Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) jau antrose olimpinėse žaidynėse leido su moterimis boksuotis dviem vyrams, kurie pakeitė savo lytis. Nors šios „moterys" vis vien turi vyrišką smūgio jėgą, kuri gali būti 162 proc. didesnė už moters kumščio jėgą. Tad tuo metu, kai liberalai Lietuvoje aikčioja apie mušamas moteris ir reikalauja kuo greičiau ratifikuoti Stambulo konvenciją, tie patys liberalai ramiai, tolerantiškai stebės, kaip vyrai, tapę „moterimis", daužo moteris olimpiniame ringe.
Alžyrietis, 25 metų boksininkas, po lyties pakeitimo tapęs Imane Khelif ir iš Taivano kilęs, o dabar kilusi, 28 metų Lin Yu-Ting dalyvavo ir Tokijo olimpinėse žaidynėse, kur atitinkamai užėmė penktą ir devintą vietas. Tačiau kai abu buvę vyrai 2023 m. užsimanė boksuotis su moterimis pasaulio moterų bokso čempionate, bokso federacijos su tuo nesutiko. Abi „boksininkės" buvo diskvalifikuotos.
Sportininkės, kurioms jau teko patirti translyčių kumščio jėgą, sakė, jog smūgių būta itin stiprių ir nenorėtų to dar kartą patirti. Bet, matyt, olimpiadų organizatoriams patinka stebėti, kaip vyrai daužo moteris? Gal tų organizatorių toks švelniai kryptelėjęs skonis?
Tai neteisinga
Lietuvos bokso federacijos viceprezidentė Rasa BALČIAUSKIENĖ teigė, kad, jos nuomone, translyčiams boksuotis su moterimis yra be galo neteisinga:
„Aš esu baigusi sporto pedagogiką, studijavusi biochemiją, todėl žinau, kaip skiriasi vyrų ir moterų fiziniai duomenys, visa muskulatūra, fiziologija labai skiriasi. Išoperavus vieną, kaip aš sakau, organą, nepasikeis visos kitos gyvybinės funkcijos.
Nežinau, kas leidžia šitą dalyką olimpiadoje, bet juk yra sportininkų registracija, kažkokie duomenys, kad tie du sportininkai yra netikros moterys. Nenoriu jokiu būdu įžeidinėti žmonių, tegul gyvena, kaip nori, tik sakau, kad vyrų boksas su moterimis prasilenkia su viskuo. Ir darbe apie tai diskutavome, kad tai tikrai nepadorus dalykas, nes fiziologiškai tas translytis vis vien yra vyras.
Baisu! Pakviečia į olimpiadą vyrus, kad legaliai primuštų moteris! Tikrąja to žodžio prasme muš, nes visi suprantame, kad jėgos nebus lygios.
Neįsivaizduoju bokso legendos Algirdo Šociko, kad jis boksuotųsi su moterimi. Nors pati užsiiminėju boksu, apie boksą nemažai išmanau, bet jeigu mane įleistų į ringą su vyru, tikrai neįsivaizduoju, kaip baigtųsi mūsų dvikova, net ir esant to paties svorio. Turėtų būti atsakas visiems tiems žmonėms, kurie leido translyčiams su tikromis moterimis boksuotis."
Faktas, kad vyrai nuo moterų skiriasi
Kiokušin karatė sporto pasaulio ir Europos čempionė Margarita ČIUPLYTĖ, paklausta, kaip vertina, jog du buvę vyrai Paryžiuje boksuosis su moterimis, sakė, jog nėra įsigilinusi į šią situaciją, todėl nėra pasiruošusi tuo klausimu plačiai kalbėti. Pačiai M.Čiuplytei kovoti su karatistais vyrais neteko.
„Vyrai yra stipresni, - patikino M.Čiuplytė, - jų muskulatūra yra stipresnė, kaulai yra tankesni. Vidutinis vyras yra stipresnis už vidutinę moterį. Būtų teisingiau, kad moterys kovotų su moterimis."
Jau niekas nebestebina!
Stipriausias pasaulyje žmogus Žydrūnas SAVICKAS patvirtino, jog vyro kumščio smūgis yra dešimtimis procentų stipresnis už moters kumščio jėgą. Ž.Savickas pavadino dvejopų standartų politika liūdną faktą, jog tas pats europietiškasis pasaulis ratifikuoja Stambulo konvenciją, draudžiančią smurtą prieš moterį, ir tas pats pasaulis leidžia translyčiams mušti moteris bokso ringe.
Ar ateis laikas, kai translytės moterys ims veržtis ir į pasaulio galiūnų varžybas?
„Nemanau, - atsakė Ž.Savickas, - nors šiais laikais manęs jau niekas nestebina. Visgi tikiuosi, kad galiūnų sportas prie to neprieis, nes buvę vyrai moterų varžybose yra fiziškai lengvesni.
JAV universitetai sportininkus priima studijuoti nemokamai. Todėl kai kurie jauni vyrai tampa translyčiais, kad galėtų nemokamai studijuoti. Jie universitetuose užima moterų sportininkių vietas, nes yra pasiekę aukštesnių rezultatų.
O moterys, pasikeitusios lytį į vyrišką, į vyrų varžybas kažkodėl nesiveržia, nes vis vien yra silpnesnės, pralaimėtų. Tik atvirkščiai - buvę vyrai nori su moterimis rungtyniauti.
Čia iš tikrųjų yra toks sukčiavimas. Praėjusioje olimpiadoje irgi toks atvejis buvo. Dalyvavo sunkiaatletė iš Australijos, kuri iš tiesų buvo translytis vyras. Olimpiados yra labai tolerantiškos. Sporto federacijos, įskaitant ir bokso federaciją, neleidžia taip elgtis, bet olimpiadoms tai nesvarbu, čia TOK, ne federacijos organizuoja varžybas."
O kas bus, jei tikros moterys prieš translyčius pralaimės, o jie susižers moterų bokse olimpinius medalius?
„Iš tikrųjų jie nėra labai geri boksininkai, - nuramino Ž.Savickas, - tai atrodo, kad gal nelaimės medalių. Girdėjau, kad kažkada kažkur jau ėjo boksuotis su moterimis, tai patys sakė, jog kartais būdavo net lengviau boksuotis ne su moterimis, bet su vyrais.
Tie abu translyčiai nėra kažką labai daug laimėję, nors į Paryžiaus olimpiadą vis vien pateko. Žinau apie juos, nes jau keli metai apie translyčius kalbama, bet nesitikėjau jų pamatyti Paryžiaus olimpiadoje, juolab tokioje sporto šakoje. Gal kokioje nors bėgimo rungtyje galėtų translyčiai su moterimis rungtyniauti, bet tik ne bokse su moterimis muštis."
Komentuoja psichologas Vytautas ČEPAS:
Tiesą pasakius, aš olimpiados nežiūriu, nes nėra kaip žiūrėti, kai reklama ištisai eina...
O jeigu šitas cirkas, kaip čia pasakius, su translyčiais boksininkais vyksta, tai mes iš esmės sujaukiame visą per tūkstantmečius nusistovėjusią gyvenimo sanklodą, kada vyrai buvo vyrai - rūpinosi, kad moterys ir vaikai būtų sotūs, saugojo juos, gynė. Dabar visa tai sujaukėme ir neaišku, dėl ko.
Leisti lytį pasikeitusiems vyrams boksuotis su moterimis yra vienas iš tokių baisesnių dalykų. Bet kadangi dabar tų lyčių priskaičiuojama labai daug, tai, matyt, teks naujoms lytims organizuoti papildomas olimpiadas. Na, gėjai gali rungtyniauti su vyrais, bet translyčiai, binariniai visokie, priklausomai nuo to, kokia lytis jiems susisapnuoja, galėtų rengti kasmėnesines olimpiadas. Šiandien jie eina ir mušasi su kažkuo, kas vienokią ar kitokią lytį įsivaizduoja, kitą mėnesį - su kažkuo, kas kitokią įsivaizduoja. Tada gal ir išspręstume problemą.
Dabar keistais vadinami žmonės, kurie normaliai, kaip čia pasakius, tradiciškai (nors tas žodis dabar labai nemadingas), elgiasi, bet nematau jokio reikalo ardyti tą tradicinę sistemą. Tarkime, jei kas nors draustų mums gerti vandenį, leistų gerti tik alų ir degtinę. Norint galima tokį dalyką padaryti, bet prie ko tai privestų?
Tie vyrai buvę - jie gi hormonų vyriškų tikrai turi daugiau negu tos, su kuriomis kovos! Garbinga moteris turėtų atsisakyti dalyvauti tokiame renginyje, bet ta Paryžiaus olimpiada, kai pasižiūrėjau kelis kartus, tai nelabai kuo skiriasi nuo „Eurovizijos". Tai rodo, kad pasauliui artėja galas, kad kažkas turi įvykti. Jūs pasižiūrėkite - dabar ne olimpiada, bet kažkoks apsisaugojimas nuo teroro aktų, kur daugiau dėmesio skiriama apsisaugojimui nei sportui. Nors olimpiada yra džiaugsmo, sporto, taikos šventė. Karai per olimpiadas būdavo nutraukiami. O dabar ne tik, kad karai nenutraukiami, bet kariaujančios valstybės, okupantės dalyvauja olimpiadoje. Pačioje olimpiadoje daugiau policininkų negu sportininkų. Kokia čia laimė ir koks čia džiaugsmas? Kur čia citius, altius, fortius? Čia reikia tik sveiką kailį išnešti iš tokios olimpiados ir tada visą gyvenimą ją prisiminsi. Ypač, jei būsi sportininkė moteris, kurią translytis primuš... Ir primuš, nes jis, nors buvęs, testosterono vis vien turi daugiau.
Aš dalyvavau dviejose olimpiadose - Londone ir Rio de Žaneire, bet ten nieko panašaus nebuvo. Ten viskas buvo tvarkinga. O Paryžiuje - pradedant olimpiados atidarymu, matyt, ir uždarymą padarys panašų. Matyt, uždaryme iš viso lakstys kažkokios, sakykim, būtybės. Nesuprasi, ar ten žmogysta, žmoga, žmogėnas ar dar kas nors.
Negalime mes skirti tiek dėmesio mažumoms, visiškai nekreipiant dėmesio į daugumos poreikius. Į daugumos, kuri yra šio pasaulio šerdis, kur gyvybės procesas nenutrūksta, kur vyksta reprodukcija, kur auga vaikai.