respublika.lt

Čempionai, NBA žvaigždės ir sugrįžėliai

(2)
Publikuota: 2025 balandžio 07 08:15:12, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Juodkalnietis Nikola Vučevičius yra pagrindinis „Chicago Bulls“ „centras“. EPA-Eltos nuotr.

Ištraukti Europos čempionato burtai nulėmė, kad Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė B grupėje Tamperėje kausis su varžybų šeimininkais suomiais, vokiečiais, juodkalniečiais, britais ir švedais.

 

Varžovų statusas - labai įvairus, nuo pasaulio čempionų vokiečių iki po ilgos pertraukos į Europos pirmenybes sugrįšiančių švedų. Potencialiai NBA žvaigždžių gali būti ne tik vokiečių sudėtyje, nes Suomijai gali atstovauti Lauris Markanenas (Lauri Markkanen), Juodkalnijai - Nikola Vučevičius, Didžiajai Britanijai - Odžis Anunobis (OG Anunoby). Net ir Švedijoje yra pora krepšininkų, pravėrusių NBA duris.

Vokietija

Europos čempionatas prasidės rugpjūčio 27 d., laiko dar daug ir niekas nežino, kokias sudėtis surinks B grupės komandos. Visgi galima panagrinėti, koks yra jų potencialas, kokio lygio klubams atstovauja rinktinių krepšininkai.

Pavyzdžiui, Lietuva teoriškai turi tris NBA žaidėjus - Domantą Sabonį, Joną Valančiūną ir Matą Buzelį. Aiškėja, kad D.Sabonis atsisakys vykti į Europos čempionatą, tokiu atveju liks ne daugiau kaip du. Beveik nekelia abejonių, kad vokiškasis NBA legionas Tamperėje bus didesnis.

Vokietijos rinktinė pastaraisiais metais stabiliai yra tarp geriausių komandų. 2022 m. ji iškovojo Europos čempionato bronzą, 2023 m. pasipuošė pasaulio čempionato auksu, o pernai užėmė ketvirtąją vietą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Visa tai pasiekta, prie rinktinės vairo stovint treneriui Gordonui Herbertui. Po olimpinių žaidynių G.Herbertą pakeitė Aleksas Mumbru (Alex Mumbru), tačiau sudėtis neturėtų labai keistis, pagrindas išlieka nuo 2022-ųjų. Beje, 2022 m. Europos čempionato grupės etape vokiečiai lietuvius palaužė tik po dviejų pratęsimų (109:107).

Šiuo metu NBA klubų sudėtyse yra 7 Vokietijos krepšininkai: Denisas Šrioderis (Dennis Schroder), Francas Vagneris (Franz Wagner), Moricas Vagneris (Moritz Wagner), Tristanas da Silva, Arielis Hukportis, Aizėja Hartenštainas (Isaiah Hartenstein) ir Maksimiljanas Kleberis (Maximilian Kleber).

Du pastarieji rinktinėje nerungtyniauja jau seniai. A.Hartenštainas („Oklahhoma City Thunder") teoriškai galėtų sustiprinti nacionalinę komandą, o M.Kleberis („Los Angeles Lakers") rudenį pasakė, kad daugiau joje nebežais. Šį aukštaūgį stabdo traumos, po vasarį įvykusių mainų jis „Lakers" gretose dar nesužaidė nė vieno mačo.

A.Hukportis Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas dėl Kėdainių „Nevėžyje" praleisto 2020-2021 m. sezono. Prasimušęs į NBA, „centras" vaidina epizodinį vaidmenį „New York Knicks" klube. Šiuo metu jis traumuotas, bet ir būdamas sveikas vargu ar sulauktų didelio rinktinės trenerių štabo susidomėjimo.

Vokiečiams daug svarbiau tai, kad dėl gruodį patirtos traumos visam sezonui iš rikiuotės iškrito „Orlando Magic" vidurio puolėjas M.Vagneris, nuolat žaisdavęs rinktinėje. Jeigu M.Vagneris nespės pasveikti, jį bent iš dalies gali pakeisti kitas „Magic" krepšininkas, puolėjas T. da Silva. NBA debiutantas Orlande tikrai nėra statistas, jis renka 7,1 taško.

„Magic" gretose yra net trys vokiečiai. Be abejo, rinktinei svarbiausias F.Vagneris, NBA renkantis 24,2 taško. F.Vagneris kartu su veteranu D.Šrioderiu yra smogiamoji vokiečių jėga puolime. Nors D.Šrioderis pastaraisiais metais yra įsuktas į mainų karuselę ir neužsibūna nė viename klube, rinktinėje jo statusas nesikeičia. Po Paryžiaus žaidynių 17,2 taško ir 7,5 rezultatyvaus perdavimo vidurkiais pasižymėjęs įžaidėjas buvo įtrauktas į geriausių turnyro krepšininkų penketuką. NBA lygoje D.Šrioderio darbovietė dabar yra „Detroit Pistons" klubas, kuriame jis fiksuoja 10,7 taško ir 5,4 rezultatyvaus perdavimo vidurkius.

Prie NBA desanto vokiečiai gali pridėti solidžius Eurolygos krepšininkus. Iš NBA į „Monaco" persikėlęs Danielis Taisas (Daniel Theis) iškart tapo vienu geriausių Eurolygos „centrų". Miuncheno „Bayern" atstovauja Andreasas Obstas, Nikas Veileris Babas (Nick Weiler-Babb), Johanesas Foitmanas (Johannes Woigtmann) ir Oskaras da Silva (Oscar da Silva), Belgrado „Partizan" - Isakas Bonga (Isaac Bonga), „Paris Basketball" - Maodo Lo. Jei netrukdys traumos ir motyvacijos stoka, vokiečiai vėl bus vieni iš čempionato favoritų.

Suomija

2022 m. Europos čempionate Suomija atsidūrė gerokai aukščiau už Lietuvą - septintojoje vietoje (mūsiškiai - 15-ojoje). Daugiausiai prie to prisidėjo 27,9 taško rinkęs L.Markanenas, kurio atvykimas arba neatvykimas prieš kiekvieną didelį turnyrą suomiams yra svarbiausias klausimas.

Visgi šis sezonas puolėjui nepaliks geriausių įspūdžių. „Utah Jazz" yra blogiausia NBA komanda, o suomis nemažai rungtynių praleido dėl traumų. Jo taškų vidurkis tebėra aukštas - 19, bet tai nedaro įspūdžio, palyginus su užpraėjusiu sezonu, kai L.Markanenas rinko 25,6 taško ir žaidė „Visų žvaigždžių" rungtynėse.

Eurolygoje, kaip ir NBA, Suomija turi vieną savo atstovą - „Paris Basketball" puolėją Mikaelį Jantuneną. Jis yra tvirtas starto penketo narys, kurio statistikoje įrašytas 7,5 taško vidurkis. Pagrindinė M.Jantuneno užduotis yra mesti tritaškius, suomis tai daro ne stulbinančiu, bet neblogu 37,3 proc. taiklumu.

Du suomiai rungtyniauja aukščiausiame Ispanijos divizione, tiesa, lentelės gale esančiose komandose. Puolėjas Elijas Valtonenas (Elias Valtonen) atstovauja Granados „Coviran", aukštaūgis Aleksanderis Madsenas (Alexander Madsen) - Leidos „Hiopos". Po vieną suomį randame dar keliose stipriose Europos lygose. Italijoje žaidžia Edonas Madžuni (Edon Maxhuni, Dživovos „Scafati"), Vokietijoje - Olivjė Nkamua (Olivier Nkamhoua, Chemnico „Niners"), Graikijoje - Jakobas Grandisonas (Jacob Grandison, Salonikų PAOK).

Veteranas snaiperis Sasu Salinas duonai užsidirba Rumunijoje, „Cluj-Napoca" klube, su kuriuo pasiekė Europos taurės ketvirtfinalį. Pakeliui, aštuntfinalyje, suomio komanda eliminavo Vilniaus „Wolves".

Juodkalnija

Jei suomiai nuolat laukia L.Markaneno, tai juodkalniečiai - N.Vučevičiaus. Dukart NBA „Visų žvaigždžių" rungtynėse dalyvavęs „centras" neatstovavo savo šaliai 2022 m. Europos čempionate, bet rungtyniavo 2023 m. pasaulio pirmenybėse ir pernai vykusiame olimpiniame atrankos turnyre. 34-erių veteranas vis dar turi labai svarbų vaidmenį „Chicago Bulls" klube, kuriame pasižymi 18,6 taško ir 10 atkovotų kamuolių vidurkiais.

Net jei N.Vučevičius neatvyktų, juodkalniečių stiprioji grandis vis tiek būtų aukštaūgiai. Marko Simonovičius pora sezonų žaidė „Bulls", o dabar rungtyniauja Stambulo „Bahcesehir", vienoje geriausių Europos taurės komandų. Bojanas Dubljevičius ilgai buvo „Valencia" simbolis. Šį sezoną „centras" atstovauja kuklesnei Ispanijos ekipai - vidutiniokei Saragosos „Casademont". Ispanijoje - Mursijos UCAM - žaidžia ir sunkusis puolėjas Nemanja Radovičius.

Mažesnį pasirinkimą juodkalniečiai turi tarp perimetro krepšininkų. Verta paminėti Nikolą Ivanovičių, ginantį Brešos „Germani" garbę. Ši ekipa yra viena iš Italijos lygos lyderių. Kiti juodkalniečiai atstovauja kuklioms komandoms arba Podgoricos „Budučnost", bet pastarojoje jie atlieka antraeilius vaidmenis.

Kadangi trūksta gynėjų, rinktinėje visada yra natūralizuotas amerikietis. Keliuose pastaruosiuose didžiuosiuose turnyruose Juodkalnijai atstovaudavo Kendrikas Peris (Kendrick Perry) iš Malagos „Unicaja". Paskutiniame Europos čempionato atrankos lange natūralizuoto krepšininko vietą užėmė Džona Radebau (Jonah Radebaugh) iš UCAM.

Didžioji Britanija

Teoriškai geriausias Didžiosios Britanijos krepšininkas yra O.Anunobis. Londone gimęs, bet JAV užaugęs nigeriečių kilmės puolėjas žaidžia „Knicks" ir renka 17,6 taško. Kita vertus, ko jis būtų vertas rinktinėje, niekas nežino, nes O.Anunobis dar nėra apsivilkęs jos marškinėlių.

Įsitvirtinti anapus Atlanto bando dar vienas Didžiojoje Britanijoje gimęs vyrukas - Tosanas Evbuomvanas (Tosan Evbuomwan), antrą sezoną migruojantis tarp NBA ir G lygų. Puolėjas gavo šansą „Brooklyn Nets" klube, kuriame renka 9,2 taško ir atkovoja po 4 kamuolius.

Britų nėra Eurolygoje, bet keli krepšininkai, vedę rinktinę į tikslą atrankos varžybose, rungtyniauja stipriose nacionalinėse Europos lygose. Italijoje žaidžia gynėjas Kvinas Elisas (Quinn Ellis, Trento „Dolomiti Energia") ir puolėjai Akvasis Jeboa (Akwasi Yeboah, Trapanio „Sharks") bei Karlas Vitlas (Carl Wheatle, Venecijos „Umana Reyer"), Turkijoje - vidurio puolėjas Gabrielis Olasenis („Mersin"), Izraelyje - gynėjas Tarikas Filipas (Tarik Phillip, Jeruzalės „Hapoel").

Puolėją Mailsą Hesoną (Myles Hesson) Lietuvos krepšinio gerbėjai per televiziją gali išvysti beveik kiekvieną savaitgalį, nes jis vilki Klaipėdos „Neptūno" marškinėlius. LKL čempionate M.Hesonas yra geriausiu atveju vidutiniokas, bet rinktinėje jis svarbus. Tai rodo atrankoje fiksuotas 10,5 taško vidurkis.

Švedija

Švedija Europos krepšinio čempionate nežaidė nuo 2013 m. Ši šalis tikrai negarsėja krepšinio talentų gausa, tačiau ir jose yra keli žaidėjai, radę vietas stipriose lygose. Trys švedai rungtyniauja Ispanijos aukščiausiame divizione: įžaidėjas Liudas Hakansonas (Ludde Hakanson) ir vidurio puolėjas Simonas Birganderis - Mursijos UCAM, o gynėjas Melvinas Pancaras (Melwin Pantzar) - Bilbao „Surne".

ACB lygos komandoms ilgai atstovavo ir gynėjas Tobijas Borgas (Tobias Borg), dabar su „Palencia" persikėlęs į antrąjį divizioną. Minėti krepšininkai kartu su Lenkijoje žaidžiančiais Viktoru Gadeforsu (Viktor Gaddefors) ir Denzeliu Andersonu (Denzel Andersson) atrankoje daugiausiai prisidėjo prie to, kad švedai grįžtų į Europos čempionatą.

Rugpjūtį Švedija gali sulaukti pastiprinimo iš NBA. Pernai naujokų biržoje 37-uoju pakviestas puolėjas Bobis Klintmanas, 44-uoju - gynėjas Pelė Larsonas (Pelle Larsson). B.Klintmanas „Detroit Pistons" gretose kol kas sužaidė tik 7 rungtynes, per kurias nepelnė nė taško. Geriau sekasi P.Larsonui, kuris „Miami Heat" klube žaidžia nuolat ir fiksuoja 4 taškų vidurkį.

Apsivilkti Švedijos rinktinės aprangą galėtų ir Vilniaus „Wolves" puolėjas Džefris Teiloras (Jeffery Taylor), žaidęs 2013 m. Europos čempionate, tačiau jis užsiminė, kad į nacionalinę komandą grįžti neketina.

Lietuvos rinktinės tvarkaraštis

Rugpjūčio 27 d. Lietuva - Didžioji Britanija

Rugpjūčio 29 d. Lietuva - Juodkalnija

Rugpjūčio 30 d. Lietuva - Vokietija

Rugsėjo 1 d. Suomija - Lietuva

Rugsėjo 3 d. Lietuva - Švedija

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jus gąsdina didėjantis užsieniečių skaičius Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-5 +2 C

-3 +1 C

-4 +5 C

+4 +7 C

+4 +6 C

+3 +7 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-10 m/s