Nuo pareigų nušalinta Živilė Mikėnaitė per teismą siekia grįžti į Kalėjimo departamento vadovės pareigas ir prisiteisti negautą atlyginimą.
"Mūsų įsitikinimu, nušalinimas yra atliktas neteisėtai ir nepagrįstai, (...) dėl to Vilniaus apygardos administraciniame teisme yra pateiktas skundas, kuriuo prašoma teismo panaikinti teisingumo ministrės vasario 9 d. įsakymą dėl nušalinimo ir pripažinti nušalinimą nuo pareigų neteisėtu. Suformuluotas reikalavimas direktorę grąžinti į pareigas ir priteisti negautą atlyginimą", - teigė Ž. Mikėnaitės advokatas Pranas Makauskas.
Pasak advokato, skundas pagrįstas tuo, kad, jų vertinimu, "nušalinimo įsakyme faktiškai nėra nurodoma jokių konkrečių tiek faktinių, tiek teisinių motyvų".
"Iš gautų dokumentų, kuriuos gavo mano atstovaujamoji, sunku numanyti, dėl kokių konkrečių priežasčių ji buvo nuo pareigų nušalinta", - sakė P. Makauskas.
Pati Ž. Mikėnaitė neigė viešumoje su jos asmeniu susijusią informaciją. Esą dantų ji niekada Kauno tardymo izoliatoriuje nesigydžiusi, nuteistųjų nulipdytų vazonų savo sodyboje nelaikiusi, jie, pasak jos, yra Kalėjimų departamente jau antrus metus nuolat veikiančioje nuteistųjų darbų parodoje.
Ji patikino, kad jai 2015 m. sodų bendrijoje Elektrėnuose įsigytame sodo sklype laisvės atėmimo bausmę atliekantys asmenys niekada nedirbo. "Šie visiškai nepagrįsti kaltinimai grindžiami vienos buvusios darbuotojos ir nuteistojo žodžiais. Kada viskas prasidėjo, tikrai bendravau ir susipažinau su faktine informacija, kad 2015 m. pabaigoje šitie abudu žmonės, atlikus išsamų tyrimą, buvo nubausti už neteisėtus nuteistojo ir darbuotojos santykius. Darbuotoja buvo atleista", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Nuo pareigų nušalinta Kalėjimų departamento vadovė neneigė, kad laisvu laiku jos sode dirbo Kauno tardymo izoliatoriaus Ūkio skyriaus vedėjas Pranas Vaškys ir darbuotoja Laima Krušaitytė, bet ji tame problemos nemato.
"Tai buvo ne vieninteliai žmonės, kurie man padėjo, labai daug draugų padėjo vežioti smėlį, griauti, draugų vyrai, vaikai, nes aš neturiu artimų žmonių, bet aš turiu daug draugų, ir tame sode jų dirbo ne vienas", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Ji nepagrįstu kaltinimu vadino teiginį, esą jos valdymo laiku Kalėjimų departamente ir pavaldžiose įstaigose įsitvirtino giminių klanas.
"Buvo ne kartą minimos straipsnyje Drazdienės, Kasperienės, Kasparo, Stankevičiaus, Tamkevičienės pavardės. Noriu pažymėti, kad šita informacija visiškai nepagrįsta. Stankevičius sistemoje dirba nuo 2002 m., Drazdienė - nuo 1976 m., Kasparas - nuo 2009 m., Renata Kasperienė - nuo 2008 m., Rita Kasperienė - nuo 2010 m. Kalėjimų departamentui vadovauju nuo 2015 m. sausio ir visų minimų asmenų asmeniškai net nepažįstu, ir kai kurių iš viso nesu mačiusi", - gynėsi Ž. Mikėnaitė.
Ji neigė siekusi, kad konkretus asmuo, Inga Stankevičienė, taptų Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotoja. Esą konkursas į šią poziciją buvo paskelbtas sausio 2 dieną po to, kai buvo gauta informacija iš Kalėjimų departamento Imuniteto skyriaus ir Tarnybos pratęsimo komisijos siūlymu buvo priimtas sprendimas nepratęsti tuo metu dirbusio pareigūno, Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojo tarnybos.
"Aš nesu tos komisijos narė, kuri atrinks laimėjusį pareigūną, į šitą komisiją privalomai turi įeiti Teisingumo ministerijos, profsąjungos, Imuniteto skyriaus atstovas, tiesioginis vadovas. Koks bus šios komisijos sprendimas, aš tikrai nežinau, bet gali būti, kad ir konkursas neįvyks, nes mes gruodį priėmėme sprendimą, kad neįvyktų konkursas į nepilnamečių pataisos namų pavaduotojo pareigas, kadangi dalyvis buvo tik vienas", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Nuo pareigų nušalinta Kalėjimų departamento vadovė teigė, kad viešojoje erdvėje aptarinėjamas pirties vedėjos etatas Kauno tardymo izoliatoriuje buvo įsteigtas ir žmogus pagal tą pareigybę pradėjo dirbti 2008 m., tuo tarpu ji į Kauno tardymo izoliatorių dirbti atėjusi 2011 m. rugsėjį.
"Taip, Kauno tardymo izoliatoriuje pirties nėra, jos nėra nei Lukiškėse, nei Šiaulių tardymo izoliatoriuje, nei kitose įstaigose, bet nuteistieji dieną, kada jie eina praustis, dar iš senų laikų vadina pirties diena, galbūt tas pavadinimas ir buvo susijęs. Ta pareigybė yra numatyta nuo 2004 m. centralizuotai tvirtinamuose tipiniuose įstaigų etatų normatyvuose. (...) Pats pareigybės pavadinimas, aišku, yra absurdiškas, galima buvo inicijuoti ir jį pakeisti, bet jau naujuose tipiniuose etatuose, kurie yra parengti, šitos pareigybės nėra", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Ji nemano, kad pavadinimo pakeitimas būtų situaciją pakeitęs iš esmės.
"Gal galėjau tai padaryti anksčiau, inicijuoti dirbdama Kaune? Galbūt (galėjau - ELTA), šito nepadariau, bet aš suprantu, kad pareigybės pavadinimo pakeitimas tikrai nepanaikins funkcijų, kurias reikia atlikti Kauno tardymo izoliatoriuje ir kitose įstaigose. Tai yra skalbyklos, kirpyklos, dezinfekcinės kameros priežiūra, ir visi kiti darbai, kurie susiję su higienos reikalavimais nustatytais laisvės atėmimo vietoms", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Ji taip pat nepagrįstais vadina kaltinimus, susijusius su Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterės Rasos Kazėnienės pateikta informacija apie viešuosius pirkimus. Ji melu vadina teiginį, kad R. Kazėnienė yra į ją kreipusis.
"Į mane ji niekada nesikreipė. Mes 2012 m. dirbome nepilnus metus, po to žmogus išėjo į dekretines ir grįžo į įstaigą, kai aš jau buvau Kalėjimų departamento vadovė. Pačiame departamente nėra užfiksuota jokios informacijos ir žodžiu į mane ji nesikreipė", - dėstė Ž. Mikėnaitė.
Siekdama paneigti informaciją "apie vieno guolio pirkimą už 700 eurų" Kauno tardymo izoliatoriuje, nuo pareigų nušalinta Kalėjimų departamento vadovė žurnalistams pateikė 2010 m. spalio 10 d. išrašytos PVM sąskaitos faktūros kopiją, pagal kurią matyti, kad buvo pirkti 6 skirtingi guoliai, 3 diržai, juosta DNAR ir guolių tepalas, ir už viską sumėta 550,32 euro. Sąskaitą yra pasirašiusi R. Kazėnienė.
Siekiant paneigti informaciją dėl svarmenų pirkimo už dvigubą kainą, taip pat žurnalistams pateikta 2015 m. lapkričio 30 d. pirkimo paraiška sporto inventoriui iš įmonės "Euroatletas" Kauno tardymo izoliatoriui įsigyti. Iš dokumento matyti, kad buvo perkama įvairaus sporto inventoriaus - nuo kilimėlio mankštai iki gimnastikos sienelės, taip pat ir skirtingo svorio svarmenų.
"Pagal viešųjų pirkimų taisykles nėra galimybės pirkti atskirai po vieną, kai viskas perkama, turi būti grupuojama", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Ji neteisybe vadino teiginį, kad iš "Vipitos" ir "Biodegros" buvo perkamos analogiškos paslaugos, taip pat neigė kaltinimus dėl vėdinimo sistemos reformos.
Atsakydama į informaciją dėl jos turimo turto, kurio esą ji negalėjo įsigyti, Ž. Mikėnaitė teigė, kad jis paveldėtas.
"Čia, aišku, man labai skaudi tema. Aš 10 metų neturiu nei tėvo, nei senelio, ir visa tai, ką aš turiu, yra paveldėta", - sakė Ž. Mikėnaitė.
Teisingumo ministerijoje yra atliekamas tyrimas dėl tarnybinių nusižengimų Kalėjimų departamente ir Kauno tardymo izoliatoriuje. Jis turėtų būti baigtas iki balandžio 7 dienos.
Kol vyksta tyrimas, Kalėjimų departamento vadovė Ž. Mikėnaitė ir Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas Edvardas Kviatkauskas yra nušalinti nuo pareigų.
Nušalintą Kalėjimų departamento vadovę Ž. Mikėnaitę laikinai pavaduoja šio departamento patarėjas Antanas Laurinėnas, o nušalintą Kauno tardymo izoliatoriaus laikinąjį vadovą E. Kviatkauską - pavaduotojas Arvydas Venclovas.
Tyrimas pradėtas gavus Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterės R. Kazėnienės pranešimą apie galimas korupcijos ir neskaidrių viešųjų pirkimų apraiškas izoliatoriuje, kuriam iki 2015 m. vadovavo Ž. Mikėnaitė.
Teisingumo ministerija įvertinti Kauno tardymo izoliatoriaus viešuosius pirkimus paprašė Viešųjų pirkimų tarnybos, o galimus kitus korupcinius veiksmus - Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos.