Dukart olimpinis ir dukart pasaulio čempionas Virgilijus Alekna neabejoja, kad svarbiausiose varžybose iškovoti titulai yra svarbesni už pasaulio rekordus. Tai nereiškia, jog jis nesidžiaugia sūnaus Mykolo pasiekimu.
Ankstesnis vyrų disko metimo pasaulio rekordas išsilaikė beveik 38 metus, kol buvo pakeistas M.Aleknos rezultatu - 74,35 m. V.Alekna mano, kad sūnus gali numesti diską ir virš 75 metrų, nes jo karjera dar tik prasidėjo. Peržengti 75 metrų ribą gali ir kiti elitiniai diskininkai, tačiau Mykolo koziriai - jaunystė ir sugebėjimas greitai pasiekti bei išlaikyti gerą sportinę formą. Rekordų medžioklėje padeda ir tai, kad M.Alekna gyvena JAV, kuriose netrūksta tinkamomis sąlygomis pasižyminčių aikštynų.
Naktį į pirmadienį V.Alekna miegojo mažiau nei įprastai. Jis stebėjo Ramonoje (JAV) vykusias „Oklahoma Throws Series" varžybas, kuriose, kaip jau skelbėme, M.Alekna nusviedė diską 74,35 m.
„Varžybos mūsų laiku vyko ne taip jau vėlai, apie 12 ar 1 valandą, taigi palaukiau. Tikėjau, kad gali būti pokyčių rekordų lentelėje", - „Vakaro žinioms" sakė V.Alekna.
Apie tai, kad gali būti pokyčių rekordų lentelėje, dar prieš varžybas įspėjo Mykolo treneris Mantas Jusis. Lūkesčiai pasiteisino - krito 1986 m. pasiektas vokiečio Jurgeno Šulto (Jurgen Schult) pasiektas pasaulio rekordas (74,08 m). Rekordas, iki kurio V.Aleknai 2000 m. trūko vos 20 cm. Olimpinis ir pasaulio čempionas neslepia, jog savo karjeros zenite tikėjosi padaryti tai, ką praėjusį savaitgalį padarė jo sūnus. Kita vertus, V.Alekna nekeistų į pasaulio rekordą nė vieno iš savo medalių, pelnytų aukščiausio rango varžybose.
- Ar tas stadionas Ramonoje kažkuo ypatingas, kad visi laukė rekordo? - paklausėme V.ALEKNOS.
- Iš tiesų ten net ne stadionas, o paprastas mėtymo aikštynas, bet sertifikuotas, atitinkantis tarptautinėms metimų varžyboms keliamus reikalavimus. Ten yra atvira vietovė ir pučia pastovūs, stiproki vėjai. Tai ir yra didžiausias vietovės privalumas. Ramonoje vyksta nemažai varžybų, vienos iš pagrindinių - tos, kurios vyko praėjusį savaitgalį. Jos turėjo ir tarptautinių varžybų statusą.
- Pasaulyje daug vietų, kur sąlygos tokios tinkamos mėtyti diską?
- Jų yra, ypač Kalifornijoje, kur Mykolas treniruojasi. Yra tų atvirų vietų, kur nėra didelių tribūnų, tinkamų pasiekti aukštus rezultatus. Panašiai pasiektas ir J.Šulto rekordas. Varžybos vyko nedideliame stadione netoli Baltijos jūros Šiaurės Vokietijoje. Išskirtiniai rezultatai dažniausiai ir pasiekiami tokiose vietose.
- Visi akcentuoja vėjo reikšmę. Koks vėjas disko metikui yra palankiausias?
- Dešiniarankiui disko metikui palankiausia, kai pučia priešinis vėjas iš dešinės. Iš 360 laipsnių yra 90 laipsnių galimo palankaus vėjo. Kiti vėjai netinka. Kairys vėjas trukdo, taip pat ir pučiantis iš nugaros.
- Kaip jūsų akimis atrodė tas rekordinis metimas? Iškart matėsi, kad metimas pavyko?
- Atrodė gerai. Matote, Mykolas geros sportinės formos ir prieš tai - ankstesnę savaitę jis dalyvavo savo universiteto varžybose, kuriose numetė diską toliau nei 71 m. Panašu, kad anos varžybos buvo visiškai be vėjo. Toks rezultatas be vėjo rodė, kad jis yra tikrai geros sportinės formos. Šiose varžybose vėjas šiek tiek padėjo įrankiui nuskristi toliau ir matome rezultatą. Skirtumas nuo anų varžybų - 3 metrai. Tokia yra vėjo pagalba. Buvęs pasaulio rekordininkas J.Šultas numetė 74 metrus, bet antras geriausias jo karjeros rezultatas buvo apie 70 metrų. Kitais atvejais nenumesdavo ir 70 metrų. Tai reiškia, J.Šultas irgi sulaukė išskirtinių sąlygų, padėjusių įrankiui nuskristi toliau.
- Kaip manote, ar per artimiausius kelerius metus realu peržengti 75 metrų ribą?
- Sunku pasakyti, bet manau, kad taip. Mykolui dar tik 21-eri, o diskininkai savo geriausius rezultatus pasiekia būdami 26-32 metų. Jei Mykolas toliau sportuos, galės numesti ir daugiau. Tačiau manau, kad tai gali padaryti ir kiti disko metikai - švedas Danielis Štalis (Daniel Stahl), slovėnas Kristjanas Čehas. Prie palankių oro sąlygų jie gali tai padaryti.
- Galbūt dabar prasidės intensyvesnė pasaulio rekordo medžioklė? Žinoma, ji vyko ir anksčiau, tačiau po Mykolo pasiekimo gal ir kiti elitiniai diskininkai ieškos palankių sąlygų, važiuos, sakykime, į tą pačią Ramoną?
- Kaip čia pasakius... Tam, kad pagerintum rekordą, reikia stipresnių vėjų, o jie dažniausiai vyrauja balandį, galbūt dar gegužę. Tai reiškia, turi jau pavasarį būti geros sportinės formos, jei nori važiuoti į tokias vietas medžioti rekordo. O pagrindinės metų varžybos, olimpinės žaidynės, pasaulio čempionatai įprastai vyksta vasaros antroje pusėje. Pernelyg anksti įgyti sportinę formą yra labai rizikinga. Juk nežinai, pagerinsi tą rekordą ar nepagerinsi, o po to gali nukentėti rezultatai svarbiausiose metų varžybose. Bandydamas anksti pasiekti gerą sportinę formą, gali ir patirti traumą.
Tas pats galioja ir Mykolui, bet jis yra jaunas sportininkas. Jam palyginti nesunku pasiekti optimalią sportinę formą. Juo labiau kad jam nereikia toli važiuoti iš namų Kalifornijoje. Kitiems europiečiams reikia perskristi Atlantą, prisideda aklimatizacijos faktorius. Jiems tas procesas yra sudėtingesnis. Daug kas bando medžioti rekordus, bet ne visiems pavyksta tai padaryti.
- Turbūt buvo labai apmaudu, kai pats per 20 cm priartėjote prie pasaulio rekordo, bet jo nepagerinote?
- Prisimenu, kad varžybos vyko Kaune. Nepasakyčiau, kad buvo ypatingai stiprus vėjas, bet jis buvo tinkamas - geras dešinys vakarų vėjas. Jis padėjo įrankiui nuskristi toliau, o ir aš 2000 m. buvau geros sportinės formos. Galvojau, kad pasaulio rekordą pagerinsiu jei ne šiose, tai kitose varžybose. Vėlesnė sportinė karjera parodė, jog to padaryti nepavyko.
- Pasvarstykime, kas būtų, jeigu būtų? Ar būtumėte vieną iš olimpinių žaidynių ar pasaulio čempionatų medalių iškeitęs į pasaulio rekordą?
- Laikausi nuomonės, kad rekordas yra laikinas dalykas. Kažkas jį pagerins ir rekordo jau neturėsi. Man svarbiausi atrodo titulai - olimpinio čempiono, pasaulio čempiono, nes jie lieka visam gyvenimui. Rekordas gyvuoja tol, kol ateina stipresnis už tave disko metikas. Pats sportininkas turi pasirinkti, kokie yra jo prioritetai. Žinoma, džiugu, jog Mykolui pavyko pagerinti rekordą, tačiau nemanau, kad jis galvoja, jog ir jo rekordas gyvuos 37 metus. Manau, taip jau nebus.
- Treneris M.Jusis sakė, kad geriausią sportinę formą Mykolas bandys pasiekti triskart per metus - dabar, per Europos čempionatą ir per olimpines žaidynes. Tai įmanoma?
- Mykolas pasakojo, kad jis ir prieš kalėdines atostogas metė apie 70 metrų. Jis tiek mėto nuolat. Nemanau, kad ta forma prideda jam labai daug metrų. Jis ją nuolat palaiko ir tai pavyksta. Sportinės formos piko labai nesureikšminu, nors, žinoma, vis tiek reikia paskirstyti krūvius treniruotėse. Manau, pavyks padaryti tai, ką sakė treneris Mantas.
- Gegužę planuojamas sugrįžimas į Lietuvą. Ar čia Mykolas ras tinkamas sąlygas pasiruošti svarbiausioms varžyboms?
- Mykolas kasmet grįždavo į Lietuvą, tik šiemet grįš mėnesiu anksčiau. Įprastai grįždavo birželio viduryje. Sąlygas kokias turime, tokios ir bus. Viskas čia gerai, Mykolas pabus namie. Vien tai yra didelis privalumas sportininkui, pusę metų nebūdančiam namie.
- Pats ketinate dalyvauti treniruočių procese?
- Mano dalyvavimas jau nėra būtinas, aš tik retkarčiais pasižiūriu. Nelabai kuo ir galėčiau padėti, treneriai su Mykolu turi savo treniruočių planus. Aišku, nuvyksiu į vienas kitas varžybas pasižiūrėti, kaip jam sekasi.
- Tokio jauno amžiaus pagerinus pasaulio rekordą ne vienas sportininkas galėtų susirgti žvaigždių liga. Iš šalies neatrodo, kad taip galėtų atsitikti jūsų sūnui, bet jūs geriau matote. Kaip manote, ar Mykolui gresia žvaigždžių liga?
- Pavojus visada yra, bet gal ne be reikalo Mykolas ir universitete studijuoja psichologiją. Tie psichologiniai dalykai matyt nėra tušti žodžiai, jie gali padėti sportininkui. Mykolas galės savo studijuojamą teoriją suderinti su praktika, įgyvendinti tai, ką išmoksta. Vasaros pabaigoje matysime, kaip pavyks susitvarkyti su psichologija, varžybų įtampa, varžovų spaudimu. Tai yra dalykai, kurių mokomasi kaupiant patirtį
Geriausių disko metimų dešimtukas
1. Mykolas Alekna (Lietuvia) - 74,35 m (2024 m. balandžio 14 d.).
2. Jurgenas Šultas (Rytų Vokietija) - 74,08 m (1986 m. birželio 6 d.).
3. Virgilijus Alekna (Lietuva) - 73,88 m (2000 m. rugpjūčio 3 d.).
4. Gerdas Kanteris (Estija) - 73,38 m (2006 m. rugsėjo 4 d.).
5. G.Kanteris - 72,02 m (2007 m. gegužės 3 d.).
6. G.Kanteris - 71,88 m (2008 m. gegužės 8 d.).
7-9. Jurijus Dumčevas (SSRS) - 71,86 m (1983 m. gegužės 29 d.).
Danielis Štalis (Švedija) - 71,86 m (2019 m. birželio 29 d.).
Kristjanas Čehas (Slovėnija) - 71,86 m (2023 m. birželio 16 d.).
10. Piotras Malachovskis (Lenkija) - 71,84 m (2013 m. birželio 8 d.).