respublika.lt

Trečias Venckaičių dinastijos olimpietis

(0)
Publikuota: 2024 balandžio 13 15:46:41, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Kelią į Paryžių Mindaugui Venckaičiui (dešinėje) atvėrė trys pergalės atrankos turnyre Azerbaidžane. Valdo Malinausko nuotr.

Mindaugas Venckaitis pasirūpino, kad šauni Lietuvos imtynių tradicija nebūtų sulaužyta. Po Nepriklausomybės atkūrimo mūsų imtynininkai dalyvavo visose olimpinėse žaidynės, dabar jau aišku, kad bent vienas mūsiškis bus ir ateinančią vasarą Paryžiuje.

 

Azerbaidžano sostinėje Baku vykusiame atrankos turnyre M.Venckaitis laimėjo tris kovas ir pelnė Lietuvai olimpinį kelialapį. Jei viskas klostysis pagal planą, Mindaugas taps jau trečiuoju Venckaičių šeimos atstovu svarbiausioje sporto šventėje. Anksčiau olimpinėse žaidynėse dalyvavo jo broliai Valdemaras ir Edgaras. Lietuvos graikų-romėnų imtynių rinktinės treneris Mindaugas Ežerskis teigia, kad tris brolius vienija bendras bruožas - kovingumas

Svorio kategorijoje iki 97 kg kovojantis M.Venckaitis Baku vieną po kito įveikė turką Doganą Jilmazą (Dogan Yilmaz), olandą Taironą Sterkenburgą (Tyrone Sterkenburg) ir Serbijai atstovaujantį kartvelą Mihailą Kadžają. Pastaroji kova buvo lemiama, ji atvėrė Mindaugui kelią į Paryžių. Kelialapius kiekvienoje svorio kategorijoje gavo po du stipriausius sportininkus. Beje, M.Kadžają lietuvis nugalėjo jau ne pirmą kartą. Pernai M.Venckaitis buvo stipresnis už kartvelą pasaulio čempionato ketvirtfinalyje.

Nors kelialapis nėra vardinis, Lietuvai Paryžiuje turėtų atstovauti būtent Mindaugas. 22-ejų sportininkas pratęsė ne tik Lietuvos graikų-romėnų imtynių, bet ir šeimos tradicijas. 2008 m. olimpinėse žaidynėse Pekine kovojo Valdemaras Venckaitis, 2012 m. Londone ir 2016 m. Rio de Žaneire - Edgaras Venckaitis.

Dar viena Lietuvos imtynininkų tradicija - geri pasirodymai Azerbaidžano sostinėje. 2007 m. Baku vykusiame pasaulio čempionate dabartinis rinktinės treneris M.Ežerskis iškovojo sidabrą, o V.Venckaitis - bronzą. Po trejų metų ten pat surengtame Europos čempionate bronzą pelnė Mindaugas Mizgaitis. M.Venckaitis iš Baku grįžo su nemažiau svarbiu laimikiu.

„Jau tapo tradicija, kad Baku mums - sėkmingas miestas. Yra miestų, kurių mes nemėgstame, kuriuose dažniausiai sekasi blogai, o Baku jau ne pirmus metus sukelia geras emocijas. Tačiau manau, kad tai - tik atsitiktinumas", - sakė M.Ežerskis.

Su rinktinės treneriu kalbėjomės ne tik apie M.Venckaičio pasiekimą, bet ir apie netolimą ateitį, nes kova dėl olimpinių kelialapių dar nebaigta. Gegužės 9-12 d. Stambule (Turkija) imtynininkai turės paskutinį šansą, ten vyks pasaulinis atrankos turnyras.

- Vienas kelialapis yra geras rezultatas ar Azerbaidžane tikėjotės daugiau? - paklausėme Mindaugo EŽERSKIO.

- Be abejo, tikėjomės. Graikų-romėnų imtynių komandoje buvo penki sportininkai. Kažkurie padarė klaidų, kažkurie nesusitvarkė su nervais. Nieko nepadarysi, maždaug už mėnesio vyks antrasis atrankos turnyras Stambule ir ten bandysime iškovoti daugiau kelialapių. Į antrąjį turnyrą važiuoja tokie pajėgūs sportininkai kaip Mantas Knystautas, Kristupas Šleiva, Justas Petravičius. Manau, turėtų būti dar vienas ar du kelialapiai. Bent vieno tikrai tikiuosi iš pasaulio čempionato prizininko Manto Knystauto (atrankos turnyre Baku M.Knystautas nedalyvavo, jo svorio kategorijoje varžėsi Romas Fridrikas, - aut. past.).

- M.Venckaitis ir pernai pasaulio čempionate buvo per žingsnį nuo kelialapio. Jūsų akimis žiūrint, ar Mindaugas Baku kovojo geriau nei pasaulio pirmenybėse?

- Pasaulio čempionate Mindaugas pralaimėjo papildomą kovą dėl patekimo į olimpines žaidynes. Sunku palyginti jo pasirodymą ten ir Baku, nes buvo kiti varžovai. Tačiau Mindaugas ir pasaulio čempionate, ir šiame turnyre parodė, kad yra kovotojas. Jam nesvarbu, jei varžovų vardai yra garsūs, jei tenka kovoti su čempionais ar prizininkais. Jis išeina ir kovoja, kaip anksčiau jo broliai. Tai yra visų brolių Venckaičių bruožas. Manau, šis bruožas Mindaugui ateityje padės iškovoti dar ne vieną pergalę.

- Kuri atrankos turnyro kova Mindaugui buvo sunkiausia?

- Visos trys buvo nelengvos, jose netrūko įtampos. Persvara rezultatuose buvo nedidelė - 3:1, 3:2, 5:2. Imtynėse tarp aukščiausio lygio sportininkų yra labai plona riba, per plauką laimi arba ne. Kova visada gali pasisukti kitaip, tačiau pasisuko taip, kaip buvo palanku mums. Sakyčiau, psichologiškai sunkiausia buvo paskutinė kova, nuo kurios viskas priklausė.

- Serbijai atstovaujantį kartvelą M.Venckaitis nugalėjo jau ne pirmą kartą. Galima teigti, kad šis varžovas Mindaugui yra palankus?

- Galbūt. Mindaugas kupinas jaunatviško maksimalizmo, o Serbijos atstovui jau 34-eri. Jam tai turbūt paskutinė galimybė patekti į olimpines žaidynes. Amžius jaučiasi, jis jau truputį lėtesnis, galbūt nori ramiau laimėti kovą, pasaugoti jėgas. Per tiek metų gal ir traumų nemažai buvo. Manau, tokie, vyresni, varžovai Mindaugui palankūs. Jis visada išeina kovoti, o jį apgauti jau darosi sunku. Kuo toliau, tuo daugiau sukaups patirties ir kovoti su juo taps dar sunkiau.

- Paminėjote bendrą brolių Venckaičių bruožą - kovingumą. Tarp brolių yra ir daugiau panašumų ar kitais atžvilgiais jie yra visai skirtingi sportininkai?

- Jie panašūs tik tuo, kad mėgsta imtyniauti, kovoti. O šiaip kaip žmonės ir sportininkai yra skirtingi, kiekvienas su savo privalumais ir trūkumais.

- Pagal taisykles į Paryžių galėtų važiuoti kitas Lietuvos atstovas šioje svorio kategorijoje, nes kelialapis iškovotas valstybei. Kokia jūsų nuomonė, ar M.Venckaitis dar gali būti pakeistas?

- Mindaugas kelialapį iškovojo, jis ir važiuos. 100 procentų. Mes niekada taip nedarome, nors kitose šalyse tokių pakeitimų pasitaiko. Pas mus, jei sportininkas iškovoja kelialapį, jį ir gauna. Tiesa, iki olimpinių žaidynių dar liko trys mėnesiai. Mindaugą pakeistume kitu sportininku tik tuo atveju, jei jis patirtų traumą ir dėl sveikatos būklės negalėtų kovoti. Jei Mindaugas bus sveikas, tikrai važiuos imtyniauti į Paryžių.

- Iš šalies gali pasirodyti, kad, jei sportininkas iškovoja kelialapį vėlai, atrankos varžybose, jo tikrai neverta priskirti prie olimpinių žaidynių favoritų. Ar tokia nuomonė teisinga?

- Taip tikrai nėra. Dabar žiūrime, kas jau pateko į žaidynes M.Venckaičio svorio kategorijoje. Liko dar trys vietos, bet šiaip sąrašas jau maždaug aiškus ir pagal tai, kas kokiu keliu pateko, tikrai nieko negalima pasakyti. Tarp nepatekusių, kurie sieks kelialapio turnyre Stambule, yra daugybė pasaulio čempionatų prizininkų, Europos čempionų. Nieko nereiškia, ar tu patenki pirmas, ar paskutinis. Olimpinėse žaidynės kiekviena kova bus sunki. Ir mūsų olimpiniai prizininkai M.Mizgaitis bei Aleksandras Kazakevičius į žaidynes pateko per atrankos turnyrus. Svarbiausia yra patekti. Mindaugas ir pats labai laimingas, kad pasiekė svajonę. Tačiau apetitas kyla bevalgant, su tuo, kad kelialapis yra, jau susigyvenome. Dabar reikia galvoti, kaip olimpinėse žaidynėse pakilti kuo aukščiau arba iškovoti medalį. Galimybių tikrai turime, reikia tik gerai pasiruošti.

- Atrankos turnyre Stambule kiekvienoje svorio kategorijoje bus išdalinta po tris, o ne po du kelialapius. Ar dėl to šansai juos iškovoti didėja? Juk Baku kovojo tik europiečiai, o Stambule susirinks sportininkai iš viso pasaulio.

- Šansų padaugėja. Baku buvo taip, kad pralaimi vieną kovą ir viskas, eini ilsėtis. O Stambule, jei pralaimėsi kovą, galėsi tikėtis, kad tavo varžovas pateks į finalą. Tada atsiveria galimybė pakovoti dėl trečiojo kelialapio. Tiesa, Stambule kovos ne tik europiečiai, atvažiuos azijiečiai, Pietų Amerikos sportininkai. Tačiau graikų-romėnų imtynėse europiečiai užima lyderių pozicijas. Svarbiausia susitvarkyti su jais, imtynininkai iš kitų žemynų neturėtų pridaryti daug problemų. Tie sportininkai iš kitų žemynų, kurie turėjo patekti į žaidynes, jau pateko, atsirinko savo žemynų atrankos turnyruose.

- Turbūt didžiausias viltis siejate su sunkiausia svorio kategorija (iki 130 kg), kurioje varžysis M.Knystautas?

- Taip, nors neatmesčiau ir K.Šleivos, kuris kovoja svorio kategorijoje iki 67 kg. Baku jam nepavyko pirmoji kova su turku, bet, manau, jis gali pasivaržyti dėl kelialapio. Bus sunku, nes liko daug stiprių varžovų, tačiau, kol yra šansas, reikia kovoti. Nemažai pajėgių sportininkų liko ir M.Knystauto svorio kategorijoje. Yra 6-7 maždaug vienodo lygio imtynininkai ir nepasakysi, ar laimės Mantas, ar kažkuris iš jų. Kovos bus sunkios, o svarbiausia bus susitvarkyti su savo galva. Tai, o ne varžovai, yra didžiausias iššūkis.

- Pats dalyvavote trejose olimpinėse žaidynėse. Ką patarsite ne tik M.Venckaičiui, bet ir kitiems į Paryžių galbūt vyksiantiems Lietuvos imtynininkams bei tolimesnės ateities olimpiečiams?

- Patarčiau daryti tai, ką kiekvieną dieną darai ant imtynių kilimo. Nereikia sureikšminti, kad tai yra atranka ar olimpinės žaidynės. Reikia daryti, ką darai jau daugybę metų. Daryti, ką moki, o ne galvoti, kas bus po to. Viskas labai paprasta. Reikia tiesiog išeiti ant kilimo, susitikti su varžovu ir jį atakuoti.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
10
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s