respublika.lt

„Rytas“ - kuklių varžovų kompanijoje

(1)
Publikuota: 2024 rugsėjo 30 09:12:42, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Būsimas vilniečių varžovas, „Falco“ gynėjas Benedekas Varadis (dešinėje) dar neseniai pats žaidė „Ryto“ komandoje. Eltos nuotr.

Vilniaus „Ryto" krepšininkai šią savaitę pradės dar vieną kampaniją FIBA Čempionų lygoje, kurioje iki šiol negali pasigirti solidžiais rezultatais - per keturis bandymus nėkart nepavyko patekti į ketvirtfinalį.

 

Šį sezoną vilniečiai turi puikias galimybes bent jau gerai startuoti ir tiesiausiu keliu nužygiuoti į „Top 16" etapą, nes burtai tikrai nenuskriaudė. „Rytas" F grupėje susidurs su Emilijos Redžo „Pallacanestro" (Italija), Sombathėjaus „Falco" (Vengrija) ir Vroclavo „Sląsk" (Lenkija) komandomis.

Emilijos Redžo ekipa pastaruoju metu nepasižymi nei garsiomis pavardėmis, nei pasiekimais Italijos čempionate. Sombathėjaus ir Vroclavo klubai yra tarp stipriausių savo šalyse, tačiau Europos turnyruose jų pasirodymai yra kuklūs.

Čempionų lygos formatas nepasikeitė, turnyre ir vėl dalyvaus 32 klubai, suskirstyti į 8 grupes. Grupių nugalėtojai pateks tiesiai į „Top 16" etapą, 2-3 vietas užimsiančios komandos dėl kelialapių kausis įkrintamosiose varžybose. „Top 16" etape bus suformuotos 4 naujos grupės. Į ketvirtfinalį pateks po du stipriausius grupių klubus, galų gale bus surengtas finalo ketverto turnyras ir jame paaiškės čempionai.

„Rytui" kol kas ir ketvirtfinalis yra nepasiekiama svajonė. Debiutiniame 2020-2021 m. sezone vilniečiai baigė kovą jau po pirmojo etapo. Po to dvejus metus pavyko patekti į „Top 16" etapą, o praėjusį sezoną „Rytas" iškrito po įkrintamųjų varžybų. Jeigu šį sezoną nepavyks tiesiausiu keliu atsidurti tarp 16-os geriausių klubų, vilniečiai galės kaltinti tik save. Nes komandai, turinčiai Lietuvos čempionės titulą, visi varžovai F grupėje yra tikrai įveikiami.

Emilijos Redžo „Pallacanestro"

„Ryto" sezonas Čempionų lygoje prasidės spalio 1 d. 21 val. Italijoje. Pirmasis varžovas - 50-metį šiemet minintis klubas, kuris niekada nebuvo Italijos krepšinio flagmanas, bet geriausiais laikais buvo atsidūręs šalia viršūnės. Geriausi metai buvo 2015-ieji ir 2016-ieji, kai „Pallacanestro" šalies čempionate pateko į finalą. Be to, 2015-aisiais pavyko laimėti Italijos Supertaurę. Tarptautinėje arenoje didžiausi pasiekimai susiję su žemesnio rango turnyrais. 2014 m. „Pallacanestro" laimėjo FIBA „Iššūkio" taurę, užpernai pasiekė FIBA Europos taurės finalą.

Praėjusį sezoną Emilijos Redžo ekipa tarptautinėje arenoje nežaidė, o Italijos čempionato reguliariajame sezone užėmė penktąją vietą ir vėliau ketvirtfinalio serijoje 2-3 nusileido Venecijos komandai „Umana Reyer".

„Pallacanestro" metraščiuose netrūksta lietuviškų pavardžių, ekipai atstovavo Donatas Slanina, Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai, Rimantas Kaukėnas. Beje, D.Lavrinovičius ir R.Kaukėnas Emilijos Redže žaidė būtent geriausiais laikais, kai pavyko iškovoti Italijos lygos sidabrą.

Įdomus faktas - 1989-1991 m. vienu iš „Pallacanestro" legionierių buvo Džo Brajantas (Joe Bryant), NBA legendos Kobės (Kobe) Brajanto tėvas.

Ieškant garsių pavardžių dabartinėje komandos sudėtyje, akys pirmiausiai krypsta į trenerį iš Graikijos Dimitrį Priftį. Jis yra padirbėjęs Eurolygoje, kai vadovavo Atėnų klubui „Panathinaikos".

Tarp krepšininkų solidžiu gyvenimo aprašymu išsiskiria gynėjas Džamaras Smitas (Jamar Smith), Eurolygoje atstovavęs Bambergo „Brose" (Vokietija), „Limoges" (Prancūzija) ir Malagos „Unicaja" (Ispanija) ekipoms. Tiesa, tai buvo seniai, dabar Dž.Smitui jau 37-eri.

Šiek tiek NBA ir Eurolygos patirties turi kitas gynėjas Kasijus Vinstonas (Cassius Winston). Gynėjų grandis Emilijos Redže apskritai atrodo stipriausia, bent jau „popieriuje". Be minėtų krepšininkų, joje yra amerikietis Džeilenas Barfordas (Jaylen Barford) ir į Italijos rinktinę ne kartą kviestas Mikelė Vitalis (Michele Vitali). Tarp aukštaūgių išsiskiria nebent Kvamas Četamas (Kwam Cheatham), nemažai pakeliavęs po Prancūzijos, Izraelio, Ispanijos ir Italijos klubus.

Sombathėjaus „Falco"

Vengrijoje jau kurį laiką nekyla klausimas, kuris krepšinio klubas šalyje yra stipriausias. „Falco" laimėjo Vengrijos čempionatą keturis pastaruosius sezonus, o iš viso - šešis kartus. Sombathėjaus klubo kolekcijoje yra ir šalies taurė, iškovota 2021 ir 2023 m.

Čempionų lygoje „Falco" žais šeštą sezoną iš eilės, bet joje, žinoma, pasiekimai yra daug kuklesni. Patekti į „Top 16" etapą pavyko tik 2021-2022 m. ir tada vengrų keliai susikirto su vilniečių. „Rytui" nebuvo lengva, dvejose tarpusavio rungtynėse komandos pasidalino po pergalę. Praėjusį sezoną „Falco" pasiekė 2 pergales iš 4 galimų ir savo grupėje užėmė paskutinę - ketvirtąją - vietą.

Įprasta manyti, kad stipriausiose tokių valstybių kaip Vengrija komandose pirmaisiais smuikais griežia legionieriai. Visgi Sombathėjaus legionas yra kuklus - puolėjų Marvino Klarko (Marvin Clark), Metju Tibio (Matthew Tiby) ir Trėjaus Digso (Trey Diggs) pavardės daugumai krepšinio gerbėjų turbūt nieko nesako. M.Klarkas ir M.Tibis yra „Falco" senbuviai, T.Digsas praėjusį sezoną žaidė Lenkijoje. Lietuvos krepšinio sirgaliams geriau žinoma vidurio puolėjo iš Serbijos Nikolos Popovičiaus, pusantro sezono žaidusio Panevėžio „Lietkabelyje", pavardė.

Tarp vietinių krepšininkų yra nuolatiniai Vengrijos rinktinės nariai - gynėjai Benedekas Varadis ir Zoltanas Perlas bei vidurio puolėjas Akošas Keleris (Akos Keller). B.Varadis 2022-2023 m. atstovavo „Rytui". Z.Perlas turi žaidimo aukščiausiame Ispanijos divizione patirties ir yra vienas rinktinės lyderių. 2022 m. Europos čempionate jis pasižymėjo 10,2 taško vidurkiu.

Vroclavo „Sląsk"

Buvo laikai, kai ir Lenkijoje niekam nekilo klausimas, kuris krepšinio klubas šalyje yra stipriausias. „Sląsk" trofėjų sąraše yra 18 laimėtų Lenkijos čempionatų, 14 taurių. Vroclavo klubas keletą sezonų žaidė Eurolygoje, pastarąjį kartą jis ten rungtyniavo 2003-2004 m.

Po to prasidėjo krizė, „Sląsk" nugarmėjo į antrąjį ir netgi trečiąjį divizioną, o į elitą sugrįžo 2020 m. Sugrįžęs greitai priminė apie save. 2022 m. „Sląsk" tapo Lenkijos čempionu, užpraėjusį sezoną pelnė sidabrą, praėjusį - bronzą.

Tai, kad net ir savo šalyje nepavyksta nuolat išlikti viršūnėje, signalizuoja, jog tarptautinėje arenoje apie viršūnes kol kas neverta net svajoti. „Sląsk" trejus metus žaidė Europos taurės turnyre ir nieko nenuveikė. Praėjusį sezoną Vroclavo klubas B grupėje pasiekė vos 2 pergales iš 18 galimų ir liko paskutinis - dešimtas. Tarp varžovų buvo „Lietkabelis", kuriam namie nusileista 71:75, o Panevėžyje - 75:91.

„Sląsk" sudėtyje praėjusį sezoną buvo Saulius Kulvietis, dabar atstovaujantis „Šiauliams". Tolimesnėje praeityje Vroclave žaidė ir garsesni Lietuvos krepšininkai - Tomas Pačėsas, Andrius Giedraitis, Gintaras Einikis, Dainius Adomaitis.

Vasarą Vroclavo klubas iš esmės pakeitė sudėtį. Pradėta nuo trenerio - į komandą grįžo joje jau dirbęs serbas Miodragas Rajkovičius. Tarp penkių naujų legionierių yra du aukštaūgiai, puikiai pažįstami Utenos „Juventus" sirgaliams. Amerikietis Redžis Linčas (Reggie Lynch) „Juvės" marškinėlius vilkėjo dalį 2022-2023 m. sezono, bosnis Ajdinas Penava - praėjusį sezoną.

Į Vroclavą atvyko du pajėgūs gynėjai iš JAV. Įžaidėjas Džeremis Senglinas (Jeremy Senglin) yra rungtyniavęs aukščiausiose Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos lygose. Atakuojantis gynėjas Aizėja Vaithedas (Isaiah Whitehead) porą sezonų ragavo NBA duonos „Brooklyn Nets" sudėtyje. Dar vienas naujokas - puolėjas Kenanas Blekširas (Kenan Blackshear) - šiemet baigė Nevados universitetą ir dar tik pradeda profesionalo karjerą. Legionierių gretose yra ir pernai Vroclave žaidęs gynėjas iš Dominikos Respublikos Anchelis Nunjesas (Angel Nunez).

Jei legionas atrodo gan grėsmingai, tai apie vietinius krepšininkus to pasakyti negalima. Garsiausi „Sląsk" lenkai - gynėjas Marcelis Ponitka ir 215 cm ūgio milžinas Adrianas Boguckis. Visgi M.Ponitka labiausiai garsėja ne žaidimu, o nesutarimais su vyresniu broliu, daug geresniu krepšininku Mateušu Ponitka (Mateusz Ponitka). A.Boguckis išgarsėjo ne tradiciniame, o 3x3 krepšinyje. Jis atstovavo Lenkijos rinktinei Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.

„Ryto" tvarkaraštis

Spalio 1 d. - su „Pallacanestro" (išvykoje)

Spalio 16 d. - su „Sląsk" (namie)

Spalio 30 d. - su „Falco" (namie)

Lapkričio 13 d. - su „Falco" (išvykoje)

Gruodžio 4 d. - su „Pallacanestro" (namie)

Gruodžio 18 d. - su „Sląsk" (išvykoje)

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar mokyklose turėtų vykti karinio parengimo pamokos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +8 C

+2 +7 C

+4 +8 C

+10 +14 C

+6 +10 C

+10 +11 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s