Sunki Dakaro pradžia

(5)
Publikuota: 2023 sausio 02 14:35:00, Arūnas ABROMAITIS
×
Rokas Baciuška po pirmojo Dakaro etapo šventė pergalę, bet greitai paaiškėjo, kad džiaugtis nėra kuo. Mariano Chytkos nuotr.

Saudo Arabijoje prasidėjo prestižinis Dakaro ralis, kuriame Lietuvai atstovauja septyni ekipažai. Gerus rezultatus pirmąsias dvi varžybų dienas demonstravo Rokas Baciuška, laimėjęs tiek prologą, tiek pirmąjį etapą. Visgi teisėjų skirta bauda išstūmė bagio vairuotoją iš lentelės viršūnės.

Prologas lenktynininkams buvo tarsi apšilimas, jame reikėjo įveikti tik 13 km. Iš trijų pagrindinėje automobilių klasėje startavusių lietuvių geriausiai pasirodė Benediktas Vanagas su šturmanu iš Estijos Kuldaru Siku (Kuldar Sikk), užėmęs 16-ąją vietą. Gintas Petrus su šturmanu portugalu Žozė Markesu (Jose Marquez) liko 48-as, o Vaidotas Žala su kitu portugalu Paulo Fjuza (Paulo Fiuza) - tik 62-as.

Sunkvežimį vairuojantis Vaidotas Paškevičius, kurio ekipaže yra Slavomiras Volkovas ir Tomas Gužauskas, prologe užėmė 13-ąją poziciją. Į dešimtukus pateko du lietuviai. Keturratį vairuojantis Laisvydas Kancius finišavo devintas, o R.Baciuška su šturmanu iš Ispanijos Orioliu Vidaliu Montichano (Oriol Vidal Montijano) laimėjo T4 klasės bagių varžybas. Tomas Jančys su šturmanu Irmantu Bražiūnu šioje klasėje užfiksavo 37-ą rezultatą.

Tikrasis Dakaras prasidėjo sekmadienį, kai ralio meistrai pirmajame etape įveikė 603 km, iš kurių 367 km sudarė greičio ruožai. Vienu iš T4 klasės favoritų vadinamas R.Baciuška vėl parodė, kad taikosi į aukščiausias pozicijas ir vėl pasiekė pergalę. Tiksliau, manė, kad pasiekė pergalę, nes buvo klasifikuotas pirmuoju po finišo.

Netrukus paaiškėjo, jog Rokas gavo net 15 min. baudą, nes neva nepasiekė vieno iš vadinamųjų „kelio taškų". Pats R.Baciuška teigė turįs įrodymų, kad tašką pasiekė, tad komanda parašė protestą. Bauda nubloškė jį iš pirmosios vietos į devintąją, nuo lyderio lenko Eriko Gočalo (Eryk Goczal) Rokas atsiliko 12 min. 46 sek. T.Jančys po pirmojo etapo buvo 19-as.

Automobilių varžybose po pirmojo etapo pirmavo ispanas Karlosas Sainsas (Carlos Sainz). V.Žala bei B.Vanagas, kaip ir R.Baciuška, buvo „pavaišinti" baudomis. V.Žala viršijo greitį tuose ruožuose, kuriuose jis ribojamas, ir dėl to iš jo atėmė 1 min. B.Vanagas praleido „kelio tašką", šio nusižengimo neneigė ir gavo 15 min. baudą. Bendrojoje įskaitoje Vaidotas atsidūrė 11-oje pozicijoje, Benediktas - 24-oje. G.Petrus buvo 35-as. Kitose klasėse du Lietuvos ekipažai savo pozicijas pagerino. L.Kancius po pirmojo etapo atsidūrė šeštoje vietoje, V.Paškevičius - devintoje.

Vakar antrajame etape lenktynininkų laukė 589 km trasa, įskaitiniai buvo 430 km. Pirmas iš lietuvių finišą pasiekė L.Kancius. Preliminariais duomenimis, keturratininkas užėmė penktąją vietą. Penktas jis buvo ir bendrojoje įskaitoje.

Automobilių varžybas vakar laimėjo katarietis Naseras Al Atija, o lyderiu išliko K.Sainsas. G.Petrus etapo įskaitoje klasifikuotas 29-uoju, bendrojoje - 31-uoju. V.Žalai etapas buvo labai nesėkmingas. Jis tarp pirmojo ir antrojo tarpinių finišų sugadino tris ratus ir ilgai laukė pagalbos. Vos pajudėjus iš vietos, ekipažą sustabdė gedimas. Tuomet V.Žala nusprendė, kad tikrai nespės įveikti trasos per duotą laiko normą, todėl nuvažiavo tiesiai į bivaką. B.Vanagas taip pat prarado kelias valandas. Vos etapui prasidėjus, sustojo ir V.Paškevičiaus sunkvežimis. Šių ekipažų likimas paaiškėjo tik vakare.

T4 klasėje R.Baciuška etape užėmė septintąją vietą. Bendrojoje įskaitoje preliminariais duomenimis jis buvo šeštas.