavimą į žaidynių grafiką.

Laimei, yra daug kriketo atmainų. Olimpiniu tapo T20 (Twenty 20) formatas, kuriame rungtynės trunka maždaug 3,5 valandos. Pirmosios tarptautinės T20 rungtynės sužaistos palyginti neseniai, 2004 m. Nuo 2007 m. kas dvejus metus vyksta pasaulio čempionatai. Nuo šiemetinio čempionato juose dalyvauja po 20 rinktinių, anksčiau jų būdavo 16.

Pažvelgę, kas laimi pasaulio pirmenybes, suprasime, kas diktuoja madas. Čempionatą po 2 kartus laimėjo Vest Indijos, Anglijos ir Indijos rinktinės, po kartą - Pakistano, Šri Lankos ir Australijos. Vest Indijos rinktinė yra jungtinė 12-os angliškai kalbančių Karibų regiono valstybių komanda. Žinoma, olimpinėse žaidynėse tokios būti negalės, reikės formuoti atskiras ekipas. O anglai kartu su velsiečiais ir škotais turės atstovauti jungtinei Didžiosios Britanijos komandai.

Šiemet pasaulio čempionatas surengtas Vest Indijoje ir JAV. Amerikiečiai turnyre dalyvavo pirmą kartą, šeimininkų teisėmis, Los Andžele jie vargu ar bus tarp favoritų. Pasaulio čempionato finale Indija nugalėjo Pietų Afriką. Tarp dalyvių buvo valstybės, kurių pavadinimai sporto kontekste mums skamba egzotiškai - Nepalas, Omanas, Uganda, Namibija. Pusfinalyje žaidė Afganistanas. O štai europiečių šioje kompanijoje nedaug. Neskaičiuojant anapus Lamanšo esančių salų, pirmenybėse dalyvavo tik Nyderlandai.

Nuo 2009 m. rengiami ir T20 kriketo moterų pasaulio čempionatai. 6 kartus čempione tapo Australija, po kartą - Anglija ir Vest Indija.

Nors kriketas lietuviams yra beveik nepažįstamas, kaip ir daugeliui europiečių, galima neabejoti, kad Los Andžele jis sulauks daug dėmesio, bent jau išeiviai ar turistai iš Azijos bei Karibų plūs būriais. 2012 m., kai vyrų pasaulio čempionatas vyko Šri Lankoje, vidutinis rungtynių lankomumas buvo 23,8 tūkst. 2016 m. Indijoje jis siekė maždaug 22 tūkst. Šiemetinio čempionato finalą Barbadoso sostinėje Bridžtaune stebėjo beveik 28 tūkst. sirgalių.

Anonsas

Kitame straipsnyje pristatysime lakrosą, skvošą ir amerikietiško futbolo variaciją - flag football.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių minčių sukėlė žinia apie G.Palucko NT Brazilijoje ir Turkijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+17 +22 C

+9 +17 C

+10 +16 C

+17 +24 C

+19 +23 C

+19 +24 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-2 m/s