respublika.lt

Pacientai eilėse laukia metų metus

(193)
Publikuota: 2023 birželio 12 13:37:27, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Pacientai eilese laukia metu metus. Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

Dalį pacientų piktina eilės gydymo įstaigose, kai specialisto konsultacijos tenka laukti net kelis mėnesius. Bet, pasirodo, tai dar ne riba, kai kur situacija dar prastesnė. Štai norint patekti pas vaikų ortodontą Kaune gali tekti laukti trejus metus. Pacientams tokia situacija nesuprantama, ypač, kai pas tą patį specialistą privačiai galima patekti po trijų mėnesių. Tik situacija pradėjus domėtis žiniasklaidai ir politikams, negalią turinčiai pacientei buvo padaryta išimtis.

 

Dėl tokios absurdiškos situacijos į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi mama Olgita. Pabandžiusi užregistruoti savo dvylikametę dukrą vaikų ortodonto konsultacijai Kauno klinikose, moteris nustėro išgirdusi, kad laukti teks iki 2026 m.

Nepriima net dėl anomalijų

„Nesvarbu, ar atvejis sunkus, ar ne, Kauno klinikose patekti pas ortodontą galima tik po trejų metų. Mano vaiko atvejis išskirtinis ir sudėtingas - jai yra sąkandžio anomalija, ji negali tiek laukti, kitaip situacija labai pablogės. Bet, pasirodo, visai nesvarbu, kokia yra problema, eilė visiems yra bendra. Dabar esame užregistruoti tik į laukiančiųjų eilę 2026 m.", - sakė Olgita, auginanti negalią turinčią dukrą.

Dėl šios situacijos ji kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir gavo atsakymą, kad ortodonto konsultacija yra prieinama Alytaus poliklinikoje, kur mergaitė jau buvo gydyta, tačiau specialistai pagelbėti negalėjo. „Tarp pasiūlytų buvo ir kitas variantas, kur medikas dirba tik su plokštelėmis. Tad mums jis taip pat negalėtų padėti. Tai atvejis, kuriam tikrai reikia klinikose dirbančių profesionalų paslaugų, mus jau įspėjo, kad bus reikalingos kelios operacijos ir kitas gydymas", - sako moteris.

Patirtimi pasidalijusi socialiniame tinkle, moteris sulaukė ir kitų mamų komentarų, kurios pasakoja, kad laukti metus ir ilgiau iki konsultacijos pas ortodontą jau tapo normalu kone visoje Lietuvoje.

Dar labiau Olgita nustebo, kai sužinojo, kad privačiai paslaugas pas tą patį specialistą galima gauti daug greičiau: „Valstybinėje įstaigoje specialistai padirba po porą valandų, o visą likusį laiką dirba privačiai. Pasidomėjau, kad privačiai mus priimtų po trijų-keturių mėnesių. Bet tai jau būtų mokamos paslaugos.

Susidaro situacija, kad žmogus būtų priverstas gydytis privačiai ir mokėtų pinigus. Bet tikrai ne visi gali sau leisti gydytis privačiai. Vien konsultacija kainuoja apie 70 eurų, o kur dar tyrimai, nuotraukos ir visa kita. Žinau, kad viltį praradę tėvai net kreditus ima, kad gautų gydymą vaikui bent privačiai."

Antrarūšiais būti nenori

Olgita kreipėsi į Seimo narius ir sako, kad rankų nenuleis. „Kažkodėl kai dingsta Seimo pirmininkės sūnus, keliami straigtasparniai, o kodėl mano vaikas turi būti antrarūšis ir diskriminuojamas? Prieš metus palaidojau savo vyresnę dukrą, dėl savo vaikų aš kovosiu iki galo.

Štai prieš du mėnesius pagaliau sulaukėme vizito pas akių gydytoją, pas kurį eilėje taip pat reikėjo laukti tris mėnesius, kad būtų atliktas nuodugnus tyrimas su klinikose esančiu specialiu aparatu. Mums atvykus iš Druskininkų, dukrai buvo paprasčiausiai patikrinta rega, kaip tai būtų galima buvę padaryti ir savo mieste. O mums buvo pasakyta, kad patikrinimui specialiu aparatu eilės dar ilgesnės. Žinokite, aš taip supykau, kad apšaukiau medikes ir išsireikalavau to tyrimo. Mums buvo atrakintas kabinetas, kuriame yra aparatas, ir atliktas tyrimas.

Įsivaizduojate, užrakintas kabinetas, niekas nenaudoja. Kur tos pusės metų eilės? Visą gyvenimą mokame mokesčius, o mums priklausančio gydymo dar turime ateiti ir išsireikalauti? Tai nenormali situacija", - pasakojo Olgita.

Priima, kiek gali

Kad laukti reikia tiek ilgai, neneigia ir pačios Kauno klinikos. Kauno klinikų Ortodontijos klinikos vadovė prof. Kristina Lopatienė sako, kad šiuo metu priimamas maksimalus pacientų skaičius, kokį tik įmanoma aptarnauti, o gydytojo ortodonto konsultacijos laukia 2 tūkst. pacientų: „Registracija pas gydytojus neribojama, tačiau šiuo metu eilė iš tiesų yra labai ilga.

Maksimaliai klinika kas mėnesį gali priimti 10-15 naujų pacientų, tuo tarpu pageidaujančių konsultuotis ir gydytis čia kiekvieną mėnesį kreipiasi nuo 200 iki 300 pacientų. Kauno klinikose nėra galimybių užtikrinti dar daugiau paslaugų, nes vienam gydytojui ortodontui tenkantis krūvis jau ir taip yra daugiau nei maksimalus."

Medikė nurodė, kad nors ortodontijos paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų visoje Lietuvoje teikia 21 gydymo įstaiga, Kauno klinikų Ortodontijos klinikoje suteikiama beveik 50 proc. visų Lietuvoje teikiamų aukščiausio lygio specialistų kompetencijos reikalaujančių paslaugų.

Siūlo kreiptis į kitas įstaigas

Sveikatos apsaugos ministerija, paprašyta pakomentuoti, ar situacija, kai vizito pas specialistą reikia laukti trejus metus, yra normali, nurodė, kad kiekvienoje gydymo įstaigoje paslaugų laukimo eilės yra skirtingos. Ministerija priminė, kad jeigu paciento netenkina laukimo laikas konkrečioje gydymo įstaigoje, jis su tuo pačiu siuntimu gali kreiptis į kitą gydymo įstaigą, kurioje eilė yra trumpesnė.

„Sveikatos apsaugos ministerija ir kitos atsakingos institucijos imasi kompleksinių priemonių, kad eilės pas gydytojus mažėtų: mažinama gydytojų administracinė našta, perskirstomos specialistų funkcijos, tobulinama išankstinės pacientų registracijos informacinė sistema, ir kt", - nurodė ministerija.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) „Vakaro žinioms" nurodė, kad gauti valstybės finansuojamą ortodonto konsultaciją galima tik apsilankius įstaigoje, kuri turi sutartį su Teritorine ligonių kasa (TLK). Už suteiktas ortodonto odontologo konsultacijas PSDF lėšomis sumokama gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo. Jeigu asmuo kreipiasi į įstaigą, kuri sutarties dėl šių paslaugų neturi, tuomet už paslaugas reikia susimokėti. Už savo lėšomis įsigytas paslaugas kompensacija iš PSDF nemokama.

Naujausiais duomenimis, šių metų balandžio mėnesį 26 sveikatos priežiūros įstaigos VLK pateikė informaciją apie ortodonto odontologo laukimo eiles (pagal veiklos vietas). Iš 26 įstaigų 11 yra viešosios, 15 - privačios. Viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų duomenimis, jose dirba 26 ortodontai odontologai. Privačių gydymo įstaigų duomenimis, jose dirba 17 ortodontų odontologų. Kiek jų dirba ir ten, ir ten, nurodyta nebuvo.

VLK duomenimis, 2022 m. buvo suteikta daugiau nei 23 tūkst. ortodonto odontologo paslaugų, apmokamų iš PSDF, iš jų vaikams - daugiau nei 22 tūkst. paslaugų. Išlaidos iš PSDF siekė apie 600 tūkst. eurų, iš jų vaikams - apie 550 tūkst. eurų.

Interviu su Seimo sveikatos reikalų komiteto vicepirmininku Remigijumi Žemaitaičiu:


- Ar komitete žinoma situacija apie tokias eiles?

- Žinome, neseniai apie tai kalbėjome komitete. Tai yra protu nesuvokiama situacija, kuri kilo todėl, kad Sveikatos apsaugos ministerija nesugeba tinkamai atlikti vadybinių dalykų. Tai reiškia, kad nepaskirstyti poreikiai, o kartu, nors žinoma, kad tokių specialistų reikia, rezidentūroje neskiriamas tinkamas finansavimas.

Turime ir daugiau skandalingų situacijų. Pavyzdžiui, tai, kad savaitgaliais Klaipėdoje nei vienoje gydymo įstaigoje nėra mikrochirurgo. Įsivaizduokite, jeigu nutiktų autoįvykis, trauma, kurios metu būtų nutraukta ranka, pagalbos nėra ir žmogų reikėtų vežti iš Klaipėdos į Kauną. Neseniai nutikus tokiam įvykiui, kol vaikas su nupjautu pirštu buvo nugabentas į Kauną, paaiškėjo, kad audiniai jau mirę ir vaikas liko be piršto. Argi tai yra gerovės valstybė?

- Kokie pokyčiai reikalingi?

- Mes gal kokius dešimt kartų apie tai kalbėjome Seime. Pernai lapkričio mėnesį plenarinio posėdžio metu apie tai taip pat kalbėjau, kai buvo tvirtinamas Privalomo sveikatos draudimo fondo biudžetas, kuris siekia 530 mln. eurų. Tai yra didžiulis biudžetas, tačiau ministerija kažkodėl neperka reikalingų paslaugų, o likutis bus paimtas ir skirtas krašto apsaugai. Bet kas yra prioritetas valstybėje - žmogaus sveikata ar pinigų taškymas? Be to, esu įsitikinęs, kad jeigu to reikėtų politiko vaikui, jis gautų paslaugas čia ir dabar.

- Mama sužinojo, kad privačiai pas tą patį specialistą galėtų patekti po trijų mėnesių, tik paslauga jau būtų mokama...

- Taip yra todėl, kad valstybė neskiria paslaugos apmokėjimo ir nuperka tik konkretų kiekį gydytojo konsultacijų. Pavyzdžiui, valstybė apmoka 30 vieno gydytojo konsultacijų. Įstaigos vadovas čia nieko padaryti negali. Tuomet specialistas eina dirbti privačiai, kur jis suteikia 200 konsultacijų per mėnesį, o už jas pacientai jau turi susimokėti patys.

Kartais man atrodo, kad valstybėje vyksta genocidas sveikatos sistemos griovimo forma tam, kad Lietuvoje atsirastų tik privačios gydymo įstaigos. Taip, kaip yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taip nutikus, dalis žmonių negautų gydymo. Tai aktualu tiek pačioms privačioms klinikoms, tiek draudimo kompanijoms, tiek bankams. Kartais man atrodo, kad tai ir yra tikslas.

Pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tyrimo valstybinėje įstaigoje reikia laukti keturis mėnesius. Bet jeigu sutinki mokėti ir eiti privačiai, gali paslaugą gauti per kelias dienas. Sakau tai iš asmeninės patirties. Po traumos man lapkritį buvo skirtas tyrimas, kuris būtų atliktas tik gegužės mėnesį. Gerai, kad aš turiu galimybę susimokėti. Kreipiausi privačiai, ir už 150 eurų man už kelių dienų buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad plyšę raiščiai ir raumuo.

- Ką daryti paprastam žmogui, kuris negali susimokėti? Žmogus moka mokesčius, kad gydymo paslaugos jam būtų užtikrintos.

- Lieka tik skubios pagalbos variantas. Žmogus gali kreiptis, vaizduoti, kad reikalingas pagalba jau dabar ir didelė tikimybė, kad pagalba bus suteikta. Skamba ciniškai, bet tokia yra realybė.

Pergalė

„Vakaro žinioms" ruošiant straipsnį, su redakcija susisiekė Olgita ir padėkojo už pagalbą. Pasirodo, situacija pradėjus domėtis žiniasklaidai ir politikams, Olgitos dukrai buvo padaryta išimtis. Su mama susisiekė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė ir nurodė mobilų telefoną, kuriuo paskambinusi mama sužinojo, kad jos dukra pas ortodontą Kauno klinikose bus priimta anksčiau. Preliminari data - rugpjūtis. Mama džiaugiasi pasiekta pergale, tačiau tai - tik išimtis. O visi kiti pacientai ir toliau lieka laukti kelių metų ilgio eilėse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
74
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (193)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s