respublika.lt

Tėvai ir sūnūs, suvieniję jėgas sporte

(0)
Publikuota: 2024 spalio 18 18:20:21, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Lebronas Džeimsas sulaukė ypatingo momento - prie jo „Lakers“ komandoje prisijungė sūnus Bronis. EPA - Eltos nuotr.

Gražu žiūrėti, kaip tėvas ir sūnus žaidžia kartu, mėto į krepšį ar gainioja kamuolį ant futbolo vejos. Tokių šeimų - daugybė. Netrūksta ir pavyzdžių, kai sūnus paseka tėvo pėdomis ir tampa profesionaliu sportininku.

 

Tačiau tik labai retu atveju tėvas ir sūnus išbėga į aikštelę vienoje komandoje. NBA lygoje pirmieji tai padarė Lebronas Džeimsas (LeBron James) ir jo sūnus Bronis (Bronny), kartu apsivilkę „Los Angeles Lakers" marškinėlius. Anksčiau tokių atvejų užfiksuota futbole, ledo ritulyje ir beisbole.

Išsipildžiusi svajonė

Metų pabaigoje 40-metį švęsiantis L.Džeimsas unikalus daug kuo - sugebėjimais, sportiniu ilgaamžiškumu, rekordais. Neseniai Lebronas pasižymėjo dar vienu unikaliu pasiekimu. Jis tapo pirmuoju NBA krepšininku, rungtyniavusiu kartu su sūnumi. Tai įvyko ikisezoninėse rungtynėse, kurias „Lakers" 114:118 pralaimėjo „Phoenix Suns" ekipai.

Tėvas ir sūnus kartu žaidė tik 4 min. 9 sek., tačiau šio epizodo jie neužmirš visą gyvenimą.

„Ruošiausi rungtynėms taip, lyg tai būtų įprastas mačas. Tačiau kai išėjome į aikštelę ir jis stovėjo šalia, jausmas buvo toks, tarsi būtume atsidūrę „Matricoje". Atrodė, kad vyksta kažkas nerealaus", - įspūdžiais pasidalino L.Džeimsas. „Nuolat galvoju apie jį kaip apie tėtį, nes jis ir yra mano tėtis. Tačiau kai žaidžiu, jis yra tiesiog komandos draugas. Rungtynių metu galvoju tik taip", - sakė Bronis, istorinio mačo dieną minėjęs 20-ąjį gimtadienį.

NBA metraščiuose yra daug tėvų ir sūnų dinastijų, tačiau jų pasirodymus aikštelėse skirdavo bent keleri metai. Arčiausiai prasilenkė Džeraldas Vilkinsas (Gerald Wilkins) ir jo sūnus Damienas. Tėvas baigė karjerą 1999 m. vasarį, sūnus debiutavo NBA 2004 m. lapkritį.

Rekordų medžiotojas L.Džeimsas jau keletą metų neslėpė, kad nori dar kartą perrašyti istoriją. Šiemet „Lakers" vadovai priartino legendos svajonę prie realybės, naujokų biržoje pasirinkdami Bronį 55-uoju šaukimu. Prieš tai jaunuolis vieną sezoną praleido Pietų Kalifornijos universiteto „Trojans" komandoje, kurioje rinko vos 4,8 taško.

Tiek kuklus startas studentų krepšinyje, tiek žemas šaukimas biržoje rodo, kad Bronis vargu ar bent iš tolo prilygs tėvui, kuris 4 kartus tapo NBA čempionu, 4 kartus buvo išrinktas naudingiausiu sezono žaidėju ir 20 kartų pateko į „Visų žvaigždžių" rungtynes.

Rygos snaiperiai

Lietuvos krepšinyje unikalaus tėvo ir sūnaus dueto, žaidusio vienoje profesionalų komandoje, dar nėra buvę. Arvydas Sabonis aukščiausiame lygyje varžėsi daugiau nei du dešimtmečius, bet jo sūnūs vis tiek buvo per maži, kad suspėtų parungtyniauti su tėvu. Kartu pavyko pažaisti tik šeimų krepšinio turnyruose, kai didysis Sabas jau buvo baigęs profesionalo karjerą.

Visgi sūnaus ir tėvo duetas žaidė visai netoli - Latvijoje. Snaiperio savybėmis pagarsėjęs Valdis Valteris buvo vienas geriausių visų laikų Latvijos krepšininkų, 1982 m. tapęs pasaulio, o 1981 ir 1985 m. - Europos čempionu. Karjerą V.Valteris užbaigė 1997 m., jau būdamas 40-ies, Rygos „Broceni" klube, kurį tuo metu ir treniravo. Geru metiku tapo ir jo sūnus Sandis, „Broceni" gretose žaidęs nuo 1994 m. Keletą metų tėvas ir sūnus rungtyniavo kartu.

Abu po įvartį

Karjeros saulėlydyje pažaisti su sūnumis panoro ne vienas garsus futbolininkas. Garsiausias iš jų - brazilas Rivaldas (Rivaldo), 2002 m. tapęs pasaulio čempionu, o 1999 m. išrinktas geriausiu planetos žaidėju.

Gražiausius savo metus „Barcelona" ir „Milan" klubuose praleidęs puolėjas prieš „pensiją" nutarė grįžti namo ir kelis sezonus žaidė Brazilijoje. 2014 m. kovą Rivaldas paskelbė apie futbolininko karjeros pabaigą, tačiau išliko San Paulo komandos „Mogi Mirim", kuriai atstovavo jaunystėje, prezidentu. Toje komandoje žaidė jo sūnus Rivaldinjas (Rivaldinho).

2015 m. birželį 43-ejų Rivaldas nutarė grįžti į aikštę, bet tik vienam mačui. Tėvas ir sūnus žaidė rungtynėse, kuriose „Mogi Mirim" 3:1 nugalėjo „Macae" ekipą. Tiek Rivaldas, tiek 20-metis Rivaldinjas įmušė po įvartį.

„Galiu tik padėkoti Dievui, nes po 15 mėnesių pertraukos grįžau, turėjau laimės sužaisti kartu su sūnumi ir įmušti įvartį. Dar smagiau, kad įmušė ir jis. Manau, sukūrėme istorija. Esu girdėjęs apie atvejus, kai tėvas su sūnumi žaidžia kartu, tačiau dar niekada tėvas ir sūnus nemušė įvarčių oficialiose rungtynėse", - sakė Rivaldas.

Rivaldinjui dabar jau 29-eri. Jis netapo garsiu futbolininku, bet duonai aikštėje užsidirba. Palikęs Braziliją, Rivaldinjas žaidė Rumunijoje, Bulgarijoje ir Lenkijoje. Šiuo metu puolėjas rungtyniauja aukščiausiame Rumunijos divizione, Konstantos ekipoje „Farul".

Šeimyninė ranga Suomijoje

Net su dviem sūnumis spėjo pažaisti saugas iš Rusijos Aleksejus Jeriomenka. Karjeros pabaigoje jis įleido šaknis Suomijoje, kur 1999-2003 m. atstovavo Helsinkio komandai HJK. Du sezonus tame pačiame klube žaidė ir A.Jeriomenkos sūnus Aleksejus jaunesnysis. Tėvo ir sūnaus bendradarbiavimas buvo vaisingas - 2002 ir 2003 m. HJK laimėjo Suomijos čempionatą, 2003 m. - ir šalies taurę.

Palikęs HJK, A.Jeriomenka vyresnysis dar du sezonus pažaidė Jakobštado ekipoje „Jalo", o pastarojoje veterano partneriu aikštėje tapo kitas sūnus Romanas. Įdomu, kad visi trys Jeriomenkos žaidė toje pačioje pozicijoje. „Atrodo, kad negalėjau jų išmokyti jokio kito vaidmens", - juokavo A.Jeriomenka jaunesnysis.

Jo sūnūs pasirinko atstovauti Suomijai ir tapo svarbiais nacionalinės komandos futbolininkais. Aleksejus rinktinėje sužaidė 57 rungtynes ir įmušė 14 įvarčių, Romano sąskaitoje - 73 rungtynės ir 5 įvarčiai.

Visai netoli nuo Suomijos, Švedijoje, pažaisti su sūnumi labai norėjo Henrikas Larsonas (Henrik Larsson), geriausiais laikais buvęs nacionalinės komandos lyderiu. Puolėjas rinktinėje sužaidė net 106 mačus ir pelnė 37 įvarčius, o 2006 m. jis su „Barcelona" laimėjo Čempionų lygą.

2013 m., jau baigęs profesionalo karjerą, H.Larsonas nutarė pasirodyti aikštėje vilkėdamas „Hogabors" marškinėlius. Šis klubas žaidė Švedijos ketvirtajame divizione, tad veteranui rūpėjo ne sportinės ambicijos, o galimybė parungtyniauti kartu su 15-mečiu sūnumi Jordanu. Sužaidęs vos vieną mačą ir pasiekęs tikslą, H.Larsonas vėl pakabino sportbačius ant vinies.

Visai šalia svajonės išsipildymo buvo Islandijos futbolininkai Arnoras ir Eiduras Gudjonsenai (Gudjohnsen). Arnoras karjerą nacionalinėje komandoje baigė 1996 m. draugiškose rungtynėse su Estijos vienuolike. Per pertrauką jį pakeitė sūnus Eiduras, tad šįkart tėvas ir atžala šiek tiek prasilenkė. „Labiausiai apgailestauju dėl to, kad nežaidėme kartu. Žinau, kad dėl to labiausiai apgailestauja ir Eiduras", - pripažino A.Gudjonsenas.

Trys vienoje komandoje

Ledo ritulyje savo išgaamžiškumu garsėjo Gordis Hou (Gordie Howe). 1946-1980 m. puolėjas sužaidė 26 sezonus NHL ir 6 sezonus WHA lygoje, kuri aštuntajame dešimtmetyje bandė konkuruoti su NHL. Nenuostabu, kad tokią ilgą karjerą turėjęs ledo ritulininkas sulaukė aikštelėje jau suaugusių savo sūnų.

1971 m. G.Hou paskelbė, kad traukiasi, tačiau po poros metų nutarė prisijungti prie WHA klubo „Houston Aeros". Pastarajame žaidė Gordžio sūnūs Markas ir Montis (Monty). Beje, Markas pirmąjį įvartį profesionalo karjeroje įmušė praėjus lygiai 27 metams nuo pirmojo tėvo įvarčio.

Visa Hou trijulė dar kartą susijungė 1979-1980 m. sezone NHL klube „Hartford Whalers". Nors Gordžiui buvo jau 52-eji, jis savo paskutiniame sezone pasižymėjo 15 įvarčių ir 26 rezultatyviais perdavimais. Jaunesnysis sūnus Markas NHL lygoje išsilaikė dar ilgai - iki 1995-ųjų. Vyresnėlis Montis nebuvo toks sporto ilgaamžis kaip tėvas ir brolis, jo karjera baigėsi 1985 m.

Kietas ir kietesnis

Elitinėje beisbolo lygoje MLB kol kas užfiksuotas tik vienas atvejis, kai tėvas ir atžala žaidė vienoje komandoje. Tuo pasižymėjo Kenas Grifis (Ken Griffey) ir jo sūnus Kenas jaunesnysis. Grifių šeimos vyrai sujungė jėgas 1990 m. „Seattle Mariners" komandoje. Tėvui tuo metu buvo 40, jis žaidė priešpaskutinį savo sezoną, 20-metis sūnus tik pradėjo kelią į aukštumas.

Jei Džeimsų šeimoje žvaigždė yra tėvas Lebronas, o sūnui Broniui sunku prognozuoti puikią karjerą NBA, tai Grifių atveju sūnus pranoko tėvą. Tiesa, tėvas irgi buvo nepėsčias. K.Grifis vyresnysis 1975 ir 1976 m. tapo MLB čempionu, 3 kartus pateko į „Visų žvaigždžių" rungtynes. Sūnus netapo čempionu, tačiau net 13 kartų žaidė „Visų žvaigždžių" rungtynėse, 1997 m. buvo išrinktas naudingiausiu lygos beisbolininku, o po karjeros pateko į beisbolo „Šlovės muziejų".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokias užsienio keliones renkatės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar turite vaikų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

+1 +6 C

+6 +12 C

+5 +11 C

+8 +11 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s